ten

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

ten

Mesaj de krockodiluL » 04 Mar 2007 19:25

se stie ca porumbu este baza pt prinderea tenului;intrebarea mea este cei mai adaugati porumbului sa fie o momeala special pt ten-arome,aditivi,etc.
ca o paranteza,niciodta nu am luat ten cind am folosit in amestecul de seminte cinepa- sa fie o intimplare sau e contraindicata?

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 04 Mar 2007 20:50

Cu un boilies bine facut prinzi ten, mult mai bine ca si cu porumb .

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 04 Mar 2007 20:53

Ceea ce-ti voi spune acum este acumulat din propria experienta si este parerea mea personala. Daca cumva gresesc sau nu spun tot rog pe cei cu mai multa experienta sa ma corecteze. Strict la subiect pot sa spun ca pentru a prinde ten este indicat sa folosesti porumb cu aroma de fructe ,sweetcorn,boiliesuri dulci.
In alta ordine de idei ,out of topic am observat si citit ca tenul prefera apa calda ,adanca ,oxigenata,fundul tare,fara namol si fara agataturi si sa stea in vegetatie. Deci atentie in ce loc de pe lac ai pescuit. Exista lacuri in care intr-un anume loc prinzi amur iar in alte locuri pe acelasi lac prinzi romanesc.
Parerile sunt impartite cu privire la montura(ac,etc) si prezentarea momelii,eu personal am prins la aceeasi montura cu care dadeam dupa crap. Dar dupa parerea mea diferenta o face in primul rand nada. Poti insa sti ce ti-a intrat inca dinainte de a scoate la mal,pentru ca spre deosebire de crap, amurul se ridica la suprafata iar crapul pleaca si se tot duce in jos cautand agataturile.
Sper ca ceea ce ti-am spus sa-ti fie de folos. :D
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 04 Mar 2007 20:59

@Dan Pop-Coman
ma intereseaza ce ingrediente fac diferenta,adica ce pui special pt ten-mixul banuiesc ca e un birdfood[/quote]

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 04 Mar 2007 21:07

Nu pot sa zic ca vede Ticu :lol: :lol:

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 04 Mar 2007 21:09

Ce vrajala ai :mrgreen: spunei pe privat :D

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 04 Mar 2007 21:09

Ticu stie compozitiile :mrgreen: faina de soia :mrgreen: ,dar tu care esti un campion cu legitimatie poti sa ne trimiti un MP sa-i facem ciuda.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 04 Mar 2007 21:13

@raducu
Crezi ca asa simplu se dezvaluie,ai vrea tu :D dupa ce arunci si tu vreo citeva zeci de milioane prin balta atunci ai sati dai seama ce simplu este de dezvaluit :mrgreen:

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 04 Mar 2007 21:16

Mai sti ? :mrgreen: Poateca sa te atace pe tine merita....... :D si asa eu sunt departe si daca vin in zona poate pescuim impreuna sa ne cunoastem. :lol:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 04 Mar 2007 21:36

Stai tu linistit p treaba asta,sintem prea buni tovarasi ca sa ne atacam unul pe altul :D

Scrie răspuns