Pozitie Marker

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Pozitie Marker

Mesaj de adi.oprea » 22 Feb 2007 10:38

Cum lasati markerul pe apa dupa sondare pentru a evita incalcirea firelor in cazul unei capturi ?
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 22 Feb 2007 10:55

pui lanseta cat mai cu botul in apa,sa stea firul cat mai lipit de fund, si eventual un backlead .....

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 22 Feb 2007 11:48

exista ceva fir ce are calitati scufundatoare mai bune pentru a se aseza mai bine pe fundul lacului ?
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

marker

Mesaj de cipica » 22 Feb 2007 12:02

dar de ce ai nevoie sa tii markerul in apa???? foloseste markerul doar pt prima nadire pana iti formezi mana pt distanta respectiva si pune-ti semne pe firele de la mulinete la distanta p care o doresti e simplu si mult mai eficient decat sa tii un marker in apa pe toata durata partidei

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 22 Feb 2007 12:19

Cipi cred ca informatia este exacta nu aproximativa daca ramane marcarul pe apa.Si puneti situatia in care in care trebuie sa schimbi tipul monturii si plumbajul sau esti nevoit sa schimbi tamburul si sa folosesti un fir mai subtire sau mai gros dupa caz.In conditiile aste nu cred eu ca mai are cineva mana formata (nu cas fi Toma Necredinciosu da mi se pare putin exagerat).Daca vrei deschide topic si intreaba pe cei ce participa la astfel de concursuri de aruncari.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 22 Feb 2007 14:29

adi.oprea scrie:exista ceva fir ce are calitati scufundatoare mai bune pentru a se aseza mai bine pe fundul lacului ?
Nu calitatile scufundatoare intereseaza, ci mult mai important este sa pui un fir textil, pentru ca nu trebuie doar sa arunci o baliza pentru momit in acelas luc ci trebuie sa periezi fundul, sa cauti structuri si locuri de hranire.
Eu folosesc un textil de 8-10LBS pentru a putea lansa destul de departe dar si pentru lipsa de elasticitate a firului care iti da un mai bun simt la periaj.

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 22 Feb 2007 18:12

Marcarea si Perierea substratului au devenit doua probleme distincte,asa ca nu mai merge sa le amestecam.Exista si situatii in care tre sa lasi markerul in zona nadita,mai ales cand pescuiesti intr-o apa libera si nu poti sa-ti iei repere si atunci ...normal ca exista pericolul agatarii.Fiind totusi un element mobil,nu pierzi peste din cauza asta.Se recomanda ca varful lansetei de marker sa fie scufundat in apa.Daca nu te lasa inima sa tii batu-n balta,foloseste back-lead.

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

marker

Mesaj de cipica » 22 Feb 2007 18:49

eu am pierdut 2 pesti din cauza markerului
pt marker folosesc fir textil si atunci cand pestele s-a incurcat in marker, textilul mi-a taiat firul la capatul caruia era un crap. asta sa intamplat de 2 ori in conditiile in care dupa ce nadeam si aruncam monturile trageam markerul pana statea lipit de fund si foloseam si backlead.
inca o chestie...mie mi se pare destul de suspect ca un obiect cu care crapul nu e obisnuit, impreuna cu firul de rigoaresa se balangane aiurea in apropierea\pe patul de nada.

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 22 Feb 2007 18:59

Corecta explicatia lui Cipica ,un fir in plus in apa nu face decat sa semnaleze pestelui un pericol in plus ,invatati sa naditi cat mai aproape de un punct fix [patul de nada ]dupa ce va-ti luat suficiente repere .scoateti markerul
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 22 Feb 2007 20:00

@Cipica.Nu ti se pare ciudat si o bila legata cu o ata de un plumb pe fundul baltii? :lol:

Scrie răspuns