Pozitie Marker

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 22 Feb 2007 20:52

ATROPA (atrotube)
solutia ideala pt boje

poti pescui chiar linga ea,nu se incilceste nailonul daca pestele "o ia" in dril (se culca si se elibereaza automat) pestii nu se sperie de ea.am observat cum o atingeau cind am momit exact la baza ei.nu o ia vintu....
dezavantaje:pretu si faptul ca trebuia sa intri cu barca sa o pui si sa o recuperezi

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 22 Feb 2007 22:01

cand am intrebat nu am luat in calcul plantarea markerului cu barca.Nu vreau sa dezvoltam subiectul pt.ca a mai fost,dar mie nu mi se pare normal sa plantezi.Cu nadirea din barca sunt de acord dar atat iar restu arta de pescar :D
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 22 Feb 2007 22:14

adi.oprea scrie:cand am intrebat nu am luat in calcul plantarea markerului cu barca.Nu vreau sa dezvoltam subiectul pt.ca a mai fost,dar mie nu mi se pare normal sa plantezi.Cu nadirea din barca sunt de acord dar atat iar restu arta de pescar :D
?? esti de acord cu nadirea din barca dar marcherul trebuie sa il arunci de pe mal???ma rog...dar daca tot esti cu barca afara da drumu usor si la marker unde ai nadit....sau cum faci?arunci markerul de pe mal si vi cu barca sa nadesti,sau nadesti din barca si apoi aruci markerul unde crezi ca ai nadit...

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Mesaj de cipica » 23 Feb 2007 00:44

Doru ionica: mi se pare suficient de ciudat incat sa nu mai trebuiasca altceva suspect pe langa

Avatar utilizator
al_crapone
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 28 Ian 2007 11:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de al_crapone » 26 Feb 2007 17:33

atata agitatie pt "nimic"
dupa ce gasesti pragul..etc...., arunci cu lansetele in dreptul markerului, legi pe nailon o ata de cusut..ca semn, si scoti markerul din apa, este asa de greu? :roll:

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 26 Feb 2007 21:06

Am spus asa pentru ca nu poti nadi cu racheta sau bastonul la 150 m de exemplu unde ai gasit un loc bun de pescuit dar ma rog fiecare intelege ce vrea.Nu zic ca nu puteam gresii dar daca zic ceva stiu la ce vreau sa fac referire.Probabil gresala mea a fost ca nu m-am facut suficient de inteles :cry:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 26 Feb 2007 23:06

pai nici cu marcheru nu prea lansezi 150m.
o solutie e sa pescuiesti la citiva metri lateral sau in fatza marcherului.problema e ca cu cit sint mai multe fire in apa cu atit se ideparteaza situatia de ideal.iar la distanta mare ai toate sansele sa mai treci cu firul de la marcher si peste vegetatie,si atunci nu mai ai cum sa il culci.in cazul in care pescuiesti la distanze mici de mal (30-40m) nu ai neaparat nevoie de marcher,un semn pe fir fiind suficient.daca pescuiesti in apropierea unui reper (ex :2m in fatza stufului,insulei....)nu mai ai nevoie nici de semn pe fir

Scrie răspuns