Rig pentru Viermusi

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Rig pentru Viermusi

Mesaj de Cristi Bolfos » 29 Apr 2004 12:49

Am citit intr-un articol de pe crap.ro cum ca ungurii au creat un sistem de rig special pentru vermusi.Stie cineva cum se face?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 29 Apr 2004 13:05

am vazut pe cineva care pescuieste cu asa ceva, sistemul e ingenios singura problema e ca ii cam toaca maruntisul.
se insira cu ajutorul unui ac subtire pe o bucata de fir textil se leaga firul la capete formand un bulgare de virmusi care se ataseaza la anoul metalic de la carlig.exista si varianta pop up: pe o bile de pluta asemanatoare celei folosite pentro boiles pop up(kork balls) se lipesc cu ajutorul unui adeziv formand o sfera plina cu viermusi.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 29 Apr 2004 13:20

Hmm pare destul de migalos de facut....dar cred ca are eficacitate ...ai folosit asa ceva?

Avatar utilizator
Gabriel BOGDAN
junior member
Mesaje: 77
Membru din: 12 Mar 2004 15:38
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Gabriel BOGDAN » 29 Apr 2004 13:45

Citat din sit-ul Crap.ro-Articolul " Pescuitul crapului" :

"Rig pentru viermusi

Pe tija unui carlig de crap matisati un fir mono de 0,08-0,12 mm iar la capatul acestuia legati un carlig de pescuit nr 18 (este mai usor sa faceti operatiunea invers), distanta intre carligul 18 si curbura carligului sa fie de 1-2 cm, pe tija carligului de crap trageti un varnis siliconic, umpleti firul mono cu viermusi pe care-i trageti prin carligul 18 si agatati acest carlig de varnisul de pe tija carligului mare."

Fire intinse,
Gabi B.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 29 Apr 2004 13:48

un amic de-al meu foloseste.sa stii ca varianta scufundatoare o faci urgent, problema ar fi la pop up. pretenarul asta al meu avea pop upurile facute de acasa si le tinea intr-o cutiuta.
n-am observat rezultate notabile cu aceasta momeala.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 29 Apr 2004 13:54

mersi mult poate am sa incerc variana pe fir ...

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 29 Apr 2004 14:38

eu zic ca viermusii insirati direct pe ac (pune cat mai multi) camufleaza mult mai bine. pentru zone cu multa vegetatie, in varianta popup, viermusii ii insiri tot pe carlig, iar pe firul de par pui ceva material flotant (alb murdar sau roz, daca asa sunt si viermusii) ca sa ti-l ridice.

am incercat si eu varianta cu viermusi pe rig, dar fara rezultate.

firul de par e util, parerea mea, pentru momeli dure, care nu pot sta in carlig (sau nu favorizeaza inteparea). un carlig este camuflat destul de bine de porumb si boilie pentru ca sunt mari. nu e cazul viermusilor care oricum sunt atat de mici si fragili... deci daca aspira buchetul insirat pe ac, inteparea are mari sanse sa se produca.

fir intins!!

Scrie răspuns