Cat de des schimbam momeala ?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
baitrunner
new member
Mesaje: 24
Membru din: 23 Feb 2007 22:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cat de des schimbam momeala ?

Mesaj de baitrunner » 19 Mar 2007 17:38

Cat de des se schimba momeala daca nu avem trasaturi ? ... E o idee buna sa schimbam momeala ?

Voi cat de des o schimbati ... ? la ce intervale sau in functie de ce factori ?

O momeala fresh are mai multa atractie decat una mai veche sau invers?

Eu sincer am patzit sa nu am trasaturi mai mult de 4-5 ore pe unele din lansete in timp ce pe altele aveam capturi si dupa ce am schimbat momeala am avut trasaturi la 30-40 min. Care sa fie oare explicatia ?


Va multumesc si fire intinse !!!

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Mar 2007 17:43

Unii spun ca este important si daca ai fumat inainte de a pune momeala"in carlig" fiindca exista posibilitatea ca momeala sa prinda acel miros specific la care risti sa nu maivina pestele,etc. Bineinteles cred ca pot fi si alte motive.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 19 Mar 2007 18:17

depinde de un milion de factori ......

primul ar fi ce nada ai :D :D :D

scufundatoare, pop-up, bolies, porumb, solubile, nesolubile etc etc etc ......

second : unde e data, pe argila sau nisip sau pietre sau mal sau agatatura ......

third : dai dupa peste mare sau ciortaniada

fourth : atasezi si alta nada decat cea de ac (mehlem sau metod mix pe momitor sau plumb etc ) ?


1. evident ca daca dai cu solubile tre sa schimbi mai des, desi la momentul de dizolvare optim, o bila solubila e mult mai tare decat una noua ...... daca dai cu nesolubile, depinde pen ce perioada dai ... termen scurt , reimprospatezi sa fie bilele aromate .... termen mai lung, le poti lasa si 24h plus ..... bile active, neactive etc ....
dai cu porumb, e pop up si nu sta in mal, il poti lasa mai mlut, iara si 24 de h ... nu e pop up , si e ceva mal, boiable se inegresc si isi pierd din atractivitate, schimbi mai des .... valabil si la bile cu malu .. ...

2. pe argila, nisip, pietris n-ai treaba ... la mal am vb mai sus.... in agatatura grea nu dai cu ceva sa schimbi la 2 ore ca ramai fara consumabile si strici si vadu de pescuit, si ideal e sa scoti scula cu peste, ai sanse mai mari sa o aduci inapoi ....

3. dai dupa peste mare, cauti sa pescuiesti intru-n loc care ar putea avea ceva , folosesti nada mai slab aromata, si schimbi rar. faci ciortaniada, schimbi des sa fie nada fresh la smell ....

4. dai numai cu momeala de ac? aplici principiile de mai sus... mai dai si cu mehlem , eventual amestecat cu bile sau seminte ? schimbi mai des decat ar trebui conform celor de mai sus, cel putin la inceput, pentru a nadi locul .... sau in cazul in care pestele mananca pe pat sa intretii patu de nada .....

cam atat am rabdare acu , da mai sunt destule .....

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 19 Mar 2007 21:42

Daca nu am trasatura 24 de ore nu ma ating de bete

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 19 Mar 2007 22:40

depinde de la apa la apa.sint belti unde o momeala spalata e mai eficienta decit una aromata.cind zici ca schimbi momeala te referi la acelas boilies dar proaspat sau sa incerci un alt tip de boilies?daca ai incredere in momeala si prezentarea e buna,parerea mea e ca nu trebuie sa o schimbi (daca esti sigur ca nu se dizolva)

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 20 Mar 2007 00:08

hmmm, buna intrebare , totul depinde de balta , spre ex eu am dat pe o balta unde avea mult mal iar dupa 2 ore imi mirosea bila a mal si eram obligat sa o schimb altfel de obicei nu umblu sa schimb des bilele daca nu am trasatura in timpul zilei o las si noaptea
xxxxxxx

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 20 Mar 2007 08:08

@ dan

inseamna ca nu dai cu solubile :D :D :D

si ca dai numai pop-up , si nu se cocleste nada de la mal .....

Avatar utilizator
baitrunner
new member
Mesaje: 24
Membru din: 23 Feb 2007 22:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de baitrunner » 20 Mar 2007 13:08

Dan Pop-Coman scrie:Daca nu am trasatura 24 de ore nu ma ating de bete
de ce spui asta ? explica-ti strategia putin...

Avatar utilizator
baitrunner
new member
Mesaje: 24
Membru din: 23 Feb 2007 22:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de baitrunner » 20 Mar 2007 13:11

florinw scrie:depinde de la apa la apa.sint belti unde o momeala spalata e mai eficienta decit una aromata.cind zici ca schimbi momeala te referi la acelas boilies dar proaspat sau sa incerci un alt tip de boilies?daca ai incredere in momeala si prezentarea e buna,parerea mea e ca nu trebuie sa o schimbi (daca esti sigur ca nu se dizolva)

ma refer la acelasi tip de momeala fie el boilies sau porumb .

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 20 Mar 2007 13:47

o momeala care sta de mai mult timp in apa mi se pare ca devine mai usor acceptata de crap.se integreaza mai bine in mediul lui.eu nu schimb momeala daca este in stare buna nici dupa ce am prins un crap.
unde nu e crap vai de bete

Scrie răspuns