Aminoacizi

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vizitator

Aminoacizi

Mesaj de Vizitator » 01 Apr 2004 21:20

Daca tot vorbim de betaina - haideti sa vedem daca folosim sau nu aminoacizi in boilles si la ce sunt buni ! Unii pescari englezi de crap ii considera cheia succesului :?:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Apr 2004 22:01

eu folosesc in unele mixuri aminoacizi de la firma xxx Secret(http://www.xxx-secret.info/english/english.html) fiindca sunt ieftini si buni. Si bineinteles in orice Dip.
Apropo Val, crezi ca toti stiu ce sunt sau la ce folosesc Aminoacizii ?

Big Carps
carprom :wink:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Apr 2004 22:02

carprom scrie:eu folosesc in unele mixuri aminoacizi de la firma xxx Secrethttp://www.xxx-secret.info/english/english.html fiindca sunt ieftini si buni. Si bineinteles in orice Dip.
Apropo Val, crezi ca toti stiu ce sunt sau la ce folosesc Aminoacizii ?

Big Carps
carprom :wink:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 04 Apr 2004 15:32

Draga Carprom - dupa mine aminoacizii sunt una din cheiele succesului . Ieftini - usor de folosit si cu efecte devastatoare pe balta . Aceste prafuri sau lichide vin cu niste elemente chimice naturale suplimentare - care ajuta spectaculos pestii la digerarea hranei oferite , indiferent de natura ei . Adica - pe intelesul tuturor - ajutat de un complex de aminoacizi - crapul poate digera si o momeala sau nada mai proasta - si efectele se pot apropia de cele ale unei momelii bine facute si scumpe . In general crapul simte si recunoaste aminoacizii de la mare departare . Personal - folosesc diferite combinatii de astfel de aminoacizii atit la inmuierea porumbului cit si la preparea boillesurilor . Mai mult daca dau la mamaliga pe Dunare - framint un pic mamaliga in praf de aminoacizi !

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 04 Apr 2004 23:04

Bravo Val, ai descris perfect si pe intelesul tuturor ce sunt Aminoacizii, si poate in viitor ii vor folosi si altii care deocamdata au dubii cu unele produse pe care nu le cunosc(la fel ca mine,la inceput)

Big Carps
carprom :wink:

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Aminoacizi

Mesaj de Vali » 06 Apr 2004 15:41

Dupa cum a explicat Val Pangica, sunt doua specte de care ar trebui tinut cont atunci cand sunt folositi aminoacizii.

In primul rand, imbunatatesc profilul nutritiv al momelii, permitand, in concentratii optime, procesarea mai rapida a acesteia. Ceea ce inseamna ca, la un dozaj corect, aminoacizii pot creste digerabilitatea unei momeli "grele". Problema este, cel putin din punctul meu de vedere, ca inca nu cunosc cum reactioneaza aminoacizii la temperaturi ridicate, de ex. in timpul fierberii, dar imi inchipui ca sunt afectati de ele. Tocmai de aceea, nu sunt convins ca sunt foarte eficienti ca ingredient in momeli. Eu adaug un complex de aminoacizi la boilies, dar fac acest lucru pentru ca imi place sa cred ca ar creste eficacitatea momelii, si nu din cine stie ce ratiuni stiintifice.

In plus, exista aminoacizi care dauneaza crapului si nu trebuie folositi. Totodata dojazul e important, trebuie stiut care este necesarul de aminoacizi al crapului pe baza tabelelor din studiile de piscicultura (ce aminoacizi sunt mai importanti si in ce cantitati). In acest fel se imbunatateste profilul nutritional si atractivitatea momelii, luand in calcul si compozitia celorlalte ingrediente pe care le folosim. Un asemenea profil teribil ar putea sa impuna in timp o momela noua ca hrana de calitate (de ex. bolies) pe o apa pe care nu a mai fost folosita anterior si nu este cunoscuta de pesti.

