Poze monturi...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 02 Feb 2007 16:42

Modelul respectiv folosesc baterii LR1, au reglaje volum, tone si sensibilitate.
Centrala este fara fir.

In magazine o sa gasesti o gama variata de preturi si modele.
Razvan Grindean
- carp addicted-

danio
junior member
Mesaje: 90
Membru din: 01 Apr 2006 18:41

Mesaj de danio » 02 Feb 2007 17:14

ok ! Am inteles ! Nu mai insist !

Multumesc!

cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristiss » 07 Feb 2007 20:04

fara suparare, da' nu ti se pare ca sunt cam innadite monturile tale? au aspect interesant insa sunt cam sceptic in privinta lor.(parca asta era topicul nu?) sincer nu prea cred ca faci fata cu ele pe un rau sau daca ai un peste mai serios. nu sunt rautacios insa asta este parerea mea.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Feb 2007 13:21

Cand spui "innadite" presupun ca te referi la montura flotanta "D RIG".
Sa te intreb ceva...tu ai studiat si alte variante de monturi in afara de cea clasica ?
Cand spun alte tipuri de monturi, ma refer la monturi testate de campioni si care au ca scop sa imbunatateasca eficientza unei monturi prin diferite "inflorituri".
Ei bine aceasta este una dintre ele.
In caz ca nu sti, montura respectiva se foloseste cu boiles sau porumb flotant (mai rar), iar vartejul are rolul de tine carligul in pozitie verticala si a-i da o libertate de miscare...cat mai naturala.
Montura este rezistenta si face fata la capturi impresionante; asta bineinteles daca e facuta corespunzator.

Sper ca te-am lamurit...numai bine si FIR INTINS !
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Apr 2007 17:44

Am schimbat pozele cu riguri, am facut cateva si sub apa, pentru cei interesati.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Apr 2007 17:46

Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
DAN LUPU
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Dec 2002 17:05

Mesaj de DAN LUPU » 09 Apr 2007 13:06

Dintotdeuna ce a fost simplu a fost si eficient. Sigur, e placut sa fii la curent cu tot ce e nou in materie de monturi, dar asta e mai mult asa pentru pescari ca sa fie in pas cu moda decat pentru pescuit, daca ma intelegeti ce vreu sa spun. Eu nu sunt adeptul multor plastice pe monturi, incerc sa nu folosesc stoperi si tub contractibil desi am mai multe dimensiuni si imi aleg carligul care cred ca are din fabricatie acea tendinta naturala (bineinteles ajutat de un fir de calitate si o tehnica adecvata de realizare a monturii) de a intepa buza inferioara a pestelui fara sa-l ajut cu plastice care nu mi se par deloc discrete. Singurul lucru ce mi se pare foarte util e tubul siliconic de pe curbura acului care dirijeaza boilesul sau porumbul.
Monturile D-RIG si Anti eject prezentate de mattrriixx chiar daca sunt executate bine, au mari sanse la rateuri, ba mai mult ranesc pestele agatandul de multe ori de partea exterioara a buzei sau superficial; spun asta din ce am patit eu si altii pescari cu asemenea monturi si altele celor de genul asta.

Avatar utilizator
PIRVU RICHARD
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 04 Iun 2005 15:52
Localitate: la calamine (belgia)

poze monturi

Mesaj de PIRVU RICHARD » 09 Apr 2007 18:53

http://www.carpistes.com/article.php?news=609

Iata o montura (rotativa) pt forfac rigid. Eu am testat-o duminica trecuta, fara prea multa convingere, dar a functionat foarte bine. 3 prezentari-3 pesti agatati corect de buza inferioara. Un crap si doua platici. Montura mea a fost realizata cu florocarbon rigid, iar boiliesul a fost atasat cu elastic de anoul legat la extremitatea monturii.

Fir intins tuturor!

Avatar utilizator
PIRVU RICHARD
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 04 Iun 2005 15:52
Localitate: la calamine (belgia)

poze monturi

Mesaj de PIRVU RICHARD » 09 Apr 2007 18:56

http://www.carpistes.com/article.php?news=609

Iata montura rotativa sau Thomas Flauger pt forfac rigid.

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 09 Apr 2007 22:06

Este ingenios si probabil prinzaror.
Te-as ruga niste detalii tehnice ,daca poti sa ne dai(marime carlig,distanta dintre cele doua oritoare,tipul de fluorocarbon pe care l-ai folosit,diametrul opritoarelor ,etc...)
Eventual ,cum vezi tu dinamica monturii!!!

Apropo...cam acelasi tip de montura l-a folosit daca nu ma insel un olandez acum 2-3 ani pe Sarulesti (nu-i tin minte numele,dar promit ca ma voi documenta... :lol: )
Multumesc!!!
Practica , pe balta se face!!!

Scrie răspuns