locurile frecventate de crap

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

locuri frecventate de crap

Chestionarul s-a închis pe data de 09 Mar 2007 22:20

platouri
7
35%
panta
6
30%
gropi
3
15%
vegetatie
3
15%
mil
1
5%
 
Voturi totale: 20

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

locurile frecventate de crap

Mesaj de florinw » 22 Feb 2007 22:20

ok.stim ce sai dam la crap sa manince,cum si cit mai trebuie sa stim si unde.
ce parere aveti ,care sint locurile care tin cel mai bine pestele?

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 22 Feb 2007 23:41

florine
greu de spus!!
toate locurile enumerate de tine sant vrecventate ce crap!!
mai putin gropile! care sant pe timpul ierni interesante.
sa vedem ce iasa!

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 23 Feb 2007 01:28

Eu le votez pe toate , fara suparare dar toate sunt demne de luat in considerare , eu nu pot vota una , mi se pare anormal .Nu cred ca putem spune ca una din ele tine cel mai bine crap tot timpul ....
Powered by two rods

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 23 Feb 2007 08:46

Cum in zona, majoritatea lacurilor sunt maloase, cele mai multe prezentari le-am avut pe platouri cu pietris si in zona pragurilor de vegetatie (nuferi, stuf).
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 23 Feb 2007 09:56

Eu is de parere ca toate locurile tin peste, toata chestia e sa il ademenesti in zona dorita.
Razvan Grindean
- carp addicted-

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 23 Feb 2007 10:57

depinde de perioada anului, si de vreme ....
chiar nu se poate vota .....

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 23 Feb 2007 11:04

Toate locurile sunt bune,eu pe timp de vara ma folosesc de platouri si de pantele acestora,iar pe timp de toamna tarzie,iarna,am avut capturi in "gropi".
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 23 Feb 2007 22:46

cam in ordinea asta;platouri, baza vegetatiei,pante ,gropi si mil.dar nu e obligatoriu.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 12 Mar 2007 07:17

Sa-mi dau si eu cu parerea: pe vremea cand petreceam luni intregi pe balta si nu exista barem O (1, una!) muscatura fara sa plantezi cu manutza ta montura si nada, locurile preferate ( de pesti) erau, in aceasta ordine:
- la baza buturugilor scufundate, ba chiar PE buturuga ( dar sub apa, evident!!)
- pe fasia ingusta de pe buza canalului ( albia fostului parau), o fasie tare, argiloasa, de max. 50cm latime. Se pare ca vara, pe canicula, crapii stau la racoare IN canal si ies in apa mica numai sa se hraneasca. Intrand la scaldat, ziua, dadeam cu picioarele in ei prin canal, dar de hranit, nu se hraneau deloc acolo.
- pe platouri, dar cu preferinte in zonele usor adancite ( "farfurii")
- la baza vegetatiei, ba chiar "in vegetatie", daca va tin firul si...nervii. In ochiurile inconjurate de vegetatie, rezultate exceptionale, cu conditia sa cureti namolul de pe fund.
- In namol nu tragea DELOC! In lipsa de ceva mai bun, cureti locul scurmand cu picioarele "ca gaina" :evil: , faci un loc mic curat unde depui carligul si nada din belsug peste carlig, cu "dare" aruncate radial. Prin hranire, crapii curata locul ca in palma, iar "farfuria" creste spectaculos, cu fiecare nadire.
- CONCLUZIE: Plantatul pare cea mai sigura si eficace metoda de momit, din pacate nepermisa pe multe balti, ori in ape adanci. Nici din barca, nici cu vaporas, racheta, etc nu ai precizia asta, si in plus, poti pipai fundul la fiecare nadire. Fiind o nadire practic punctuala, rezultatele sunt garantat rapide, dar nu poti nimeri prin aruncare locul nadit anterior. Avantaj: Cei de pe malul opus incercau sa arunce "pe" nada noastra, dar evident nu o nimereau, chiar avand plantat un semn/marker. Le luam practic pestii de sub nas , locul nadit fiind mai aproape de malul opus.
Astept comentarii!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Jean Pescaru
member
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2005 15:08
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Jean Pescaru » 12 Mar 2007 09:15

Si dak are are apa mai mult de 1.80?Cum pipai?
Eu stiu... ;-)
a&j fishing team

Scrie răspuns