In al doilea rand, aminoacizii sunt un atractant teribil sau cel putin asa considera studiile de specialitate. Nu stiu de la ce distanta pot fi detectati de crap, dar nu cred ca aceasta problema este relevanta. Oricum, momelile vor fi amplasate in locuri in care stim sau banuim ca se afla crap, deci nu se pune problema de a-l atrage de la zeci de km. Eu las boilies-urile la uscat 4 - 5 zile, dupa care cu o noapte inainte de partida de pescuit le pun intr-un dip care contine si o solutie de aminoacizi. Pana dimineata isi trag din dip cat le trebuie. In apa aminoacizii se imprastie treptat, ceeea ce ar trebui, cel putin teoretic, sa fie teribil de atragator pentru pesti.

Cam asa vad eu problema aminoacizilor in momeli. Astept comentariile voastre.
Vali

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 06 Apr 2004 18:33

Draga colega , spune-mi si mie care sunt aminoacizii daunatori - daca ii stii cumva . E o problema interesanta si trebuie sa o discutam . Eu personal nu am auzit de astfel de substante - dar nu neg existenta lor . Eu folosec niste aminoacizi praf care au compozitia urmatoare :
Alanine, Arginine, Betaine, Cysteine, Glycine, Histidine, Isoleucine, Lysine, Methionine, Phenylalanine, Choline Chloride, Proline, Serine, Threonine, Trytophan, Tyrosine & Valine, BHT.
Sunt curios daca exista printre aceste substante ceva daunator ! Pun cam 30 grame de praf la kilogramul de mix .

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Aminoacizi

Mesaj de Vali » 08 Apr 2004 14:48

Scuze pentru intarzierea cu care raspund.

Draga colega (ca sa fiu la fel de protocolar ca si dumneavoastra), nu am fost destul de clar in primul meu mesaj. Ma refeream la situatia in care anumiti aminoacizi sunt antagonici sau la unele substante cu efect antinutritional derivate din aminoacizi. Informatii despre acest subiect am aflat dintr-o lucrare de piscicultura, Nutritia si alimentatia pestilor, scrisa de Lucian Oprea si Rodica Georgescu si aparuta la Editura Tehnica in 2000. Tot despre aminoacizi gasesti date la adresa http://www.uoguelph.ca/fishnutrition/feedint.html. Voi cita din lucrarea amintita pentru fiecare dintre cazurile pe care le-am amintit mai sus:

„Izoleucina, leucina si valina

… Acesti aminoacizi, cu formula foarte apropiata, sunt antagonici la nivelul mecanismelor de transport: o concentratie ridica de leucina poate inhiba absorbtia izoleucinei prin intestin sau sa usureze catabolismul sau…” (pg. 19)

„Alcaloizii

Sunt molecule azotate care deriva in principal din aminoacizii lizina, ornitina, tirozina, fenilalanina si triptofan. Se cunosc mii de alcaloizi, care se gasesc in foarte multe plante superioare, mai putin printre plantele alimentare. Unii dintre ei, ca nicotina si cafeina, sunt bine cunoscuti pentru efectele lor asupra sistemului nervos, altii sunt otravuri mai mult sau mai putin violente…” (pg. 222)

Nu stiu exact cum se ajunge ca una dintre substantele enumerate mai sus sa derive din aminoacizi (chimia nu a fost un teren prea prietenos pentru mine), dar daca avem vreun expert pe forum, astept cu mare interes comentariile lui. Imi inchipui ca ar trebui sa aiba legatura si cu excesul aminoacizi, care am inteles ca ar fi la fel de daunator ca si lipsa lor „producand fenomene de dezechilibru, antagonism si toxicitate" (ibidem, pg. 17).

Tot in lucrarea respectiva gasiti si cantitatile optime de aminoacizi din dieta pestilor si foarte multe informatii cu privire la modul de hranire, stimuli care declanseaza hranirea, digestia, strucutura nutritionala a diferitelor ingrediente ce pot fi folosite in momeli, etc.
Vali

Scrie răspuns