LOC "VIRGIN"

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 04 Feb 2008 19:18

@ remus_cta

Daca ai fi citit ultimul numar din alp, in special articolul lui Frank Warwick numit " Boiliesuri de mare atractie", ti-ai fi dat probabil seama ca ele nu se folosesc la nadit, ci doar in carlig...cele pentru nadit ar trebui sa aiba nivelul de atractanti si arome cu 50% mai scazut, pastandu-se eventual doar culoarea. Omul zicea de nadire, iar cu astea de mare atractie se pescuieste in general izolat.
Pe Doloc, eu il sfatuiesc sa se duca cu niste solubile de la SBS si sa faca un pescuit asa cum a vazut el ca se pescuia pe Hobaia la calificari, mai ales acolo la capatul sectorului C unde se mai pescuise doar o data la Cupa Cupelor. Sa nu uite insa, sa nadeasca la cel putin 2 ore.

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 04 Feb 2008 19:34

cornele greseala mea :mrgreen:

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 04 Feb 2008 19:49

se mai intampla, pana mai acum doi, trei ani, si eu credeam ca boilisurile de mare atractie, sunt altceva decat sunt cu adevarat, dar experienta si sfaturile unor mari pescari m-au facut sa intru-n normal... :lol:

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 04 Feb 2008 21:08

@ Cornel.......dar despre folosirea bilelor de mare atractie ca momeala alternativa pe patul de nada ai auzit? :lol:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Viorel Doloc
member
Mesaje: 270
Membru din: 09 Feb 2007 14:26
Localitate: sibiu

LOC "VIRGIN"

Mesaj de Viorel Doloc » 04 Feb 2008 21:12

Va multumesc pentru sfat d-le Cornel Serbu. Am renuntat la balta (din cauza patronului), dar nu am renuntat la idee (vreau sa o fac pe alta balta). Intr-adevar am avut ce vedea cand am arbitrat o echipa a CLUBULUI PESCARILOR , la "Nationale", pe HOBAIA - 2007, asa cum am avut ce vedea ca arbitru, pe DARVARI -CUPA PELICANUL- 2007, o echipa a CLUBULUI SENZOR , etc. ,asa cum am avut ce invata la selectii pentru arbitrii si in 1999 la CUPA MANDIALA DE PESCUIT LA CRAP de la SARULESTI. Jos palaria in fata campionilor.

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 04 Feb 2008 23:49

@ raducu

Nu-nteleg ce vrei sa spui...ori n-ai citit bine postarea mea, ori n-ai citit articolul, ori nu faci deosebirea dintre nada si momeala...ceea ce nu cred. Poate-i doar o rautate pe care nu vreau s-o iau in seama, sau poate-i doar o gluma si atunci totul e o.k.

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 05 Feb 2008 07:38

@viorel
Nu trebuie sa-l judeci chiar asa dur pe patronul baltii ! Nu uita ca in clipa de fata daca vrei sa ai o balta cu crap mult in ea, trebuie sa faci controale la sange cam la 95 % dintre pescari....Zilele trecute am fostin vizita pe la Peris si am aflat de la nea Cristi Albastroiu cum o parte de pescari cunoscuti care au pescuit anul trecut la Peris au plecat de pe balta cu amintirii....(cam 150 de crapi disparuti in 2007 !!!) :oops: . Intelegi ? :roll:

Referitor la teoriile despre nadit si pescuit de mai sus, eu am o alta parere. Patul de nada trebuie facut cu bile cu nivel ridicat de atracti :!: , iar cea de carlig poate sa aiba mai putin, dar sa fie dipuita bine !(ptr. semnalul chimic pe care il emite in apa stratul superior al bilei).
Daca bilele de nadit nu contin suficient atract, astfel incat sa fie usor digerate de catre crap si sa ajute la purgatie, nu am facut nimic ! Crapul vine(daca e prin zona, ca semnalul chimic este mai slab), mananca, se satura si se poate cara inainte sa o ia pe cea de la carlig ! ;-)

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 05 Feb 2008 11:26

@vladut
pe un pat de nada format din bile+ pelete de o calitate medie,bila de cirlig,sa zicem un boiles de mare atractie bine dipuit,nu ar trebui sa fie cireasa de pe tort pt crap,in raport cu patul de nada care nu ofera atitea semnale,si sa o i-a direct din voleu :?: :lol:

Avatar utilizator
laurkro
senior member
Mesaje: 403
Membru din: 25 Aug 2007 23:04
Localitate: medias
Contact:

Mesaj de laurkro » 05 Feb 2008 12:02

Vladut, ne-ar bucura daca patronul ar face asta pentru a-si proteja populatia de prin balti, dar el face asta pentru a recolta si vinde. Stiu ce spun...

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 05 Feb 2008 15:01

florine dar ptr un crap de sarulesti,darvari etc,balti unde se pescuieste in sistem catch&release ,ma refer la exempare de 10-15-20 kg care au fost prinse si eliberate de multe ori nu crezi ca intr-o zona unde sunt sa zicem 100 de boilesuri medii, un boiles de mare atractie,bine dipuit nu crezi ca va parea un pericol pentru el si va ocoli momeala hranindu-se cu celelalte boilesuri,eu de fiecare data cu ce pescuiesc in carlig am si in nada si in zona apropriata cu un saculet solubil sau cu un momitor cand e vorba de porumb.sorry ca sunt offtopic,da vreau sa stiu si alte pareri :D

Scrie răspuns