Daca combini bilele ce rezultate ai?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 11 Feb 2007 21:07

multumesc pt raspuns

Jean Pescaru
member
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2005 15:08
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jean Pescaru » 13 Feb 2007 10:00

Foarte interesanta discutia.Vad ca lumea se preocupa din ce in ce mai mult de boilesuri.Anul asta as vrea sa incep si eu sa dau cu bile.Am mai dat doar pe Darvari,dar acolo e altceva.Credeti ca pe o balta supresaturata de saci de porumb(ex. Albele) as avea ceva rezultate?Presupunem ca merg la plantat cu 6 lansete de obicei.Sa incerc cu 1-2 lansete cu bile la fiecare partida?Sau mai mult?
a&j fishing team

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 13 Feb 2007 10:52

Si eu am crezut ca este un subiect despre care avem ce vortii dar se pare ca doar cativa pescari de crap sunt inscrisi pe forumul acesta,sau poate ceilalti detin taine numai de ei stiute de nu vor sa-si imparta experienta cu altii.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 13 Feb 2007 11:15

Jean Pescaru scrie:Foarte interesanta discutia.Vad ca lumea se preocupa din ce in ce mai mult de boilesuri.Anul asta as vrea sa incep si eu sa dau cu bile.Am mai dat doar pe Darvari,dar acolo e altceva.Credeti ca pe o balta supresaturata de saci de porumb(ex. Albele) as avea ceva rezultate?Presupunem ca merg la plantat cu 6 lansete de obicei.Sa incerc cu 1-2 lansete cu bile la fiecare partida?Sau mai mult?
Orice balta de la noi a fost la un moment anume suprasaturata cu porumb si tot sa prins la boilies .
S-a tot repetat pe acest forum , o montura buna , o nada buna, o tactica buna , o localizare ok ( slava D-nului este multa informatie pe toate forumurile si in reviste ) si vei prinde crap cu siguranta si la bile oriunde .

Cat priveste amestecarea bilelor de mai multe tipuri sunt de acord cu ea , pescuiesc asa nu de putine ori ( 2kg de bile bune amestecate cu vreo 6 de bile slabe ) dar numai atunci cand nu am pe balta concurenta la nada ,
in rest cateva bile bune cu ceva pellete , canepa si porumb fac treaba excelent.
Powered by two rods

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 13 Feb 2007 11:54

Cred ca pana acum e cel mai clar si simplu exemplu ce l-am primit in acest topic Gabi,ori cum din ce am vazut eu de la tine,Ticu,Razvan si inca 3-4 baieti s-au mai sinchisit sa dea cateva raspunsuri si la astia mai bolovani ca mine(cer scuze celor care au raspuns topicelor mele si nu i-am enumerat).
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 13 Feb 2007 12:49

Ar trebui sa te astepti la asta . Sunt putini onesti in raspunsuri . Cred ca va trebui sa te bazezi pe propria ta experienta in proportie de 80-90% .

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 13 Feb 2007 23:07

Nu poti sa dai un raspuns general la o astfel de intrebare.Difera foarte mult de la o apa la alta.Sunt ape unde poti sa nadesti cu cate feluri de boiliesuri vrei si prinzi si pe altele daca ai bagat 2 feluri de boiliesuri cu 2 arome diferite,ti-ai taiat vadul.Adi,numai desele iesiri pe malul apei te pot invata aceste lucruri.

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 14 Feb 2007 13:00

Jean Pescaru scrie:Foarte interesanta discutia.Vad ca lumea se preocupa din ce in ce mai mult de boilesuri.Anul asta as vrea sa incep si eu sa dau cu bile.Am mai dat doar pe Darvari,dar acolo e altceva.Credeti ca pe o balta supresaturata de saci de porumb(ex. Albele) as avea ceva rezultate?Presupunem ca merg la plantat cu 6 lansete de obicei.Sa incerc cu 1-2 lansete cu bile la fiecare partida?Sau mai mult?
La Albele, daca spui ca s-a nadit cu porumb, poti incerca in primul rand cu boille de porumb cu aroma de porumb(sunt destul de ieftine), iar dadirea cu spartura din aceleasi bile in sac solubil. ce zici?

doruletz
member
Mesaje: 155
Membru din: 01 Iun 2005 06:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de doruletz » 20 Feb 2007 16:18

ioanb scrie:Ar trebui sa te astepti la asta . Sunt putini onesti in raspunsuri . Cred ca va trebui sa te bazezi pe propria ta experienta in proportie de 80-90% .
:lol: :D :lol: :evil: nu este nimeni onest aici din punctul asta de vedere.....
nu o sa iti spuna nimeni niciodata totul.....fiecare dintre cei care raspund lasa INTENTIONAT cate ceva in afara...nu se stie cand vei ajunge sa-i concurezi sau sa concurezi cu ei si rezerva e binevenita atunci...

vali nedelea
member
Mesaje: 144
Membru din: 06 Ian 2007 10:24
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de vali nedelea » 20 Feb 2007 20:01

nch scrie:
Jean Pescaru scrie:Foarte interesanta discutia.Vad ca lumea se preocupa din ce in ce mai mult de boilesuri.Anul asta as vrea sa incep si eu sa dau cu bile.Am mai dat doar pe Darvari,dar acolo e altceva.Credeti ca pe o balta supresaturata de saci de porumb(ex. Albele) as avea ceva rezultate?Presupunem ca merg la plantat cu 6 lansete de obicei.Sa incerc cu 1-2 lansete cu bile la fiecare partida?Sau mai mult?
La Albele, daca spui ca s-a nadit cu porumb, poti incerca in primul rand cu boille de porumb cu aroma de porumb(sunt destul de ieftine), iar dadirea cu spartura din aceleasi bile in sac solubil. ce zici?
Cred ca exista si o alta varianta pentru baltile unde s-a pescuit numai cu porumb,asta in conditiile care o partida de pescuit tine cel putin 3 zile:
(1)-Se nadeste in prima zi cu 3 parti porumb si o parte boilie
-A doua zi 2 parti porumb si 2boilie
-A teia zi 1 parte porumb si trei boilie
Pot sa va spun ca la mine a dat rezultate la o partida de o saptamana ;-)
(2)-Dar in acelasi timp se poate nadi si combinat :roll:
Vali NEDELEA
www.siweida.ro

Scrie răspuns