Cum sa fac?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mai 2007 11:22

Este adevarat ca nu se da cu boiles pe lacurile asta...si in afara de asta cel mai "grav" lucru ...sa zic asa, este ca pescarii care frecventeaza lacurile repsective habar nu au ce ii aia o montura de crap. Toata lumea da la mamaliga, bomba si porumb pus pe carlig (mai rar). Si ei asteapta "marea captura" care bineinteles nu mai vine.

Merg si posteaza pe forumuri ca lacul respectiv este de 2 bani si ca nu este deloc peste in el, dar este total FALS.

Am pescuit pe aceste lacuri cu rezultate bune si sa nu zic ca am fost pe un lac unde cica nu mai este peste deloc ... chiar mi s-a spus ca nu are rost sa merg. Interesant ca am avut niste capturi impresionante, se uita lumea cu gura cascata, ba mai mult de atat vine o persoana la mine si imi zice:

- "Nu te supara, de cand timp pescuiesti"?
- "De mult..."
- Sa imi bag picioru' asa ceva nu am mai vazut numa in filme si pe TVR 2. :lol:

Nu am zis asta pt. ca sa ma laud, dar vreau sa arat cat de puitn se cunoaste in aceasta zona "arta pescuitului la crap".

Deci iti recomand sa dai la porumb pe fir de par, cu o nadire corespunzatoare si monturi eficiente, imposibil sa nu ai rezultate.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 08 Mai 2007 11:24

Treaba cu invatatul crapilor la boilies e o greseala.Am prins crapi la boilies pe ape care nu au vazut boilies, inca din prima zi.Porumbul nu poate fi mai atragator ca si un boilies bine facut nici o data.

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 08 Mai 2007 11:39

Dan Pop-Coman scrie:Treaba cu invatatul crapilor la boilies e o greseala.Am prins crapi la boilies pe ape care nu au vazut boilies, inca din prima zi.Porumbul nu poate fi mai atragator ca si un boilies bine facut nici o data.
:lol: Suna interesant. o sa incerc acuma in weekend la zau de campie. ce mai voiam sa te intreb: ai nadit cu aceleasi boilies pe care le-ai pus pe carlig (cam cat ai nadit?) si ce boilies mi-ai recomanda - ma refer aici la cele pe care le pot gasi in comert (inca nu am ajuns la capitolul in care sa imi fac boilies dupa reteta propie - spre insa sa ajung si acolo destul de repede :lol: )

Fir Intins!!
everything i learned in life, i learned from fishing

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 08 Mai 2007 11:53

Dan Pop-Coman scrie:Treaba cu invatatul crapilor la boilies e o greseala.Am prins crapi la boilies pe ape care nu au vazut boilies, inca din prima zi.Porumbul nu poate fi mai atragator ca si un boilies bine facut nici o data.
;-) :lol:
Voi romanii aveati o vorba ,,Pofta vine mancand''.Mai este valabila?
Nu va mai temeti sa pescuiti si cu altceva inafara de mamaliguta cu branza si porumb copt sau in suc propriu.
Treaba-i studiata stiintific si sa afirmat ca pestele respectiv crapul ca despre el este vorba recunoaste si apreciaza valoarea nutritiva a hranei.
Incearca si-ai sa vezi.Daca n-ai sa vezi cauta sa-ti explici sau daca nu gasesti explicatia intreaba pe alti.
Fir intins
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 08 Mai 2007 11:57

Mircea nu pot sa-ti spun nimic despre boiliesurile aflate in comert pt. ca pescuesc numai cu boiliesuri facute de mine.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mai 2007 12:46

Dan Pop-Coman scrie:Treaba cu invatatul crapilor la boilies e o greseala.Am prins crapi la boilies pe ape care nu au vazut boilies, inca din prima zi.Porumbul nu poate fi mai atragator ca si un boilies bine facut nici o data.
De acord cu tine, dar eu si inca ceva prieteni am incercat cu boiles fara nici un rezultat. Probabil in aceste lacuri ii mai dificil...si atunci ca sa nu stau cu undita in apa 48 de ore degeaba, am trecut pe porumb care s-a dovedit f eficient...

Nici nu se pune problema ca o boaba de porumb sa fie mai atragatoare ca un boiles dar...daca ii pacalesti un pic cu un sac solubil care contine un "shot" bogat in proteine si altce cele....devine si porumbul eficient.
Razvan Grindean
- carp addicted-

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 08 Mai 2007 13:27

mattrriixx scrie:
Dan Pop-Coman scrie:Treaba cu invatatul crapilor la boilies e o greseala.Am prins crapi la boilies pe ape care nu au vazut boilies, inca din prima zi.Porumbul nu poate fi mai atragator ca si un boilies bine facut nici o data.
De acord cu tine, dar eu si inca ceva prieteni am incercat cu boiles fara nici un rezultat. Probabil in aceste lacuri ii mai dificil...si atunci ca sa nu stau cu undita in apa 48 de ore degeaba, am trecut pe porumb care s-a dovedit f eficient...

Nici nu se pune problema ca o boaba de porumb sa fie mai atragatoare ca un boiles dar...daca ii pacalesti un pic cu un sac solubil care contine un "shot" bogat in proteine si altce cele....devine si porumbul eficient.
Sa va intreb ceva: daca fac o nada buna (ma refer la compozitie), merge sa pun faina de peste in compozitie daca nadesc cu porumb si dau la porumb?
ca am facut rost de un fel de "amplificator de gust" folosit in industria dulciurilor si am mai multe arome. ma tenteaza sa folosesc sticluta cu vanilie. voi ati incercat cu astfel de substante? daca da, cu ce rezultat, daca nu, de ce?
Mersi
Fir Intins!!
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 08 Mai 2007 15:32

Parere personala,Mircea.In aceasta perioada nu te complica.Este suficient o nada cu aroma de origine animala:scoica de exemplu.Reteta propusa de tine ar fi buna dar...in alt anotimp.Am avut capturi frumoase anul acesta la ce crezi:porumb cu aroma de scoica.
Cat despre folosirea boiliesului pe lacurile unde nu s-au folosit si unde crapul nu este obisnuit cu asa ceva,sunt pagini intregi in dezbatere vis a vis de subiectul cu pricina atat pe acest site cat si pe altele.Le iei in rand si vei ajunge singur la o concluzie,asta pentru a evita polemicile care sunt sigur ca vor aparea in cazul continuarii ideii.Stima.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Mai 2007 15:41

Ca sa nu mai fi in dilema:
Ai 3 undite (banuiesc), nadeste izolat cu spartura de boiles, pe una din undite pune boiles si un sac solubil cu pelete si boliesuri injumatatite.

Si vezi ce rezulat o sa ai.

Sfat: Nu exagera cu nadirea.

La urma urmei asta e una din caracteristicile pescuitului la crap: "Testarea diverselor combinatii si variante..."
Razvan Grindean
- carp addicted-

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 08 Mai 2007 15:57

Mersi de informatii. Voi testa ce ati zis mai sus si cu un pic de noroc o sa am si ceva poze de postat :lol:
Fir Intins!!
everything i learned in life, i learned from fishing

Scrie răspuns