Dar la fitofag?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Dar la fitofag?

Mesaj de paul_m » 06 Apr 2004 12:05

Salutare!
Tocmai am fost in weekend-ul asta la prima partida de crap si curios, am si prins ceva ceva.( mersi domnu Iliuta pt "reteta" de nada si momeala..a dat rezultate)
Dar... fitofag ce de este in lacu ala, ceva de speriat, mai ales ca s-au mai bagat vreo 2 tone si in primavara asta ca e multa vegetatie pe fundul apei si vara si la suprafata.
Problema e: cu ce tre sa-l nadesc si cu ce tre sa dau sa si prind asa ceva... pescarii de pe balta ziceau ca n-ai cum sa-l prinzi si sincer eu nu cred treaba asta.
Mersi inca o data!
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 06 Apr 2004 20:13

Chiar nimeni nu se pricepe la asa ceva?
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Dar la fitofag?

Mesaj de bogdans » 08 Apr 2004 15:24

Si pe mine m-ar interesa chestia cu fitofagul fiindca stiu un loc unde colcaie de fito si sunt niste bucati barosane de tot. Am aflat de la cineva de Technoplankton, se gaseste si pe Crap.ro dar am inteles ca nu prea merge si nu stiu cum se foloseste (cica ar fi ceva monturi speciale si o caseta video scoasa de unguri in care-ti arata cum se foloseste). Am inteles ca se hraneste ca balena, cu microplancton filtrand apa prin branhii.asa ca nu vad cum ar lua o gura dintr-o anume nada.
Bogdan

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 08 Apr 2004 15:46

eu am auzit ca se poate prinde la macaroana .... nu sunt sigur dar poti sa incerci.....eu nu am dat...

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 09 Apr 2004 08:47

Incearca si cum am dat eu la sanger poate functioneaza ( vezi ca e un articol pe site ) ca de momeli special pentru ei nu stiu.

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 09 Apr 2004 11:19

Andrei,

Merci pentru reteta, cred ca este si sanger in locul respectiv sau ceva corcituri de fito cu sanger (am vazut baietii cand scoteau plasele acum cativa ani). Poti sa-mi spui cam in ce proportie amesteci mamaliga cu painea si srot-ul ? am inteles ca painea e componenta de baza, deci in cantitate cat mai mare. Vreau sa incerc chestia asta pe la sfarsitul lui mai cand imi iau o parte din concediu daca cumva romanescul nu merge.

Merci si fir intins la toata lumea
Bogdan

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 09 Apr 2004 12:14

Din ce imi aduc eu aminte trebuia amestecata pana la consistenta plastilinei ( destul de tare ) si faceam operatia pe malul baltii cu apa de acolo, cam 4-5 paini, 1/2 kg de srot o jumatate de mamaliga mare si daca vrei poti sa-i pui si o aroma ceva.
Importanta este forma aplatizata in care puneai momeala in ac ( sau ancoritza cum am incercat eu ) - cand am pus mamaliga guguloi nu tragea nimic.Si incearca sa stai intr-o zona in care este si putin stuf.
Sper sa-ti foloseasca si sa functioneze.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 09 Apr 2004 12:54

Paul,au bagat singer ca sa scape de vegetatie?!


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Pe ce lac ai pecuit?

Mesaj de cristian_dj4all » 10 Apr 2004 16:39

Pe ce lac ai pescuit? Spune-mi te rog. Cat despre fitofag ....ii mai mult peste umplutura in lac, eu zic nici sa nu te obosesti cu pescuitul lui. Mai bine cauta clasicul crap sau alt ciprinid.
Cristian Dj

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 10 Apr 2004 18:11

mpaol800 inainte de toate pot sa incerci cu o aroma dulce pe basa de ulei,pentru ca are o raspandire verticala si atrage ininte de toate fitofag care acuma se incalzeste la suprafata cu primele rase de soare, si...spirulina frate pescar in momeala care ar fi mai eficienta daca este plutitoare cam la 10 cm. de la fundul(cauza vegetatie).
Oricum si eu te sfatuiesc sa dai la crap, balta despre care vorbesti pare a avea secrete!!fitofag este urat si pute grosnic! Glumesc. numai bine.

Scrie răspuns