LOC "VIRGIN"

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 07 Feb 2008 12:22

e foarte dificil sa se discute aici despre pareri diferite...oare asta inseamna polemica ??? mai ganditi-va si nu mai acuzati doar de dragul de a acuza, poate am putea fi chiar prieteni, trebuie doar sa fiti putin mai concilianti si atunci am invata impreuna mai multe despre pasiunea comuna.

@ raducu

nu-i deloc adevarat...ignoranta n-are nimic in comun cu prostia...Einstein cred ca ignora cu totul pescuitul la crap si nu era prost, era un geniu, iar exemple sunt cu sutele...n-am cum sa te consider prost cand nici nu ne cunoasem...pot spune ca, chiar iti respect punctul de vedere, dar nu pot accepta sa mi se rastalmaceasca postarile...numai bine !

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 07 Feb 2008 12:32

Acum ca a-ti lamurit problema cu ignotanta si prostia :D hai sa revenim la subiect si sa va intreb si eu ceva ........Puteti sau putem considera un loc nepescuit de pe o balta pescuita ca fiind un loc virgin si daca da pe ce considerente . Crede-ti ca un crap care a papat la baraj nu va recunoaste aceeasi hrana sau plesnitul plumbului si in coada baltii ? Sau vorbim de loc virgin numai prin prisma sigurantei solzosului ca acolo nu a dat inca de 'fire' ?
Powered by two rods

Avatar utilizator
cornelserbu
senior member
Mesaje: 314
Membru din: 16 Oct 2005 18:35
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cornelserbu » 07 Feb 2008 13:54

cred ca-i vorba de siguranta...sta acolo unde-i deranjat mai putin.

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 07 Feb 2008 14:03

Parerea mea personala e ca asi considera un loc virgin pe o balta pescuita, locul pe care nu se pescuieste pe el din n motive si care tine crap. Un crap patit este mult mai atent pe un vad pe care se pescuieste frecvent. Nu putine sint baltile unde se prinde foarte bine in larg la plantat la distante mai mari decit se poate arunca o lanseta. Acolo probabil pestele este mai linistit si isi pierde din atentie ca sa zic asa. La stiuca am intilnit aceeasi problema si anume pe locurile clasice de pescuit unde alte dati erau bune nu se mai prindea aproape nimic chiar daca stiuca era acolo o vedeam atacind bancurile de pestisori, cind intram cu pantalonii de neopren o vedeam fugind de linga mine iar cind ajungeam mergind prin apa la locuri neaccesibile celor de pe mal aveam prezentari la prima aruncare.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 07 Feb 2008 15:15

Care ar fi atunci principalele motive pentru care el renunta la siguranta ?Mancarea ar fi unul ..........sa fie singurul ?
Powered by two rods

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 07 Feb 2008 17:04

cornelserbu scrie:cred ca-i vorba de siguranta...sta acolo unde-i deranjat mai putin.
Corect, cel putin din ce-am vazut anii astia pe o balta foarte "batuta" de timiseni, sacos. Trasaturile tind spre zero in zonele aglomerate, la fel si "miscarea de crap". In zonele interzise, insa, apa "fierbe" de ei, chiar si pe langa mal. Pestii intepati, ori eliberati, fug sigur in zone mai linistite. Dovada? Cei care puteau lansa/nadi la peste 110-130m ori cu navomodel, aveau rezultate super, fata de cei "din mal". Asta se intampla insa din vara incolo, cand pestii invata ca mancarea din zona "cu galagie" e periculoasa. Primavara, ii iei si la pluta, la 5 m de mal. Pana se sperie din nou.
Pe baltile mai mici, sau unde nu au refugii de genul asta, am constatat alt gen de comportament: nadesti, plantezi cu mana, de ex,. nu ai nici o trasatura, dar nada a disparut in cateva ore ( chiar porumb uscat sa fie, de ex, iar pe carlig bile super!!!) Un simt anume ii invata ce e periculos si ce nu. Si aici intervine talentul unora ( recunosc, eu nu-l prea am! :evil: ) de a pacali pestele. Bravo lor! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 07 Feb 2008 17:11

eu cred in teoria urmatoare-crapul nu este teritorial si mai cred ca un crap prins in zona barajului poate fi prins si in coada lacului,asta ma duce cu gindul la faptul ca d-nul crap a vazut la viata lui si fire prin apa si monturi care au cazut linga el si o gramada de frati urcand spre cer :lol: probabil ca si invata ceva din asta,sau nu,de exemplu crapul oglinda de peste 33 kg care a fost prins in decurs de o luna de 2 ori,ori era un crap timpit,sau prezentarea monturii si bila erau exemplare,poate ca, crapii care se banuieste ca ar fi ziua in golf,seara sa ii gasim la 1 mt de mal,eu am avut pe o balta o intimplare ciudata,martor e colegul meu gabi,4 zile la rind intre orele 22-22.30 am avut peste la o lanseta izolata pe o cadere de nivel de 50 cm,era un loc fierbinte,un loc de hranire,o debara,sau erau in trecere,inca nu am gasit raspuns.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 07 Feb 2008 17:54

@ Florin: Vara 2005, loc virgin, Dumbravita. Doi prieteni, hai sa bem berea linistiti pe balta, in loc de birt, intr-o dupa-masa. Curatam un pic locul, plantam in apa de 1m, fir 0,28. La o ora, trasatura violenta, stuf, ruptura fara drept de apel la Sanyi. Peste inca o ora si o bere, trasatura, scot un romanesc de 8 kile, din acelasi loc, cu carligul lui Sanyi( tot de la mine, de fapt!), in gura. Nu e loc de eroare, erau intre ultimele carlige de "Dinca" din Timisoara. Cunoscatorii stiu despre ce vorbesc. Nu se speriase!!! :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 07 Feb 2008 18:36

@teacher
sti cum e,never say never,si in pescuitul crapului regula e ca nu e nici o regula,de aia e asa frumos :lol:

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 07 Feb 2008 20:50

Vlasin Florin scrie:@teacher
in pescuitul crapului regula e ca nu e nici o regula,de aia e asa frumos :lol:
PLAGIAT!!!
Trebuie sa dai si berea :mrgreen: :mrgreen:
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Scrie răspuns