Dar la fitofag?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

momeli

Mesaj de Vizitator » 19 Apr 2004 16:29

Fratilor nu va suparati - dar in scurt timp o sa vedem ca trage bine la salata de fructe , la motz de KKT , la salata verde si la laptuci . Eu cred ca trebuie sa ne delimitam de orice fel de zvon si "stire de senzatie " De ce ar trage fitofagul la leustean , marar sau la stevie ? Cind se intilneste el cu astfel de ierburi ? De nu si la maghiran , busuioc sau frunza de dud ? Toate sunt verzi si sunt aromate ! Haideti sa nu facem apologia hazardului . Intrebati pescarii de spinning si o sa va spuna ca au prins crap ( mare !!! ) la twister . Asta nu inseamna ca de maine ne mutam sfera de interes pe plastic!

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 19 Apr 2004 20:33

Am fost intrebat unde e lacul... in jud. Bistrita Nasaud cam la 35 km de Bistrita si se cheama Brateni.
Nu am mai fost acolo de la prima partida dar crap se prinde in continuare dar nu f mare pana in 7 kg. Si totusi concluzia dupa toate mesajele citite ar fi urmatoarea:
kkt(se furajeaza cu balega lacul) marar (ca e aromat) patrunjel (au prins unii) arome, uleiuri (sa-l atraga de la suprafata) sa pun mamaliga aplatizata in carlig... oare chiar merge cu asa ceva? Dc nimeni nu a prins ma indoiesc.
Mai astept ceva informatii sper folositoare, multumesc oricum celor care mi-au raspuns pana acum!
Numai bine!
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 19 Apr 2004 20:35

Si din cate stiu e chiar fitofag... cand trece cate o pasare deasupra beltii te sperii ce se intampla pe balta...sar toti ca nebunii!
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Apr 2004 08:49

In curand o sa se-nvete sa prinda pasarea din zbor si s-o haleasca cu tot cu KKT, asa ca noua tehnica de pescuit la fito va fi la pasare ( pe neKKTe)
Trebuie sa raspandesc zvonul....sigur pune careva botul

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 20 Apr 2004 15:11

Paul,uite care ii treaba.Daca te uiti pe forumul asta lumea cere sfaturi pentru "situatii speciale".Cind vede pestele si stie ca-i acolo,dar nu-l poate face sa traga.In primul rind trebuie sa te gindesti la tipul balti.Pe o balta care nu ii asigura necesarul de hrana,dar care are mult fitofag se prinde mult mai usor.O balta cu putin fitofag si unde gaseste hrana,mai ales ca concurenta este mica,pai...ai nevoie de un trifoi cu patru foi :) ,ma intelegi,si de "situatii speciale". Inca ceva,15-20 de fitofagi care se ridica la suprafata si se sperie toti deodata te pot face sa crezi ca balta ii plina de ei,dar nu-i chiar asa.Spectacolul asta chiar ca-i frumos,dar poate fi inselator.Eu as zice sa petreci cit mai mult timp pe balta asta,sa vezi ce si cum si dupa aia sa ne spui la ce si cum,fara rusine.
Incearca totusi cu verdeturi matisate pe cirlig,dar la suprafata,cu buldo. Si daca ai nevoie de material flotant apeleaza la maduva din tulpina de floarea soarelui,consider ca pestii fac diferenta intre polistiren si maduva asta alba.Numai daca vrei,binenteles.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 20 Apr 2004 20:20

Pai... ziceam ca lacu are mult fitofag... si chiar are nu are numai 20 de bucati.... s-a bagat in aceasta primavara cam o tona de fitofag si in anul in care s-a cumparat lacul inc a ceva fitofag... deci sincer nu are numai 20 de bucati lacul avand cam 40 hectare. Pt suprafata lacului cateva tone de fitofag mie mi se par un subiect de tratat.
ai ales ca putini pescari sunt preocupati de acest peste. Mi-as dori sa am un asemenea peste in undita. Am pus o intrebare nevinovata: cum l-as putea prinde si mai ales ca are mancare. Deci am o ambitie: nu cred ca nu este ceva din atatea momeli si prostii care au aparut sa nu pot prinde pestele ala. Cunosc lacul si adancimea lui, unde este verdeata, unde este mai putina, sunt prieten cu patronul, care stie ce este in lac. Deci repet: este fitofag dar nimeni nu a prins ca a dat la fitofag. Dc nu se poate nu se poate. Ma gandeam ca din atatia experti va fi unul care sa rezolve pb. Multam domnul SF pt efortul de a da raspuns pb mele!
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

bogdans
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 08 Apr 2004 15:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de bogdans » 21 Apr 2004 12:36

Paul,

Vad ca noi doi suntem cei mai interesati, cailalti nu prea considera fitofagul "de interes" dar au avut bunavointa sa ne dea niste retete asa ca trebuie sa la incercam (eu o sa incerc mararul, poate ceva boilles cu verdeata si uleiuri si mai ales reteta de sanger cu paine multa, srot si mamaliga, poate chiar o nadire cu Technoplankton dar toate astea can imi voi lua concediu) si dupa aia sa schimbam impresii. Am citit multe articole despre fitofag si sanger pe net scrise de oameni de stiinta care i-au studiat comportamentul si modul de hranire si toti spuneau ca se ambele specii se hransc cu microplancton prin aspirarea apei in locurile unde e concentratie mare de plancton si apoi eliminarea apei prin branhii, acestea actionand ca un filtru. Probabil exemplarele mari nu-si pot satisface necesarul zilnic de hrana prin metoda asta (mai ales daca nu e concentratie mare de microplancton ) asa ca apeleaza si la ceva mai consistent daca i se ofera.

Bogdan

Scrie răspuns