Cum cautam crapul mare ... sau mai mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
LiviuD
new member
Mesaje: 9
Membru din: 06 Iun 2006 13:27
Localitate: Timisoara
Contact:

Cum cautam crapul mare ... sau mai mare

Mesaj de LiviuD » 25 Apr 2007 15:03

Va salut,

Sunt destul de tanar in pescuitul crapului neavand "capturi" mai mari de 3.5kg in acest domeniu ... intrebarea mea este:

Cum as putea reusi sa prind un exemplar mai serios ( stiind ca exista in balta ) daca balta respectiva a fost populata de curand cu crap intre 1.5 si 3 KG ?

Tin sa mentionez ca in balta este crap oglinda, romanesc si cteno. Exemplarele mari dupa cate am inteles ar fi din ultimele doua categori ( romanesc si cteno ).

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,
Liviu

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 25 Apr 2007 20:07

Incearca sa-i cauti pe locurile considerate proaste unde nu pescueste nimeni.Nadeste cu boilies:sparte si intregi si foarte putin porumb.Nu nadii mult.Nu rasfira nada pe suprafata mare.Nu e o regula e parerea mea personala.Eu asa as incerca.

Avatar utilizator
dan zberg
member
Mesaje: 111
Membru din: 20 Dec 2005 17:49
Localitate: elvetia

Mesaj de dan zberg » 25 Apr 2007 22:53

da si eu am avut rezultate bune asa insa pe cursuri de rau exemplu delta am avut rezultate bune cu pungi solubile.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 26 Apr 2007 06:07

Se poate intra la nadit in apa? Daca apa are pana la 1,60m adancime, intri si cauti locurile mai curate, preferabil in vegetatie sau langa buturugi, fara noroi pe fund sau cureti tu un loc si "plantezi" montura cu manuta ta. Peste carlig, punctual, nadesti cu porumb vechi inmuiat si fiert putin, si boilies intregi ori jumatati. Nu mai mult de 2-3 pumni de momeala /carlig!!! Nu pui mamaliga, pastura, seminte mici, pelete, etc, atrag ciortanii! Apa adanca? poti incerca cu barca, dar e mai putin precis si sigur, nu poti pipai fundul. Nu te lasa sa intri deloc? Barcuta telecomandata, racheta de momit, cobra,punga PVA, etc, dar sansele scad mult.
PS: poate-mi trimiti si mie un mp cu locatia baltii...si mergem impreuna ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
LiviuD
new member
Mesaje: 9
Membru din: 06 Iun 2006 13:27
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de LiviuD » 26 Apr 2007 09:22

Cateva informatii in plus:
pe balta nu se da cu boilies in schimb se da cu porumb tone de toate felurile si aromele. Nu pot intra in apa de nici un fel, are cam 1.5 - 2 m adancime.

multumesc mult de raspunsuri,
Liviu

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 26 Apr 2007 09:33

Pai zile la baietii din Timisoara balta, sau e secreta ? :lol: Daca se da la porumb si pescuesti bine,ii spargi la boilies.

Avatar utilizator
LiviuD
new member
Mesaje: 9
Membru din: 06 Iun 2006 13:27
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de LiviuD » 26 Apr 2007 13:24

Nu este secreta balta doamne fereste .... dece ar fi ?
Am vrut sa evit comentarile de genul: "Am fost io acolo si am spart tot cu ... " sau "Acolo nu merge decat cu ... stiu ca eu sunt record-menu' baltii "

Balta in discutie este Berini 28Km de Timisoara in directia Buzias, dreapta spre Sacosu Turcesc iar dupa iesirea din Otvesti se face stanga ( pentru cei ce nu stiu )

Numai bine,
Liviu

Scrie răspuns