Daca combini bilele ce rezultate ai?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Daca combini bilele ce rezultate ai?

Mesaj de adi.oprea » 11 Feb 2007 00:08

Daca incepi sa nadesti cu arome ce creaza reactii rapide in combinatie cu cele pentru o partida lunga credeti ca rezultatele apar rapid si se termina odata cu sfarsitul partidei?Aromele nu combinate intre ele ci separat.De exemplu bile pentru partida scurta amestecate cu bile pentru una lunga.Intr-o partida lunga a incercat cineva asa ceva si ce rezultate a avut.Nu am gasit o asemenea discutie pe forum si cum n-am experienta decat de un sezon sunt interesat sa aflu.Multumesc.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 11 Feb 2007 00:26

la partide scurte e bine de obicei sa te duci cu bile ready made ,ce fel de bile nu pot sa-ti spun depinde ce iti alegi tu la partide lungi merg si ready made dar si bilele care ti le faci tu ,eu combin intotdeauna la partidele mele de pescuit formula asta si am avut rezultate bune nu ma plang , ca bile ready made folosesc monster crabul de la NASH cu acelasi dip iar bilele care mi le fac folosesc 2 sorturi de flavour 1 cu monster crab si al 2 lea un flavour cu usturoi care pute de iti iese si prin urechi :mrgreen:

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 11 Feb 2007 01:11

eu nadesc cu bile amestecate cu pelete (de mai multe marimi),citeodata le mai si dipuiesc la gramada sau le mai pun groundbait.poti pune pelete cu timp de dizolvare diferit,si asa obtii si o atractie rapida si pe termen lung.daca esti amator de seminte mai poti amesteca si cu cinepa,porumb.....

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 11 Feb 2007 02:10

de pelete ma feresc ca de dreaq , numai platici imi aduna pe locul unde dau cu ele de cand nu le mai utilizez mi-a scazut norma la platica in schimb am gasit altceva mai bun cu care am sa incerc sa dau anu asta si anume miez de scoici cu care sper sa le rup gura :mrgreen:

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Re: Daca combini bilele ce rezultate ai?

Mesaj de Pop Florin » 11 Feb 2007 11:13

adi.oprea scrie:Daca incepi sa nadesti cu arome ce creaza reactii rapide in combinatie cu cele pentru o partida lunga credeti ca rezultatele apar rapid si se termina odata cu sfarsitul partidei?Aromele nu combinate intre ele ci separat.De exemplu bile pentru partida scurta amestecate cu bile pentru una lunga.Intr-o partida lunga a incercat cineva asa ceva si ce rezultate a avut.Nu am gasit o asemenea discutie pe forum si cum n-am experienta decat de un sezon sunt interesat sa aflu.Multumesc.
Adi , explica-mi te rog mai clar ce intelegi tu prin "bile pt. partide scurte" si "bile pt. partide lungi" ????????????????????
De ce te intreb asta , pt. ca cred ca la tine exista o comfuzie intre bilele "aromate puternic" si cele mai "putin aromate" !
Care consideri tu ca este o aroma rapida si care nu ? De ce ?

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 11 Feb 2007 11:45

Florine,poate ca intr-adevar Adi se refera la boilies-urile cu atractie rapida cum ar fi unele facute din mixurile de la Nutrabait (Techni-Spice,BFM)sau de la CC Moore(Meteor).
Practica , pe balta se face!!!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 11 Feb 2007 13:04

:shock: :oops: Nu ma pricep la mixuri dar daca mergi la un magazin (oricare) si vrei sa iei boilie te intreaba ce,...nu?Daca nu esti cunoscator (ex. EU) ca sa stie ce sa-ti dea totusi te intreaba pentru o partida scurta sau lunga de aceea am intrebat de aceste mixari de nada si am creeat totodata si un topic despre partida scurta si partida lunga de pescuit la crap ;-)
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 11 Feb 2007 13:15

bilele cu atractie rapida au doar atractia rapida adica? 3-5 ore dupa intra in apa

sau au si valoare nutritiva mare intreb pt ca nu stiu exact.

cred ca majoritatea de 70% dinb noi se duc la pescuit de vinri pana duminica asta e cazul fericit de sambata pana duminica asa si asa si cazul ideal de la 1 saptamna in sus doamne ce noroc au unii :D

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 11 Feb 2007 15:39

Atractia rapida a fac intodeauna aromele ,ex. daca vrei atractie rapida folosesti arome pe EA in concentratie maxima,aceste arome ou o dispersie rapida si pe ape mai reci.

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 11 Feb 2007 18:58

De obicei , nadele de atracţie , nu se bazeată pe un mix foarte solid , deci în timp nada moare . Atracţia e ca o friptură de soia cu aromă puternică de grătar de ceafă de porc . O mănânci dar după ce ai gustat , te-ai lămurit cum e treaba .
Eu nu aş combina o nadă de atracţie cu una de durată care se bazează pe valoarea ingredientelor şi nu pe aromă . S-ar putea ca ambele să fie evitate în timp , datorită nadei de atracţie . Zic s-ar putea , nu am încercat .
Dacă vrei doar partide scurte , eu aş merge pe un mix mediu nici HNV dar nici 50/50 , bine aditivat şi cu un nivel maxim al aromei (EA , tutti frutti , căpşună , piersică ) . Aş pescui pe paturi nu foarte consistente de seminţe mici , pelete şi câteva bie .

Scrie răspuns