Cum sa fac?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 25 Mai 2007 06:15

pardon, ancora cat palma, nu cat mana!!! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 25 Mai 2007 08:37

nu ii chiar asa de usor sa curat. desi metoda prezentata de voi mai sus ii super ok, nu o pot aplica. am avut scandal cu controlorii cand dadeam la stiuca cu vobbler/oscilanta, etc. ei au zis ca braconez. sa le dai nota!!! am incercat sa le explic ca se poate pescui si la momeli artificiale, desi cam greu au inteles ei
FIR INTINS
everything i learned in life, i learned from fishing

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 25 Mai 2007 19:12

Daca-mi arati un singur om care te vede lansand o ancora de 15-20 cm ( o sarma indoita, fara plumbi, cu varfuri neascutite, etc) si care te acuza de braconaj, trimite-l la mine. Sau mai bine la punctul de coordonate (0,0). A se citi origini. Inseamna ca ori n-a pescuit niciodata, ori e la fel de handicapat precum cei din CNA ( sarmanul Ralu Filip... no comment, de morti numai de bine!).
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 25 Mai 2007 20:56

Eu nu a-s scoate nici-odata vegetatia sau agataturile.A-s pescui exact in vegetatie s-au chiar langa agataturi.Pe crap vegetatia si agatatura il atrag.Ele inseamna hrana si siguranta.Fara ele veti avea trasatura mult mai greu.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 26 Mai 2007 05:29

Corect, Dane! Toti cautam, mai ales pe baltile salbatice, locurile cu vegetatie, buturugi si alte adaposturi naturale ale crapului. Acolo ne plasam monturile, dar dupa ce am agatat pestele, vrem sa avem o zona curata pana la mal, pentru a-l putea si scoate! Iar aici cred ca se vorbea despre vegetatia care se afla intre mal si locul unde plasezi carligul, si care face aproape imposibila scoaterea pestelui. Sau tu reusesti sa pescuiesti peste un brau de vegetatie de 20-30-40m? :shock:
Acum cativa ani buni pescuiam la Pischia in felul asta, plantam langa niste buturugi din larg, si firul trecea printr-un brau de trestie, aproape imposibil de smuls, lat de 10-15m. La fiecare muscatura erai nevoit sa intri in apa pana la umeri, ca sa scoti pestele. Crede-ma ca nu-i o placere, sa faci 4-5 bai pe noapte, la sfarsit de octombrie... Asa am si ajuns sa curatam locul cu secerile( am muncit 3 insi o zi intreaga). Evident, cum am plecat, locul a fost ocupat de altii, care apoi l-au lasat mostenire din tata in fiu...ca noi nu l-am mai prins! :evil:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 26 Mai 2007 07:08

Dan Pop-Coman scrie:Eu nu a-s scoate nici-odata vegetatia sau agataturile.A-s pescui exact in vegetatie s-au chiar langa agataturi.Pe crap vegetatia si agatatura il atrag.Ele inseamna hrana si siguranta.Fara ele veti avea trasatura mult mai greu.
Sunt curios Dane cum aduci la mal un crap prins in zona cu vegetatie ?
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 26 Mai 2007 21:00

Anul trecut am prins 13 teni,in balta invadata de vegetatie.Pestii au avut intre 8-si 15 kg.Ii scoti mai usor de 10 ori decat ca si cum ai pescui pe o balta libera.Nu am intrat in apa pe toti iam scos de pe mal.Puteti sa faceti cate culoare vreti ca ,crapul tot unde vrea el se duce.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 26 Mai 2007 21:07

Am pescuit la o distanta de aprox 50 m de mal.Imi lua cam 2-3 minute sa scot montura goala si cam 5-7 min. cu peste.Pesti au fost prinsi intr-o sg.iesire de o saptamana pe o balta salbateca unde crapii nu au vazut boilies si unde majoritatea pescarilor puteau sa jure ca nu mai sunt crapi acolo.Marea majoritate i-am prins la boilies.

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 26 Mai 2007 22:00

Lasai ba Popica ,nuti mai raci gura degeaba ca nu are nici un rost :D

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 27 Mai 2007 10:42

[quote="Dan Pop-Coman"]Anul trecut am prins 13 teni,in balta invadata de vegetatie.Pestii au avut intre 8-si 15 kg.Ii scoti mai usor de 10 ori decat ca si cum ai pescui pe o balta libera.Nu am intrat in apa pe toti iam scos de pe mal.Puteti sa faceti cate culoare vreti ca ,crapul tot unde vrea el se duce.[/quote]
Incearca smecheria si la crap romanesc sau oglinda mare. Scoti unul din 10, cu noroc. Ctenul iese singur din balarii (si daca a intrat, iese tot pe acolo!!!), nu-i place efectiv sa lupte prin vegetatie, acolo nu poate sa "puste", cum ii sade in fire. Romanescul mare din contra, se baga in orice ragalie o are la indemana si se infoasoara cu firul pe tot ce prinde. Parerea mea, si a altora!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns