Cum se hraneste crapul ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 09 Mar 2007 02:39

Eu raman la o concluzie pe care am tras-o dupa ce am urmarit cativa giga de filme referitor la pescuitul crapului...Crapul e similar si se comporta asemenea porcului! imi cer scuze daca voi credeti altfel!....Dintr-o galeata de laturi porcul molfaie si alege ce e mai bun...urmand ca pana la urma sa manance tot ce are in troc.....mai mult, cat ii dai atata mananca!.....
Crap=Porc acvatic
Puteti spune ca nu e asa ....crapul e mai inteligent....si va intreb...porcul e prost?

ce parere aveti?

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 09 Mar 2007 18:35

@ nch

ai sa razi ,dar porcul este considerat cel mai inteligent animal domestic...inaintea cainelui si a calului... ;-)
saracul porc cred ca s-ar considera jignit de comparatia cu crapul :D :D

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 10 Mar 2007 09:31

nick h. scrie:ai citit prost si superficial. :evil:
Cantitatea de hrana consumata de un crap tine de mai multi factori. In primul rand gabaritul crapului, cantitatea de hrana naturala, perioada anului, luminozitatea, presiunea atmosferica etc. Mai citeste si dupa aia pronunta-te...

2 kg de hrana mananci tu la o masa, ca din poza vad ca nu-ti merge rau... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Spre deosebire de noi care suntem atat de subnutriti, rahitici, uscati, trasi la fata si nemancati.

Serios vorbind acum, din cate stiu eu crapul manaca cantitatea cea mai mare de hrana in perioada de crestere adica in functie de varietate pana la dimensiuni de 20 KG, apoi este doar ingrasare, perioada in care consuma mai putina energie si manaca mai putin.

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 10 Mar 2007 09:39

Limax scrie:
nick h. scrie:ai citit prost si superficial. :evil:
Cantitatea de hrana consumata de un crap tine de mai multi factori. In primul rand gabaritul crapului, cantitatea de hrana naturala, perioada anului, luminozitatea, presiunea atmosferica etc. Mai citeste si dupa aia pronunta-te...

2 kg de hrana mananci tu la o masa, ca din poza vad ca nu-ti merge rau... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Spre deosebire de noi care suntem atat de subnutriti, rahitici, uscati, trasi la fata si nemancati.

Serios vorbind acum, din cate stiu eu crapul manaca cantitatea cea mai mare de hrana in perioada de crestere adica in functie de varietate pana la dimensiuni de 20 KG, apoi este doar ingrasare, perioada in care consuma mai putina energie si manaca mai putin.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

@Nick h. , da tu frate de ce nu ai o poza cu tine sa vada lumea ce micut esti si tu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 10 Mar 2007 09:46

nch scrie:Eu raman la o concluzie pe care am tras-o dupa ce am urmarit cativa giga de filme referitor la pescuitul crapului...Crapul e similar si se comporta asemenea porcului! imi cer scuze daca voi credeti altfel!....Dintr-o galeata de laturi porcul molfaie si alege ce e mai bun...urmand ca pana la urma sa manance tot ce are in troc.....mai mult, cat ii dai atata mananca!.....
Crap=Porc acvatic
Puteti spune ca nu e asa ....crapul e mai inteligent....si va intreb...porcul e prost?

ce parere aveti?
Te inseli, incearca un pescuit fin la crap si vei vedea ca este foarte selectiv, incepand cu fire carlige si monturi si terminand cu compozitia chimica a momelii folosite. Deseori crapul mare il prinzi in afara patului de nada nu la valau. Am patit-o cu crapul inclusiv cu culoarea plumbilor, cat am pescuit cu plumbi Fox (verzi) nu am prins aproape nimic, apoi colegul meu a schimbat pe Korda(maro) si a inceput sa prinda, zilele respective am prins aproape toti pestii pe monturi cu plumbi maro.
Crapul nu este la fel de inteligent ca si porcul, altfel nu am mai pre prinde noi crap, dar este destul de inteligent incat sa ne tina uneori pe malul apei fara sa prindem nimic zile intregi(sper ca acum nu vei spune ca tu prinzi totdeauna).

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 10 Mar 2007 14:31


Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 11 Mar 2007 23:55

Fii sincer, in chilotel ai bagat: celular, portofel si ujina. :shock:

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 12 Mar 2007 17:31

ala e balonat rau de aia arata asa in poza :mrgreen:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 22 Mar 2007 13:24

Hai sa-mi dau (iar!) si eu cu parerea, e o convingere creata din multi ani de dat la crap, pe balti super-intens pescuite/nadite, dar la porumb.
Crapul romanesc si oglinda stau si se hranesc "ca porcii la valau", pe patul de nada si o zbughesc cand simt carligul. Muscaturi "dintr-o bucata", cu betele zburand de pe cracane. Si asta cu porumbul direct pe carlig. Daca am incercat( mi-s convins ca eram printre primii, prin '78) cu boabe pe fir (rig, vazusem poze intr-o revista germana), trasatura era mult mai timida. E drept, rig-ul folosit, de vreo 10cm(!!) te obliga sa dai fir pestelui (pick-up deschis, la sculele alea), vreo 3-4 m inainte de a intepa cu folos. Si o muscatura din asta putea dura si 10-15 min, cu pipaituri, etc. Cei care au dat la pluta, cu monturi fine, la crap, stiu despre ce vorbesc. Abia dupa ce simte carligul pleaca crapul in viteza! Poate daca e concurenta mare la hrana se intampla altfel, dar m-as mira. Pescuiam cu betele sus, sau lateral, " semnalizare la varf", de multe ori mult mai concludenta decat la Kojak ( bambina...!) ori bipuitoare:)
Ce sa zic despre amur ( cteno), il recunosti imediat dupa trasatura, daca dai "la varf". Acesta tremura, are mici tendinte de 5-10cm de a pleca, pauza uneori si minute bune, pana cand , in sfarsit, se hotaraste sa plece. Asta chiar daca pescuiesti cu porumb pe carlig si nu pe rig. Intre noi fie vorba, la amur n-am observat nicio diferenta de randament intre pus direct pe carlig sau pe rig, deci nici nu merita efortul cu "ata". Iar monturile erau cele mai simple cu putinta, dar si cele mai eficace, cu cele mai putine "rupturi" ori agataturi. Adica, totul "pe direct", fara struna mai subtire si fara vreun nod: plumb culisant si doar un opritor tubular pt el, carlig la capat, struna 30 cm. La firele disponibile pe atunci, sculele proaste ( si la banii putini ce-i aveam) era singura optiune de a nu avea rupturi la ctenul periculos, de 5-8 kg, mascul. Cei mari ieseau mai usor.
Cat despre selectivitate... fenomen interesant: se "planta" la greu, porumb verde sau uscat cu sacii, fara arome, de obicei. Ma ingrozeam cand intram la un nou plantat si gaseam fundul "pavat" cu porumb, partial innegrit si fermentat. Totusi, crapul reactioneaza bine la porumbul proaspat de pe carlig, ca dovada ca stie sa faca diferenta intre "vechi" si nou. Exact ca exemplul lui nch cu valaul! Ei, daca stiam de aminoacizi, betaina, etc :-( Cu toate astea, consider ca metoda in sine nu e de lepadat, mai ales pentru incepatori, si in baltile unde se poate planta, si mai ales cand ai scule pe care nu te poti bizui in totalitate. E o scoala buna si poti sa inveti pe unde se atine crapul si ce se intampla la "hranitoare".
Cam atat, si... nu dati la cap, ce, nu stiti sa injurati?! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns