Mici detalii de mare importanta. (pt. incepatori)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 10 Iun 2007 23:47

voicua scrie: O intrebare imi permit:de ce nu legi rigul direct pe vartej si te complici a mai atasa inca o agrafa?Respecte.
Pt simplul fapt ca rigul e schimba de la caz la caz si atunci cand vrei sa folosesti unul nou, sa iti fie simplu...

Sper ca te-am lamurit.

Fir Intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 11 Iun 2007 11:47

Va prezint efectul rigului cu bobita de plumb pusa pe tija carligului:

Imagine

Se observa cum carligul a penetrat buza inferioara exact in mijloc:

Imagine
Un peste astfel intepat, are putine sanse de a mai scapa de carlig....
Razvan Grindean
- carp addicted-

imola
new member
Mesaje: 23
Membru din: 08 Ian 2006 15:37
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de imola » 11 Iun 2007 11:48

Ce parere aveti de modificarea formei acului ? Am indoit virful in afara planului format de curbura si tija acului, facind cu acesta un unghi ascutit si nu am mai pierdut nimic "pe traseu" de citiva ani chiar si la o intepare superficiala, insa nu stiu in ce masura influenteaza momentul inteparii lui. Scuze pt repetitie.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 12 Iun 2007 06:36

Mattrix: cum am spus, imi place la nebunie ideea cu bobita de plumb pe varful carligului! Practic, cum faci? gauresti alica? :shock: Sau atasezi cumva un anou de alica? Aicea mi-s in ceatza... :oops:

Imola: carligul "strambat" cum zici tu se folosea cu ani in urma, la carligele cu paleta, si la porumbul pus direct pe tija carligului. Asa se asigura rotirea carligului la intepare. In 90% din cazuri, pestele se inteapa in coltul de jos al gurii, sau chiar lateral. Nu sunt rare cazurile cu peste scos cu buza "cusuta", carligul intra si iese de cateva ori, dezagatarile-s aproape excluse, cum spui. De ce? Daca se intampla sa se dezagate, carligul se roteste in continuare si agata buza in alt loc. Dezavantajul ar fi ca daca folosesti fir textil, acesta poate taia buza. Pe langa ca-l pierzi, mai lasi si un crap mutilat in apa.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 12 Iun 2007 08:50

teacher64 scrie:Mattrix: cum am spus, imi place la nebunie ideea cu bobita de plumb pe varful carligului! Practic, cum faci? gauresti alica? :shock: Sau atasezi cumva un anou de alica? Aicea mi-s in ceatza... :oops:
Se trage un monofilament prin santzul alicei si se formeaza o bucla cu care se va fixa pe tija. Dupa ce s-a reglat distanta, se strange alica si se ard (cu bricheta) captele monofilamentului ramas.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 12 Iun 2007 08:53

teacher64
alica se fixeaza de cirlig cu un silicon rotund,introduci siliconul in crapatura de la alica,lasi o bucla mica si stringi,cel putin eu asa procedez.

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 12 Iun 2007 10:48

mattrriixx scrie:
teacher64 scrie:Mattrix: cum am spus, imi place la nebunie ideea cu bobita de plumb pe varful carligului! Practic, cum faci? gauresti alica? :shock: Sau atasezi cumva un anou de alica? Aicea mi-s in ceatza... :oops:
Se trage un monofilament prin santzul alicei si se formeaza o bucla cu care se va fixa pe tija. Dupa ce s-a reglat distanta, se strange alica si se ard (cu bricheta) captele monofilamentului ramas.

Asa este , dar daca pescuiesti in balastiere,exista pericolul de a toci prematur varful carligului(eu am patit-o...dupa 2-3lansari,carligul nu mai era bun de nimic),pentru ca acesta inevitabil va veni in contact cu pietrele mai mici sau mai mari de pe fundul apei. :lol:
De acea asi recomanda folosirea spumei sau a pufuletilor solubili :lol: :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 12 Iun 2007 12:39

Da, corect ! Daca folosesti sac solubil dispare total aceasta problema, deoarece tragi firul prin sacul solubil, iar vf. carligului il infigi in capatul sacului, protejandu-l.

Trecerea firului prin sacul solubil face parte din categoria (camuflare monturi). Dupa ce sacul se topeste, firul va fi ingropat in pastura din interiorul sacului si nu numai ca va camufla rigul dar il va face si f atractiv.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 13 Iun 2007 07:58

Mattrix, Florin: Corect, mersi, trebuia sa-mi dau seama :oops: ! Ca intotdeauna, solutiile simple sunt cele mai eficace! Dau una-doua-treishpe beri! ;-) :bere:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 13 Iun 2007 16:02

Salutare.

A incercat cineva la crap cu arc naditor (din ala pt bombe :mrgreen: ) si cu(un singur forfac) forfac mic 5-7 cm textil?Daca da sa ne zica si noua ce rezultate o avut ... Si o intrebare,doua :D :majoritatea naditioarelor tip arc is de culoarea gri deschis(aluminiu) oare sperie pestele??(crapi)ca la celeata speci no avut nicu o defavoare totul a fost oki! Folositi tot timpul riguri cu autointepare sau sii din alea cind tragi laseta din spod la intepare mersii!!!
CEAAAooo ;-)
Fir intins!

Scrie răspuns