Pescuitul crapului pe Prut

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
tzu_tzu_rel
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 23 Mai 2007 07:54
Localitate: Galati

Pescuitul crapului pe Prut

Mesaj de tzu_tzu_rel » 25 Mai 2007 09:43

Salut tuturor, sunt nou venit pe forum si am initiat acest topic cu scopul de a afla de la pescarii de Prut (Siret), ape curgatoare , cum si in ce fel isi dau seama daca un loc este bun pt. crap , daca eventual se nadeste (si cu ce anume) aici chiar nu vad ce eficienta ar avea boiles-urile, intr-un curent asa mare, am citit de pe forum cam tot sunt lucruri noi de care am auzit , tot felul de arome , sincer sa fiu nu ma incurc , imi place sa citesc ,dar nu imi doresc sa complic existenta...cu cat ne complicam mai mult, cu atat ne facem pescuitul mai greu de descifrat si ramanem cu multe semne de intrebare,consider ca cea mai buna momeala este mamaliga :roll: , nada - seminte de floarea soarelui, de canepa,srot... , v-am mai spus nu sunt adeptul feromonilor,atractantilor sunt o persoana care accept cu greu noul si schimbarile.Pescuiesc de la varsta de 5 ani si pot spune ca am putina experienta, nu ma laud,am vazut tot felul de oameni si ''nu stiu altii cum sunt dar cand ma uit la mine'' :mrgreen: acum sa revenim la subiect , tot ceea ce vreau sa spun e ca sunt zile cand ma duc pe Prut si mereu multumesc cuiva pt minunatia creata de EL,dar pur si simplu cand ai in spate experienta multa si in acea zi tot ceea ce stiai pana acum nu se leaga deloc si incepi sa-ti pui semne de intrebari de ce nu trage,ce se intampla,dar daca stiam tot despre pescuit nu mai ajungeam sa-i mai vedem coada :-) .Pe rau pescuitul crapului este total diferit,de cel de Dunare si de balti.Doresc sa-mi spuneti astfel de intamplari(cu semnul intrebarii de ce nu ''trage'' :D ), cum momiti? cu ce dati? ... monturile, nu de curand am fost la deschidere pe 24 si m`am bucurat deoarece au fost in control cei de la Inspectia Apelor( nu mai stiu exact cum s`au recomandat,asa am zis eu) si in afara de verificat actele(ceea ce fac si cei de la frontiera), ''baietii'' controleaza ce ai in juvelnic(dimensiuni), cate carlige ai in apa, ca sa nu spun zecile de metri de lansete, pe care le avea vecinul de langa mine, si tot injura ca nu prinde...nu am fost langa el cand cei de la ''inspectia apelor'' l`au avertizat cu o mica amenda (zic eu) dar se auzeau vorbele cu un grad ridicat in decibeli... in sfarsit pot spune ca au inceput sa faca si ei ceva in acest sens... va salut cu respect un ''proaspat'' atat pe forum cat si in ale pescuitului!(ca tinerete :oops: ) :P
student in timpul liber

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

Mesaj de HackBv » 01 Iun 2007 20:44

Vad ca nimeni nu prea baga in seama topicurile despre pescuitul crapului pe ape curgatoare
de ce oare?............
sunt deacord cu tine in unele privinte acestea find mamaliga cea mai buna pe rau depinde si de mamaliga acuma insa nu sunt deacord cu inlaturarea evolutiei si nu neaparat a evolutiei cat a aduceri de cunostinte din afara tari si unele descoperite chiar de noi.

de ce nu trage ? nu de putine ori se intampla pe Prut, Olt sau chiar pe Dunare sa observi ca nu trage si tot de atatea ori cauza nu este neaparat a pescarului sau a momeli folosite sau a nadiri cauza de cele mai multe ori pe apele curgatoare este cresterea sau scaderea cu mai mult de 5 cm a apei dar nici in acele zile partidele nu sunt pierdute si pentru asta voi spune o mica povestioara care ma invatat pe mine multe la Olt.

Eram intr-o vara pe olt linistit pregatit de o stationare pe 3-4 zile mam asezat hotarat sa prind mult peste pe vremea aceea eram un bolnav al crapului ca si acuma dar acuma sunt bolnav si dupa alte specii si sa revenim :) am scos arsenalul dai nadire dai pregatire eram undeva unde apa era mai linistita langa un butuc cazut in apa etc....
in prima seara nimic a doua zi dimineata ma trezesc cu acelasi gand ma pun pe malul balti si astept apare un cetatean langa mine scoate 2 lansete cu o pluta foarte subtire si lunga da o adancime medie si incepe sa pescuiasca a stat ce a stat si vad cum scoate un ciortan dupa inca un timp avea la activ omul in jur de 4-5 crapi curios nervos etc ma duc la el si il intreb cu ce dai domne?raspunde cu mamaliga ma duc scot pun alta mamaliga arome una alta nimic dupa inca vre-o jumatate de ora i-mi spune cetateanul nu te mai chinui ca nu e de la mamaliga apa creste pestele sta mai sus tu dai pe fund si nu e acolo da cu pluta intre ape si sa vezi cum prinzi.Mai departe e poveste ca eu am prins un singur ciortan la nici 500gr si m-am suparat si am plecat.

cam asta e cu raul nu prea ai ce sa ii faci daca ai gasit locul cu peste mai trebuie sa tina vremea cu tine si sa nu creasca sau sa nu scada brusc apa si e ok.

tzu_tzu_rel
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 23 Mai 2007 07:54
Localitate: Galati

Mesaj de tzu_tzu_rel » 06 Iun 2007 08:09

nu de curand am fost la Prut, am fost dezamagit, era cam ghiurghiuliu ca nu zic braga :-( , am avut doar 2 trasaturi toata ziua, am stat intr`un loc mai mult de somn ,adancime prea mare, asa ca am cautat primul prag, dar aici mai circula si carasul si ciortanica, se vedea un tremurat in varful lansetei si gata, se ducea mamaliga... pacat in ultima vreme fluctuatiile raului l`au zapacit tare de tot (parerea mea) , am revenit peste 2 zile cu gandul sa imi incerc norocul iar ,apa era inca putin tulbure, nu ca 1 data, mi`am schimbat locul , apa mai mica de vreo 3-4 m , dupa ce le`am incarcat, le`am lansat la apa si astept :!: , nu trece jumate de ora si vad ca o lanseta se leagana in suport :mrgreen: , dau sa ajung la ea fug, ma impiedic,ma ridic, intep, cad in fund :oops: :roll: , il simt , e mic...dar nu dau sa il vad , nu a fost intepat bine,mi`am zis asta este.Nu trece inca o ora alta trasatura, la fel ,aceeasi istorie...dau sa intep,ratez, daca si la urmatoarea ratam,mi`am zis ca undeva gresesc, si nu trece mult timp...deh la fel....,mi`am dat seama si unde...greseam.Puneam patratul mult mai mare decat marimea carligului,si solzosul fiind mic se intepa f putin.Le`am taiat pe masura carligului,urmarea- trasaturi mai rare dar cand se intepa era al meu.Din 6 Trasaturi toata toata ziua am scos unul la kg,si doi la vreo 800 de g si cam atat toata ziua.Am sa ma duc sa incerc si putin la Dunare, cu toate ca e in scadere :-( am sa va spun ce am facut si aici ...
student in timpul liber

Scrie răspuns