Mici detalii de mare importanta. (pt. incepatori)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

EXACT

Mesaj de PANAIT CEZAR » 05 Iun 2007 10:44

Matrriixx, singurul detaliu incorect in monturile tale este prinderea boabelor de porumb pe firul de par.Multi dau asa si chiar prind peste ,dar teoretic modul cum prinzi boabele pe firul de par este gresit.Fac aceasta observatie deoarece vad ca tii la detalii.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 05 Iun 2007 10:55

Nu inteleg la ce te referi.....sau sa inteleg ca modul corect de prindere a boabei este pe lungime? Nu de alta dar este si asta o alta modalitate.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 05 Iun 2007 11:08

Am vazut multe de filme unde se prezinta zeci de de monturi, dar nu am observat alt mod de prindere. Singurul care am vazut ca prinde porumbul altfel, (pe lungime) a fost Danny Fairbrass (korda). Bobul de porumb a fost intepat pe latime, astfel asezandu-se pe fundul apei intr-un mod mai natural.

Personal am testat si acest mod si este eficient, dar nu il vad f. popular.
Dar precum am zis, pescuitul la crap este un permanent test, nimic nu este batut in cuie sau general valabil. Oricand este loc pt ceva nou, care sa surpinda crapu.

Oricum astept cu nerabdare sa imi spui la ce te-ai referit.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
bibanul_somnoros
new member
Mesaje: 6
Membru din: 30 Ian 2007 14:54
Localitate: giurgiu

felicitari ptr.sfaturi !!!

Mesaj de bibanul_somnoros » 05 Iun 2007 14:26

chiar mi-au prins bine pozele cu monturile folosite de tine
am observat ca folosesti in cateva din monturi un pop-uo de culoare galbena
am folosit si eu asa ceva( talpa de papuc de plaja -am taiat papucii sotiei )
si chiar au dat rezultate bune pe baltile cu fundul namolos

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 05 Iun 2007 14:38

Culoarea pop-up-ului este asotrata cu cea a momelii, in cazul de fata porumb. Dupa cat se vede atat forma cat si culaorea incearca sa imite bobul de porumb.

Am luat din comert porumb artificial flotant care ca si forma este excelent dar ca si flotabilitate egal cu 0. Folosit individual pe firul de par, pluteste, dar daca se adauga o boaba naturala se duce la fund. Deci nu dati banii pe asa ceva, ca nu merita.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

Mesaj de supercarpio » 06 Iun 2007 19:46

Frumos, bine scris, si foarte detaliat! Cu toate ca sunt departe de a fi incepator imi place! Iar pentru incepatori este un articol esential. In proportie de 90% folosesc monturi exact ca cele descrise de tine!

-Marius
-Marius-

Catch Photo and Release (CPR).

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 06 Iun 2007 20:44

Tre' sa recunosc, kestia de la "3" m-a pus in fund! E geniala treaba cu alica de plumb care tine varful carligului in jos, si e prima kestie care m-a entuziasmat de la inventarea firului de par... O fi ceva obisnuit pt altii, dar pentru mine e ceva nou...si sigur de efect, are logica!!! La alte "inventii" eram reticent ( vezi "shrink tube"... nu ma convinge, un "snake skin" decojit de unde trebuie are acelasi efect). