Cum sa fac?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Re: Cum sa fac?

Mesaj de E-carp » 07 Mai 2007 20:11

Nu ai gresit cumva? 10.000 de metri patrati=un hectar. Daca e asa mic, da la pluta in ochiurile din vegetatie. Daca vrei sa dai la fund mai asteapta pina se duce vegetatia(daca e foarte deasa ca si pe Taga).

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum sa fac?

Mesaj de mircea2007 » 07 Mai 2007 20:22

E-carp scrie:Nu ai gresit cumva? 10.000 de metri patrati=un hectar. Daca e asa mic, da la pluta in ochiurile din vegetatie. Daca vrei sa dai la fund mai asteapta pina se duce vegetatia(daca e foarte deasa ca si pe Taga).
poate am aproximat eu gresit, s-ar putea sa fie si sub 10.
000 metri patrati. problemea mea consta in faptul ca nu vreau sa dau la pluta, mai ales dupa crap. referitor la vegetatie......din pacate este permanenta (si in dezvoltare)
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 07 Mai 2007 22:33

Nu stiu de ce va sperie vegetatia.Anul trecut si in acest an,am prins destui crapi in ,,iarba,,.Exista spuma solubila flotanta,puteti invelii momeala in pastura.Unde e vegetatie crapul gaseste si hrana.Nu va feriti de vegetatie :D

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 08 Mai 2007 06:58

Dan Pop-Coman scrie:Nu stiu de ce va sperie vegetatia.Anul trecut si in acest an,am prins destui crapi in ,,iarba,,.Exista spuma solubila flotanta,puteti invelii momeala in pastura.Unde e vegetatie crapul gaseste si hrana.Nu va feriti de vegetatie :D
Salut
cum adica sa invelesc momeala in pastura? imi poti da mai multe detalii?
si as mai avea o intrebare. in lacul respectiv am observat k ii place sa stea si intr-o zona unde pe langa k este multa vegetatie, mai este si plin de "matasea broastei". ce mi-ai sugerea sa folosesc intr-o astfel de situatie?
Multumesc anticipat si FIR INTINS
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mai 2007 08:43

Din pacate lacul chios este plin de vegtatie tot timpul...

Cumpara pufuleti solubili si pune pe carlig. Sunat la Trabuco (podu Garibaldi) la vreo 7 lei punga.
Razvan Grindean
- carp addicted-

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 08 Mai 2007 09:12

mattrriixx scrie:Din pacate lacul chios este plin de vegtatie tot timpul...

Cumpara pufuleti solubili si pune pe carlig. Sunat la Trabuco (podu Garibaldi) la vreo 7 lei punga.
Stiu ca este plin de vegetatie, dar acolo am vazut niste crapi deosebit de frumosi. (eu in general pescuiesc la rapitor, m-am apucat de pescuitul crapului cam amu 2-3 ani). as prefera sa dau la porumb (pe fir de par - montura pop-up). momentan astept un weekend cu ploaie, pt k asa nu ma vor deranja barcile.
in rest ma duc de obicei pe zau de campie, sper sa ajung si weekendul asta :lol:
apropo, tu pe unde mergi la pescuit de crap prin zona clujului?
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mai 2007 10:12

Eu in zona Taga, Geca..cam pe toate lacurile alea :)

Le iau la rand sa vad cam ce pesti exista pe acolo :mrgreen:
Razvan Grindean
- carp addicted-

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 08 Mai 2007 10:20

mattrriixx scrie:Eu in zona Taga, Geca..cam pe toate lacurile alea :)

Le iau la rand sa vad cam ce pesti exista pe acolo :mrgreen:
Si cam cat timp aloci in general unei partide de pescuit? (2-3 zile, sau mai putin). si nu stii cumva un lac in zona noastra pe care s-a pescuit cu boilies. nu de alta, dar eu personal m-am saturat sa ma duc pe lacuri si sa vad cum toata lumea de la arici (ma rog, "bomba"). stiu ca in zona bucurestiului cam toata lumea da la boilies, dar se pare ca noi, ma refer aici la marea majoritate a pescarilor din zona asta inca nu prea dau la asa ceva....(nu exclud insa posibilitatea sa ma insel)
pe zau de campie nu ai incercat?
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 08 Mai 2007 10:45

mircea2007 scrie:
mattrriixx scrie:Eu in zona Taga, Geca..cam pe toate lacurile alea :)

Le iau la rand sa vad cam ce pesti exista pe acolo :mrgreen:
Si cam cat timp aloci in general unei partide de pescuit? (2-3 zile, sau mai putin). si nu stii cumva un lac in zona noastra pe care s-a pescuit cu boilies. nu de alta, dar eu personal m-am saturat sa ma duc pe lacuri si sa vad cum toata lumea de la arici (ma rog, "bomba"). stiu ca in zona bucurestiului cam toata lumea da la boilies, dar se pare ca noi, ma refer aici la marea majoritate a pescarilor din zona asta inca nu prea dau la asa ceva....(nu exclud insa posibilitatea sa ma insel)
pe zau de campie nu ai incercat?
Mircea,te inseli cand afirmi ca in zona Bucurestiului,, toata lumea da la boilies''.Crezi ca acolo nu sunt mamaligari?Ca sa dai la boiles ,in primul rand trebuie ca pestele sa fie obisnuit ca asa ceva(in zona noastra nu prea gasesti lac unde crapul sa pape asa ceva) ,si in al doilea rand,fara nici un repros,trebuie sa cunosti indeajuns de bine pescuitul cu astfel de nada:modul de confectionare al monturilor si lestarea acestora,pozitionarea corecta a carligului,plumbului,boiliesului,nadirea corecta etc.Sa nu interpretezi cele enuntate de mine(in general evit sa dau sfaturi),au fost doar niste sugesti care poate iti vor da de gandit asupra modului si locului de folosire a acestor bile.Stima. :bere:
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 08 Mai 2007 11:16

Mircea,te inseli cand afirmi ca in zona Bucurestiului,, toata lumea da la boilies''.Crezi ca acolo nu sunt mamaligari?Ca sa dai la boiles ,in primul rand trebuie ca pestele sa fie obisnuit ca asa ceva(in zona noastra nu prea gasesti lac unde crapul sa pape asa ceva) ,si in al doilea rand,fara nici un repros,trebuie sa cunosti indeajuns de bine pescuitul cu astfel de nada:modul de confectionare al monturilor si lestarea acestora,pozitionarea corecta a carligului,plumbului,boiliesului,nadirea corecta etc.Sa nu interpretezi cele enuntate de mine(in general evit sa dau sfaturi),au fost doar niste sugesti care poate iti vor da de gandit asupra modului si locului de folosire a acestor bile.Stima. :bere:[/quote]

Poate nu da toata lumea la boilies, dar cred ca oricum mai multi decat in zona noastra. Eu sunt dispus sa invat pescuitul la boilies, in acest sens ma documentez cat pot de bine, mai ales asupra monturilor. Trebuie sa recunosc insa ca pana acuma nu am dat la asa ceva, doar la porumb, pe fir de par. La aceasta montura am incercat diferite modalitati de prezentare a momelii (firul de par liber in prelungirea carligului, ajustat cu tub de silicon, etc...). La boilies voi incerca in concediu, cand o sa am timpul necesar sa stau pe un lac, o saptamana sau mai multe saptamani :lol: , cand o sa nadesc cu boilies in speranta ca se invata crapii.
everything i learned in life, i learned from fishing

Scrie răspuns