Cum se folosesc marker-ele?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Bog1
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Apr 2004 13:05

Cum se folosesc marker-ele?

Mesaj de Bog1 » 28 Apr 2004 13:08

Dupa cum am scris si in subiectul acestui mesaj, as dori sa va intreb ce tipuri de mark-ere exista si metode de folosire. Va multumesc. Fire intinse!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Apr 2004 14:25

cu markerele poti face 2 lucruri, sa "vezi" structura fundului apei si sa marchezi un loc (de nadit, de pescuit)

pe firul unei lansete pui un plumb culisant, mai pui 2 bilute mari de cauciuc si apoi de capatul firului legi markerul, plumbul trebuie sa aiba o greutate mult mai mare decat portanta markerului.

Imagine

tehnica: lansezi, recuperezi firul (strangi burta si tragi markerul pana sta lipit de plumb), apoi iti iei un punct de reper pe lanseta, in fata mulinetei (eu am 50 cm marcati pe lanseta) si incepi sa tragi fir de pe mulineta cu mana, de la galet pana la punctul de referinta, cand markerul iese din apa inmultesti numarul de reprize de fir scos cu nr de cm si afli adancimea apei. repetand operatiunea la diferite distante de mal si in diferite directii iti faci o idee de cum arata fundul apei si poti lua decizia unde vei pescui

Imagine

pentru marcare pur si simplu lansezi agregatul in locul in care te-ai hotarat sa pescuiesti apoi pui lanseta pe un suport si montezi pe fir un backlead ca sa lipesti firul de fundul apei pentru a nu te incurca in el.
este un excelent punct de reper pentru a nadi si lansa regulat in aceasi zona, pe mine in continuare ma fura de multe ori distanta pe apa si am constatat (intrand in apa) ca fara marker de multe ori pescuiesc departe de zona nadita.
Nu face ce nu-ti place!

Bog1
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Apr 2004 13:05

Mesaj de Bog1 » 28 Apr 2004 14:51

Va multumesc mult d-le Iliuta! Backlead este o bila de plumb? unde se monteaza pe fir?

Bog1
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Apr 2004 13:05

Mesaj de Bog1 » 28 Apr 2004 15:20

Gata! Am vazut la magazin ce este un backlead si mi-am dat seama si cum functioneaza, multumesc. As mai avea totusi o intrebare, care e oarecum off-topic. Din experienta dvs. cam la ce distanta se poate arunca nada cu prastia de mana?

Valentin G
new member
Mesaje: 4
Membru din: 25 Sep 2003 17:57
Localitate: Bucuresti

Intrebare folosirea markerelor

Mesaj de Valentin G » 29 Apr 2004 09:32

Am cateva intrebari despre marker. Topicul asta a fost foarte oportun. Am incercat acumcateva saptamanisa folosesc un marker si n-am reusit. Markerul nu iesea la suprafata. E adevarat ca am folosit un model ieftin si probabil inadecvat.

Ce grosime de fir se foloseste pentru aceatsa operatiune (eu am incercat cu firul folosit in mod obisnuit 0,32)? Se poate intampla ca pe fundul apei este namol si ansamblul se blocheaza acolo? Cum se poate evita lucrul acesta?

Multumesc.

Valentin

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 29 Apr 2004 10:12

bog1
depinde de prastie, daca faci bile cam de marimea unei mingi de pingpong si ai o prastie buna le dai si 100m, conditia este ca bila sa fie suficient de tare sa nu se farame in aer sau la impactul cu apa.

valentin g
un fir de 32 opune o rezistenta destul de mare, mai ales pe lungimea unui lanseu, un marker cu portanta mica nu va putea sa traga acest fir dupa el.

eu folosesc un marker cu portanta 50g si un plumb de 120g, mi se pare o combinatie f buna. am folosit si marker mai mare dar pe vant imi muta plumbul din loc si perdeam locul nadit.

un alt motiv poate fi incurcarea firului pe ochetul markerului.

daca este mal pune mai multe bilute de cauciuc pe fir intre plumb si marker (nu mai mult de 6-7 ca indepartezi prea mult markerul de plumb si zboara aiurea)
Nu face ce nu-ti place!

Bog1
new member
Mesaje: 10
Membru din: 28 Apr 2004 13:05

Mesaj de Bog1 » 29 Apr 2004 10:26

Multumesc. Stiti cumva daca se gasesc prastii cu trepied pe la magazine? Eu singurele pe care le-am vazut au fost cele de mana.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 29 Apr 2004 21:21

este una la cpt hook
Nu face ce nu-ti place!

Rivaldo
junior member
Mesaje: 43
Membru din: 17 Mar 2004 17:02
Localitate: oradea

Mesaj de Rivaldo » 03 Mai 2004 11:12

Ma intereseaza si pe mine foarte tare chestia asta cu markerul dar din descrierile de mai sus nu prea am inteles mult .
Nu poate cineva sa faca un desen sau o poza ar fi mult mai edificatoare .
va multumesc

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 03 Mai 2004 21:42

Cristian Dj

Scrie răspuns