Nadirea in locul de bataie

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Nadirea in locul de bataie

Mesaj de adi.oprea » 12 Apr 2007 22:49

Nu am gasit dezvoltat acest subiect.Unde credeti ca ar fi indicat sa nadesti si sa pescuiesti daca a-ti ajunge pe balta si in anumit loc ar bate crapul.Chiar pe locul de bataie sau in imediata vecinatate (3-4m distanta).L-ar putea speria nadirea in locul de bataie si sa-l indeparteze definitiv sau nu?
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 13 Apr 2007 04:52

Din pataniile mele si ale unor cunoscuti, pot sa-ti spun ca o nadire grea, cu "galuste" si bombe nu face decat rau. Crapii in bataie, desi par a fi complet distrasi de activitatea sexuala se sperie rau de orice plescaitura care nu le apartine... Pana si plumbul de pe montura clasica ii goneste si nu revin decat dupa cateva ore, asta in cazul fericit cand nu si-au gasit alt loc de bataie.
Personal, am avut rezultate nadind discret cateva boabe de porumb/pelete arucate cu mana ( de obicei, totul se intampla aproape de mal - atentie la umbra proprie!) si pescuit usor, la pluta, montura fina- cu toate ca nu-s adeptul plutaritului la crap.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 13 Apr 2007 09:35

Cel mai bun exemplu este concursul de anul trecut de pe Darvari din primavara. S-au prins atat de putini pesti (in comparatie cu ce poate balta) incat toata lumea a fost surprinsa. Iar trasaturile erau anemica, parca nu mai erau crapii care in urma cu 2 saptamani trageau pescarii in apa :lol:
Toti cei care au facut o nadire grea la inceput au regretat pe parcurs, iar cei care au dat putina nada si au asteptat sa vada ce se intampla au avut de castigat.Unii pescari chiar au ales sa pescuie mult in afara patului si asta s-a dovedit o tehnica castigatoare.
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns