snowman

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

snowman

Mesaj de CrocO-dilu » 23 Mai 2007 10:12

la prezentarea snowman pot folosi boilies-uri de arome diferite?daca da ce combinatii de arome,marimi recomandati?
va multumesc
unde nu e crap vai de bete

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 23 Mai 2007 10:19

a si ce rig se preteaza cel mai bine pt. snowman?
unde nu e crap vai de bete

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 23 Mai 2007 11:42

Un rig eficent in cazul snow man eu zic ca este BANANA RIG. Mai poti incerca cu D-rig si montura 360.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 23 Mai 2007 11:58

360 mi-se pare ok d-rig nu prea vad cum.dar pot sa combin de exemplu un (pop-up SBS Pineaple) cu un (sbs Squid&octopus+capsune)?sau sunt anumite reguli.sunt arome care nu se pot combina?
unde nu e crap vai de bete

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 23 Mai 2007 12:06

Parerea me este ca nu conteza atat de mult combinarea de arome cat camuflarea si calitatea mecanicii monturii.

Daca te uiti la Korda Underwather fishing o sa observi ca Danny Fairbrass prinde crapi seriosi cu o banala boaba de porumb si un popup mic.

Ceea ce conta f mult la testele facute de el,era prezentarea monturii, mecanica monturii si ceea ce se combina in sacul solubil.
Razvan Grindean
- carp addicted-

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 03 Iun 2007 18:35

Referitor la filmele Korda dincolo de faptul ca sunt filme care au o componenta publicitara, e necesar un nivel ridicat de discernamant!!!
Sunt teorii afirmate la inceputul episodului iar dupa experiment, realizezi cat de putine lucruri raman in picioare!
Dupa cele 6 parti vizionate (superb realizate) realizez ca nu am invatat decat ca : pescuitul este o arta a adaptarii permanente la conditiile date!
Multe din secretele localnicilor (unor lacuri, rauri, fluvii) sunt sfinte! dincolo de tehnologia dezvoltata a unei firme de genul Korda!
Tehnica trebuie simplificata la maxim! si specifica fiecarei balti!

Urmaresc Korda doar sa-mi fac pofta, inainte de o partida de pescuit :mrgreen:

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 03 Iun 2007 18:36

Referitor la filmele Korda dincolo de faptul ca sunt filme care au o componenta publicitara, e necesar un nivel ridicat de discernamant!!!
Sunt teorii afirmate la inceputul episodului iar dupa experiment, realizezi cat de putine lucruri raman in picioare!
Dupa cele 6 parti vizionate (superb realizate) realizez ca nu am invatat decat ca : pescuitul este o arta a adaptarii permanente la conditiile date!
Multe din secretele localnicilor (unor lacuri, rauri, fluvii) sunt sfinte! dincolo de tehnologia dezvoltata a unei firme de genul Korda!
Tehnica trebuie simplificata la maxim! si specifica fiecarei balti!

Urmaresc Korda doar sa-mi fac pofta, inainte de o partida de pescuit :mrgreen:

Avatar utilizator
PaulP
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 27 Feb 2007 18:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de PaulP » 03 Iun 2007 21:23

Parerea mea este ca la snowman cel mai bine merge un carlig cu tija lunga, legat cu un multifilament cu camasa de plastic, daca nu reusesti sa echilibrezi bine bilele mai adaugi o alica mica pe fir.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 03 Iun 2007 22:32

Montura simpla pe baltile noastre e sfanta, de si ma luat si pe mine valul monturilor si am inceput sa le schimb ca sa-mi fac delucru.Crocodilu, daca ai timp de experimente in combinarea boilisurilor de arome diferite fale.S-ar putea sa dai lovitura,dar daca nu ai mult timp nu incerca,ca sunt sanse mult mai mari sa dai chix.Boiliesurile si aromele, difera mult de la o apa la alta. Sunt balti pe care prinzi bine cu un fel de boiliesuri si alte balti pe care nai nici o trasatura la boiliesurile respective.Sunt balti pe o aroma, unde daca pescui cu alta aroma nu prinzi,sau prinzi foarte slab.

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 04 Iun 2007 08:30

Dan Pop-Coman scrie:Montura simpla pe baltile noastre e sfanta, de si ma luat si pe mine valul monturilor si am inceput sa le schimb ca sa-mi fac delucru.Crocodilu, daca ai timp de experimente in combinarea boilisurilor de arome diferite fale.S-ar putea sa dai lovitura,dar daca nu ai mult timp nu incerca,ca sunt sanse mult mai mari sa dai chix.Boiliesurile si aromele, difera mult de la o apa la alta. Sunt balti pe care prinzi bine cu un fel de boiliesuri si alte balti pe care nai nici o trasatura la boiliesurile respective.Sunt balti pe o aroma, unde daca pescui cu alta aroma nu prinzi,sau prinzi foarte slab.
pe balta pe care vreu eu sa incerc merge bila cu aroma Squid&Octopus foarte bine dar este putina vegetatie si nu stiu cu sa rezolv aceasta problema
unde nu e crap vai de bete

Scrie răspuns