POP UP-ul

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

POP UP-ul

Mesaj de adi.oprea » 18 Feb 2007 14:23

Ce stiti e mai eficient de folosit in ape limpezi (fundul lacului nisipos sau pietruit) sau ape tulburi (fundul lacului namolos tulburand apa fiecare aruncare a monturii sau chiar si forfota pestilor pe patura de nada).Considerand ca pe fund nu prezinta vegetatie deloc ci doar una din situatiile de mai sus enumerate. :roll: :?:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Feb 2007 14:55

In situatia care o pui cred ca mai bine folosesti pop-up-ul singur fara alta nada pe langa el sau cu un stick mix cel mult, pentru a face crapul sa apeleze la curiozitatea-i specifica.
In AlP sunt mai multe monturi ptr pop-up, iar cea mai buna din punctul meu de vedere este montura ptr pop-up a lui Franck Warrick.
Este vorba de montura cu carligul si forfacul pe o bucata de lead-core.
Cred ca e tot o montura helicopter.
Carpfishing... A way of life!

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 19 Feb 2007 02:03

Mike in care situatie apa limpede sau tulbure?
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 19 Feb 2007 09:01

Scuze, ma refeream la ape limpezi cu fundul nisipos,pietros.
Carpfishing... A way of life!

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 19 Feb 2007 09:03

Ma refeream la montura cu forfacul de max 5cm. Trebuie sa o sti, a fost prezentata de mai multe ori si parca si in unul din ultimele 3-4 numere.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 19 Feb 2007 09:34

Parerea mea este ca pe ape cu fundul solid ( pietris , nisip , chiar si namol in strat subtire) mai bine folosesti monturile scufundatoare. In cazul in namolul este destul de gros , sau iarba , poti folosi monturile pop-up. Tot in A.l.P gasesti foarte multe monturi pop-up sau snowman (cea din urma cred ca este mai eficienta).

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 19 Feb 2007 13:57

In apele limpezi nu iti recomand pop-up, crapul devine suspicios si se sperie. Bineinteles ca nu e o regula general valabila...dar poti tine cont de ea. :-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 19 Feb 2007 19:41

mattrriixx scrie:In apele limpezi nu iti recomand pop-up, crapul devine suspicios si se sperie. Bineinteles ca nu e o regula general valabila...dar poti tine cont de ea. :-)
prin ce argumente iti sustii afirmatia??? cand ,de altfel se stie ca ,chiar prin prezentarea "atipica",adica prin faptul ca acea momeala leviteaza deasupra substratului ii trezeste curiozitatea specifica crapului-asa cum bine a subliniat mike...de ce in ape limpezi se sperie si in ape tulburi ...nu???
mai mult cred ca, conteaza plasarea monturii...adica mai degraba ai folosi un pop-up sau snowman in afara patului de nada,undeva izolat,eventual doar cu un saculet solubil...

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 19 Feb 2007 21:07

@ bala,
Exact asta-i si parerea mea. Crapul gaseste o bila in mal si la 15cm in el si este normal ptr ca asta e felul in care isi cauta el mancarea.
Pop-up-ul il mananca tocmai ptr ca e "nenatural" si il impinge curiozitatea.
Iar pe fund nisipos sau pietros va fi foarte curios daca va vedea un pop-up frumos mirositor levitand la 5-7cm de fund si neavand alta nada in jur care sa-l atraga, cu siguranta va inhata pop-up-ul si uite-asa mai pui un mustacios pe mal...
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 19 Feb 2007 23:38

Dupa cum am spus, "asta nu e o regula generala".

Daca te uiti in filmele korda, la un moment dat testeaza o montura POP UP in apa limpede, unde se vede clar cum crapul se apropie de montura si fuge in repetate randuri.

Chestia asta am testat-o personal in ape limpezi...si a avut cam acelasi efect, in sensul ca nu am avut trasatura la montura cu POP-UP iar la celelate DA.
Se poate sa fie o intamplare dar...e un exemplu.

Dupa cum spui, prezentarea momelii deasupra stratului de nada, intr-un mod atipic, poate sa starneasca curiozitatea dar in acelasi timp si suspiciunea.
Tineti cont ca ma refer la situatiile cand apa este limpede!
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns