Poze monturi...

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 10 Apr 2007 09:24

DAN LUPU scrie:Dintotdeuna ce a fost simplu a fost si eficient. Sigur, e placut sa fii la curent cu tot ce e nou in materie de monturi, dar asta e mai mult asa pentru pescari ca sa fie in pas cu moda decat pentru pescuit, daca ma intelegeti ce vreu sa spun. Eu nu sunt adeptul multor plastice pe monturi, incerc sa nu folosesc stoperi si tub contractibil desi am mai multe dimensiuni si imi aleg carligul care cred ca are din fabricatie acea tendinta naturala (bineinteles ajutat de un fir de calitate si o tehnica adecvata de realizare a monturii) de a intepa buza inferioara a pestelui fara sa-l ajut cu plastice care nu mi se par deloc discrete. Singurul lucru ce mi se pare foarte util e tubul siliconic de pe curbura acului care dirijeaza boilesul sau porumbul.
Monturile D-RIG si Anti eject prezentate de mattrriixx chiar daca sunt executate bine, au mari sanse la rateuri, ba mai mult ranesc pestele agatandul de multe ori de partea exterioara a buzei sau superficial; spun asta din ce am patit eu si altii pescari cu asemenea monturi si altele celor de genul asta.
Ce sa zic....poate ai dreptate.
Eu am citit depspre monturile respective ca sunt foarte eficiente pt ca au efect bun ANTI EJECT, datorita anoului care culiseaza liber pe tija carligului. Prezentarea era facuta de catre un campoin de crap care le-a si testat. Din pacate acum nu imi aduc aminte numele.

Ca sa nu existe nici un dubiu si sa nu iscam oaresceva cearta (cum vad ca se obisnuieste) eu am sa testez personal aceste monturi si am sa iti confirm daca e asa sau nu. In cazul in care nu o sa am rateuri, postez si pozele cu rezultatul.

O zi buna si fir intins :-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
DAN LUPU
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Dec 2002 17:05

Mesaj de DAN LUPU » 10 Apr 2007 13:42

@mattrriixx
Pana ca peste sa arunce momeala si carligul, acesta trebuie sa ajunga acolo adica in gura crapului. Eu vorbeam de rateurile care se intamplau datorita faptului ca pestele lua doar momeala iar carligul nu mai ajungea in gura pestelui, ba mai rau se intampla sa-l agate din exterior datorita mecanicii monturii. Treba cu antireject depinde mai mult de forma carligului si de finetea "firului de par". Eu am patit-o cu montura asta pe porumb, am avut multe ratari si dadeam vina pe peste crezand ca e cten, dar cum am trecut pe clasic cu toate lasetele nu am mai ratat.
In plus montura functioneaza teoretic doar cu momeala sau boilies po-up, care au destule inconveniente:
- in timp pierd din flotabilitate daca le folosesti in combinatie cu alt boilies (snow woman) si se scufunda iar pe balti cu crapi medii nu prea sunt rezultate la snow woman, montura fiind selectiva si destinata bucatilor mari
- daca folosesti spuma flotanta trebuie implicit sa echilibrezi montajul cu alica sau heavy metal si incarci montura cu tot felul de chestii mai putin discrete.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 10 Apr 2007 16:21

DAN LUPU scrie: Pana ca peste sa arunce momeala si carligul, acesta trebuie sa ajunga acolo adica in gura crapului. Eu vorbeam de rateurile care se intamplau datorita faptului ca pestele lua doar momeala iar carligul nu mai ajungea in gura pestelui, ba mai rau se intampla sa-l agate din exterior datorita mecanicii monturii.
Interesant ce spui pt ca anul trecut am avut rezultatele cele mai bune cu o montura f asemanatoare si anume cu CLAW RIG (korda). Cu montura respectiva nu am avut nici un rateu ba chiar am luat si marea captura...care se vede pe forum... Tin sa mentionez ca am pescuit cu ea numai cu porumb atat flotant cat si "bottom"

Daca te uiti la la celel 2 riguri sunt aproape identice...si nu vad de ce nu ar avea efect.

Dar...precum spuneam si ma sus pana la proba contrarie nu ma pronuntz.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
DAN LUPU
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Dec 2002 17:05

Mesaj de DAN LUPU » 10 Apr 2007 18:51

Matrixx fiecare cu experientele lui. Eu la ciortani am avut multe rateuri cu asa o montura

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 10 Apr 2007 22:31

DA corect, dar sa sti ca am sa tin cont de ce mi-ai zis.

Merci de sfat ;-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: poze monturi

Mesaj de M@tr|X| » 18 Apr 2007 09:09

PIRVU RICHARD scrie:http://www.carpistes.com/article.php?news=609

Iata o montura (rotativa) pt forfac rigid. Eu am testat-o duminica trecuta, fara prea multa convingere, dar a functionat foarte bine. 3 prezentari-3 pesti agatati corect de buza inferioara. Un crap si doua platici. Montura mea a fost realizata cu florocarbon rigid, iar boiliesul a fost atasat cu elastic de anoul legat la extremitatea monturii.
Interesanta montura si usor de realizat.
Ceea ce ma pune pe ganduri este faptul ca toata tensiunea se rasfrange asupra stoperului si nodului din bucla....in rest pare eficienta.
Razvan Grindean
- carp addicted-

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Apr 2007 09:17

Pai e aceiasi montura care a fost prezentata in AlP (si de Vlad Pavlovici si de Ken Townley), doar ca cea din revista avea un anou rotund care o facea sa fie mai sigura.
La fel cum a zis si Matrix, partea cu nodul este cea mai solicitata si nu cred ca un peste mai mare ar avea probleme sa il rupa.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Apr 2007 09:24

montura este foarte eficienta daca e bine executata,cu ea pe lacul de la varadia(cs) s-a scos crap de 17 kg fara probleme,cred ca smecheria sta in faptul ca,cirligul e independent fata de bila si da o intepare prompta+efectul de 360 pe care il poate face cirligul cred ca conteaza.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Apr 2007 09:44

@ Florin,
Tu crezi ca un nod da mai multa siguranta decat un anou? Eu nu cred.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 18 Apr 2007 10:11

@mikecarp
montura noastra era executata ca si in ALP,cu anou,de aceea am mentionat-daca e bine executata ;-)

Scrie răspuns