Autointepare?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Autointepare?

Mesaj de paul_m » 20 Apr 2004 11:32

Sunt tare curios...pt ca nu am incercat niciodata, cum se folosesc carligele cu autointepare si la ce momeli sunt indicate, sau asta este chiar o tehnica? Se poate folosi si hairrig-ul pt ele?
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 20 Apr 2004 11:56

nu este vorba de carlige ci de monturi cu autointepare, sunt acele monturi in care pestele se inteapa singur din greutatea plumbului, asta presupune ca plumbul sa fie fix sau semifix iar greutatea lui sa fie destul de mare pentru a penetra buza pestelui.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 20 Apr 2004 11:58

Pai, cirligele cu autointepare functioneaza cam asa:

- tii cu mina de partea opusa virfului
- asezi virful cirligului pe buricul degetului
- tragi de cirlig si
- TE-AI AUTOINTEPAT :D

Hai sa-i zicem preintepare, ca suntem mai aproape de realitate. Este un efect (preinteparea) al monturilor care folosesc plumbi grei (de la 80 gr. in sus). Scopul este ca, din cauza greutatii plumbului, cirligul sa intepe buza crapului (care e cam groasa). Ulterior, prin ridicarea lansetei de pe suport (nu cred ca are rost sa smucesti, nu te ajuta cu nimic), cirligul penetreaza buza crapului si incepe distractia!

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 20 Apr 2004 21:41

Cred ca se referea la carligele tip "cerc"(cu vf spre interior).Nu am incercat nici eu carligele astea, insa din cate am inteles nu prea se pot folosii la crap(cu fir de par), fiind mai indicate pt somn.Nu e o afirmatie verificata, am citit in Avp.Daca sunt care chiar au incercat carligele, sa ne spuna si noua cum se prezinta si care au fost rezultatele.

dudi

Scrie răspuns