Cum se hraneste crapul ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

bigzander
new member
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mai 2006 08:21

Cum se hraneste crapul ?

Mesaj de bigzander » 08 Mar 2007 14:23

Intr-un film de gen am vazut - de mai multe ori - cum dumnealui crapul lua boiliesul de pe patul de nada si o ...zbughea.
Un confrate m-a contrazis. Spunea ca acesta staruie mai multa vreme asupra nadei.
Stie cineva care-i adevarul ?

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 08 Mar 2007 15:44

Crapul sta pe patul de nada pana cand se satura sau pana cand simte carligul. Daca simte carligul o zbugheste de pe patul de nada fara alte comentarii si atunci fii pregatit sa intepi. :lol:
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mar 2007 16:17

Crapul vine in zona nadita, si incepe sa manace, mai precaut, mai cu retinere.., ii atent la orice detaliu nelalocul lui (cum ar fi monturile noastre :lol: ) aspira nada, selecteaza ce il intereseaza si retul arunca afara.

Face asta in repetate randuri fara sa plece de pe patul de nada asta atata timp cat nu este deranjat, de cineva sau ceva. Evident ca nu sta in acelasi loc....se plimba, cauta si gusta tot ce ii oferim in meniu ! :-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

vali nedelea
member
Mesaje: 144
Membru din: 06 Ian 2007 10:24
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de vali nedelea » 08 Mar 2007 18:18

mikecarp scrie:Crapul sta pe patul de nada pana cand se satura sau pana cand simte carligul. Daca simte carligul o zbugheste de pe patul de nada fara alte comentarii si atunci fii pregatit sa intepi. :lol:
Ai foarte mare dreptate sata pe patul de nada cand este liniste si nu sunt multi pretendenti la nada respectiva,iar daca sunt chiar si mici acesta infuleca si pleaca, revenind sa vada daca a mai ramas ceva si pentru el, pentru ca din cate stiu eu un crap matur poate consuma in jur de 2 kg nada :shock:
Vali NEDELEA
www.siweida.ro

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 08 Mar 2007 18:48

daiwa2007 scrie:
mikecarp scrie:Crapul sta pe patul de nada pana cand se satura sau pana cand simte carligul. Daca simte carligul o zbugheste de pe patul de nada fara alte comentarii si atunci fii pregatit sa intepi. :lol:
Ai foarte mare dreptate sata pe patul de nada cand este liniste si nu sunt multi pretendenti la nada respectiva,iar daca sunt chiar si mici acesta infuleca si pleaca, revenind sa vada daca a mai ramas ceva si pentru el, pentru ca din cate stiu eu un crap matur poate consuma in jur de 2 kg nada :shock:
Detaliaza te rog referitor la cele 2 kg de nada !....e interesant ...din ce sursa ai informatia asta?

Merci mult !

vali nedelea
member
Mesaje: 144
Membru din: 06 Ian 2007 10:24
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de vali nedelea » 08 Mar 2007 19:01

Am citit in carti de specialitate ca poate consuma 2 kg hrana la o masa dar diferenta dintre mese depinde de mai multi factori
Daca te intereseaza mai mult poti citi in carti de piscicultura,iar daca te aranjaza mai mult o postare,pot sa o fac dar nu astazi.


Te salut
Vali NEDELEA
www.siweida.ro

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 08 Mar 2007 20:46

ai citit prost si superficial. :evil:
Cantitatea de hrana consumata de un crap tine de mai multi factori. In primul rand gabaritul crapului, cantitatea de hrana naturala, perioada anului, luminozitatea, presiunea atmosferica etc. Mai citeste si dupa aia pronunta-te...

2 kg de hrana mananci tu la o masa, ca din poza vad ca nu-ti merge rau... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 08 Mar 2007 21:09

nick h. scrie:ai citit prost si superficial. :evil:
Cantitatea de hrana consumata de un crap tine de mai multi factori. In primul rand gabaritul crapului, cantitatea de hrana naturala, perioada anului, luminozitatea, presiunea atmosferica etc. Mai citeste si dupa aia pronunta-te...

2 kg de hrana mananci tu la o masa, ca din poza vad ca nu-ti merge rau... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
cred ca prost nu a citit ;-) poate in acea carte au scris la general cat poate manca un crap nu cred ca cine a scris atunci statea sa mai dea explicatii cat mananca un crap de 30 kg si 1 crap de 1kg

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 09 Mar 2007 00:10

Un crap poate manca o cantitate de pana la 15%din greutatea lui ,iar un amur pana la 20%din greutatea lui
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 09 Mar 2007 00:18

si eu am citit ceva in sensul asta dar mai demult,si nu mai tin minte exact toate detaliile,si sincer nici numai stiu pe unde sant acele tratate...daca le gasesc voi posta ceva concret.
dar ce este sigur(in caz ca nu am tinut minte exact imi cer scuze nu vreau sa va induc in eroare) ,un urma unor cercetari ,s-a ajuns la concluzia ca procentajul de umplere a intestinului unui crap,este de de minim 2% in perioadele cu apa rece (10-15 grade) si de maxim 5 % in perioadele cu temp. optima(aprox 26 grade) din GREUTATEA lui.se mai face referire si la timpii de digestie,tot in functie de temp apei,si se calculase ca in ape reci digestia poate dura si 24 ore,iar in ape cu temp optima se poate face la 2 ore...in concluzie,dadeau exemplu un crap de 10 kg si spuneau ca ala poate sa manace in functie de factorii respectivi ,intre 200g si 6 kg de hrana la 24 ore....

daca ar fi sa tragem o concluzie din aceste date,ar insemna ca in conditii de temperatura optima de hranire,un crap de 10 kg ar putea sa manace maxim 5% din greutatea lui,adica 500 g de hrana odata, pina se umple matul,apoi o pauza de 2 ore ptr digestie si iar 500 g....si asta se repeta de 12 ori in 24 ore...
acum nu mai stiu pe ce fel de hrana s-a facut cercetarea...posibil in cazul bilelor care contin fel de fel de acceleratori de digestie,datele sa se schimbe....

Scrie răspuns