Cat de des schimbam momeala ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 20 Mar 2007 21:36

Pe baltile unde pescuesc eu crapii sunt foarte putini si nu vreau sa-i sperii prin aruncari repetate.Cine pescue pe acele balti si face 2-3 aruncari pe zi poate sa-si ia adio de la trasatura.Pe aceste balti am avut destule iesiri cu cortul in care nu am avut nici o trasatura si sunt pescari care nu au avut o trasatura intr-un sezon intreg.Nu vreau sa-mi reduc sansele bleotocind apa si facand 5 aruncari intr-o zi,pt. ca poate crapul se afla chiar in acel moment pe patul de nada sau in apropierea lui si daca lam speriat pot sa-mi iau la revedere de la trasatura.Pescuesc de obicei numai cu boiliesuri scufundatoare ,chiar daca substratul este malos si boiliesul din carlig primeste un usor miros de mal, nada va primii si ea acel miros,iar daca malul nu este negru si puturos,nu vad de ce ne-ar afecta momeala si nada acel miros de mal.La urma urmei crapul isi gaseste o mare parte din hrana lui naturala ingropata in mal.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 21 Mar 2007 12:31

Era un articol intr-o revista unde se spunea ca o momeala care sta in apa mai mult timp devine mult mai putin "banuitoare" pe motivul ca in timp este camuflata din cauza mediului in care sta, iar crapu o vede mult mai naturala...

Eu zic ca are dreptate !
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 21 Mar 2007 13:47

mattrriixx scrie:Era un articol intr-o revista unde se spunea ca o momeala care sta in apa mai mult timp devine mult mai putin "banuitoare" pe motivul ca in timp este camuflata din cauza mediului in care sta, iar crapu o vede mult mai naturala...

Eu zic ca are dreptate !
Asa este,dar daca pescuiesti pe o apa care are fundul malos,este bine daca hidratezi bilele de sub rig, inainte de lansare,(tocmai ca sa nu se imbacseasca cu mirosul de namol),fapt stiut ca un boiles dezhidratat,ajuns in apa,se umfla,(absoarbe apa,pana la saturare din balta)iar daca aceasta are fund malos,inevitabil si mirosul de mal... :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Scrie răspuns