Cum sa fac?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Cum sa fac?

Mesaj de mircea2007 » 07 Mai 2007 11:21

Buna. am gasit un lac in care este o populatie considerabila de crap. lacul are sub 10.000 metri patrati, iar adancimea maxima este de ~3 metri. problema mea este urmatoarea - ce strategie sa abordez. problema mea cea mai mare este faptul ca lacul este plin de buruiana. in unele locuri buruiana depasteste 1 m fata de fundul apei. ma gandeam sa dau la bob de porumb, pe fir de par. ce parere aveti? sau ce ati putea sa imi sugerati? :lol:
eu ma gandeam ca de vreme ce urmeaza sa dau cu porumb (cu aroma de vanilie, sa folosesc ca si nada un amestec de profi-mix de crap, in care sa bag si boabe de conserva. aveti cumva si alte sugestii?

va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.
Numai bine si FIR INTINS!!!
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 07 Mai 2007 12:21

Gasesti nenumarate sugestii si idei chiar pe topicul asta din forum! Rabdare si...citeste, eu am pierdut cateva zile din viata citind ce au postat cei mai vechi pe aici, si nimeni nu-i foarte dispus sa reia o idee "deja fumata". Cu buruienile? simplu, daca se poate intra in apa, cureti locul si de plante, si de namol. Daca nu...ghinion! Inaintas din fir textil rezistent la abraziune, plumb pierdut sau barem culisant, si un singur carlig, evident! In rest... fir intins!!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Cum sa fac?

Mesaj de voicua » 07 Mai 2007 12:26

mircea2007 scrie:Buna. am gasit un lac in care este o populatie considerabila de crap. lacul are sub 10.000 metri patrati, iar adancimea maxima este de ~3 metri. problema mea este urmatoarea - ce strategie sa abordez. problema mea cea mai mare este faptul ca lacul este plin de buruiana. in unele locuri buruiana depasteste 1 m fata de fundul apei. ma gandeam sa dau la bob de porumb, pe fir de par. ce parere aveti? sau ce ati putea sa imi sugerati? :lol:
eu ma gandeam ca de vreme ce urmeaza sa dau cu porumb (cu aroma de vanilie, sa folosesc ca si nada un amestec de profi-mix de crap, in care sa bag si boabe de conserva. aveti cumva si alte sugestii?

va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.
Numai bine si FIR INTINS!!!
Mircea,prietene,daca ne dai si noua locatia lacului la care faci referire,cu siguranta vei avea parte de ajutor din partea colegilor de forum.Stima.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 07 Mai 2007 16:23

Io zic sa mai astepti pana pe la sf lui iunie ca s-ar putea sa dispara vegetatia. Aici in Cluj este un lac care in fiecare primavara ii plin de vegetatie si prin iunie iulie ii curat.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 07 Mai 2007 16:25

Vad ca esti din Cluj....oare vorbim de acelasi lac???? :lol:

Taga cumva? :mrgreen:
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 07 Mai 2007 16:38

mattrriixx scrie:Vad ca esti din Cluj....oare vorbim de acelasi lac???? :lol:

Taga cumva? :mrgreen:
Matrixe,prietene,pai Taga are sub 10000 m patrati?Apropo,am vazut pestii prinsi pe Taul Popii de catre tine.Felicitari,si la mai mare.Iti spun sincer ca nu ma gandeam la asemenea capturi pe acel tau.Stima. :bere:
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 07 Mai 2007 16:41

Sa-ti spun sincer nici eu nu ma asteptam la asa capturi....

Si totusi despre ce lac vorbesti?
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 07 Mai 2007 16:46

mattrriixx scrie:Sa-ti spun sincer nici eu nu ma asteptam la asa capturi....

Si totusi despre ce lac vorbesti?
Asta il intrebam si eu pe prietenul Mircea,despre ce lac vorbeste? :D
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 07 Mai 2007 16:50

noh is tare curios :mrgreen:
Razvan Grindean
- carp addicted-

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 07 Mai 2007 20:07

mattrriixx scrie:noh is tare curios :mrgreen:
salut.
lacul de care vorbesc eu este chios-ul. am vazut exemplare deosebit de frumoase, unica problema esta ca pescuitul este permis doar pana la ora 10.00 (ar merge pana spre seara eventual intr-un week-end daca ploua, si nu sunt barcile). adevarul este ca nu prea imi place mie sa pescuiesc pe lacuri unde este multa luma, da noah, nu pot sa ma deplasez in fiecare weekend
everything i learned in life, i learned from fishing

Scrie răspuns