Daca combini bilele ce rezultate ai?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 21 Feb 2007 11:12

mda adi, nu prea le nimeresti aici :D :D :D

cel mai bine ar fi sa nu redeschizi subiectul ... si concursurile si pescuitul de placere au rostul lor, sunt complet diferite, si cel mai bine e sa fii neutru in opinii .... iti place una din ele, nu te opreste nimeni, iti plac amndoua, la fel ....

opinii de'astea cu banu, cupa uefa etc nu iti fac cinste si dau nastere la polemici ....

e strict o problema de alegere a fiecaruia ... poti doar sa ai bani si sa nu stii sa pescuiesti, dar pt ca ai bani vei invata probabil mai repede pt ca iti permiti sa experimentezi mai usor ... poti sa ai si bani si sa te si pricepi si asta e varianta cea mai fericita, si poti sa te pricepi foarte bine si sa nu ai bani, dar si aici sunt solutii (badulescu si maty sunt un exemplu) ....

iar dupa asta, poti participa sau nu la concursuri, e alegerea ta personala ....

nu te obliga nimeni ...

Jean Pescaru
member
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2005 15:08
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jean Pescaru » 21 Feb 2007 12:49

" poti sa te pricepi foarte bine si sa nu ai bani, dar si aici sunt solutii (badulescu si maty sunt un exemplu) .... "

:lol:
a&j fishing team

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 21 Feb 2007 13:06

am gresit cu ceva jeane ?

:D

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 21 Feb 2007 13:40

adi.oprea scrie:Gabi libertatea de exprimare nu este marginita in constitutia Romaniei.Iar in topic nu am avut intentia de a jigni pe nimeni (nu-mi sta in caracter).Am vrut sa aduc in fata ideea ca desii pescuitul este un sport ceea ce se intampla in acest sport e departe de ceea ce se intampla intr-un sport cu adevarat.In pescuit oricine are banu in buzunar sa dus si sa inscris in concurs nu? Intrebarea e pana sa ajunga in faza acelui concurs cate altele a mai sustinut si pe cine a eliminat?EX. fotbal baga cineva in UEFA o echipa doar pentru faptul ca este un club bogat?Daca este cineva care se simte ofensat cer scuze anticipat si cer administratorului sa stearga topicul.
Nu dramatiza , nimeni nu a spus ca ai jignit sau ceva de genul , ai numai grija ca astfel de topicuri nu au ajuns la un bun sfarsit :lol:
Powered by two rods

vali nedelea
member
Mesaje: 144
Membru din: 06 Ian 2007 10:24
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de vali nedelea » 21 Feb 2007 16:45

Eu totusi spun ca dramatizati un pic,iar discutiile libere vis a vis de orice subiect este ok atata timp cat discutia este de bun simt.
Eu am sustinut o postare pe celalalt forum facuta tot de cineva din clubul lor,vis a vis de preturile mari la concursuri,si au inceput sa-mi dea cartonase galbene(Mateanu V),iar cand am facut o postare de corturi, pe care ei le vand la suprapret m-au delogat elegant dar domnul Vladut habar nu are ca m-as putea loga cand vreau dar nu ma mai intereseaza,acel forum cat si anumite persoane care spun ca sunt pescari sportivi,dar ei fac prapad pe anumite balti :lol: :mrgreen:
Vali NEDELEA
www.siweida.ro

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 21 Feb 2007 21:50

Gabriel , Dan , .....cum este nada data cum trebuie ? Balta pe care pescuiesc eu este intens nadita cu porumb , am prins crap pana la 3-4 kg (cu porumb uscat,pus la muiat,fiert si apoi lasat la fermentat) si altii nici atat dar peste este cam pana la 15 kg. In schimb nu a luat nimeni decat reprezentantii patronatului. Tare asi vrea sa le fac niste bucurii anul acesta. :lol: :lol:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 21 Feb 2007 21:56

@raducu
Ce poate insemna o nada data cum trebuie ,decit pe un substrat tare sau pietros pe platouri pragurii etc si nu in ecsces depinde de volumul de crapii care il are balta :idea:

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 22 Feb 2007 13:05

Nasol ca e namol peste tot si prag nu este decat intr-un singur loc unde apa are 3 - 4 metri pe capatul lacului dar e la 4 metri de mal ,pe acolo trece canalul si e langaun dig. In rest tot lacul are aprox 1,5 metri. Namolul variaza de la genunchi pana la glezne.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 23 Feb 2007 01:24

raducu scrie:Nasol ca e namol peste tot si prag nu este decat intr-un singur loc unde apa are 3 - 4 metri pe capatul lacului dar e la 4 metri de mal ,pe acolo trece canalul si e langaun dig. In rest tot lacul are aprox 1,5 metri. Namolul variaza de la genunchi pana la glezne.
Incepe prin a cauta locul unde e pana la glezne , dupa ce l-ai gasit vezi poate ai norocul ca in acea zona sa existe vreun prag , ceva cioate , orice obstacol ( chiar ceva iarba ) o cadere mica de nivel ....CEVA .....pescuieste acolo cu nada si montura in care ai cea mai mare incredere si asteapta .......
Powered by two rods

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 23 Feb 2007 22:25

Multumesc Gabriel,stiu unde e namol mic si in 2 metri mai incolo se adanceste apa dar foarte usor, e o diferenta de 30 - 40 de cm sper sa ajunga. Multumesc inca odata; eu credeam ca prag inseamna o diferenta mai brusca de adancime cu diferente insemnate de nivel.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Scrie răspuns