Pater Noster

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Pater Noster

Mesaj de teacher64 » 06 Mai 2007 06:30

Mai foloseste cineva aceasta metoda de pescuit? Unde, si in ce cazuri?
Din cate stiu eu ( am gasit in tinerete, intr-o carte a lui Mircea Bichiceanu), metoda consta intr-un pescuit oarecum combinat: un carlig cu momeala pentru crap, iar altul, cu momeli vii, pentru rapitor. Are "pater noster" si un alt inteles?
Eu, personal, am incercat kestia intr-un singur sezon, vreo 3-4 iesiri la Sacosu Turcesc - Timis, acum vreo 8-10 ani si prindeam crap/salau. Trebuia sa fii atent la modul in care trage pestele, pentru a stabili corect momentul inteparii.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 10 Mai 2007 20:29

E chiar asa "tabu" subiectul sau va pare total desuet si demodat?! Pe bune, in anii copilariei mele, toate cartile abundau de referiri la "pater noster",iar eu nu stiam Tatal Nostru ca lumea, si...ma cruceam de denumirea asta :roll: Stiu, pescuitul la crap/rapitor a evoluat, dar pestii... pe bune, barem genetic, sunt aceiasi!!!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 11 Mai 2007 05:48

teacher64 scrie:E chiar asa "tabu" subiectul sau va pare total desuet si demodat?! Pe bune, in anii copilariei mele, toate cartile abundau de referiri la "pater noster",iar eu nu stiam Tatal Nostru ca lumea, si...ma cruceam de denumirea asta :roll: Stiu, pescuitul la crap/rapitor a evoluat, dar pestii... pe bune, barem genetic, sunt aceiasi!!!!
Salut. Montura respectiva sa poate folosi si la rapitori, salau si stiuca, poate si somn. eu am vazut pescari care o foloseau la stiuca (nu sunt de acord deoarece sunt adeptul spinningului) cu rezultate bunicele
FIR INTINS
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 11 Mai 2007 08:05

Fiecare stil de pescuit are particularitatile lui.Fiecare peste se hraneste intr-un mod anume,trasaturi specifice fiecaruia.Parerea mea,fara a contrazice pe nimeni,nu este indicat ca pe aceasi montura sa se puna 2 nade diferite pentru a spera sa se prinda 2 specii diferite de peste .Pentru mine acest sfat este regula.Ori dau la crap ori la rapitor.Asta nu inseamna ca, cu o montura si o nada de crap sa nu poti prinde....somn de exemplu.Orice este posibil ,dar asteptarea pestelui si riscul de a-l pierde in drill este maxim.Deci,concluzia:nu fugi dupa 2 iepuri ca risti sa nu prinzi nici unul.Stima.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Scrie răspuns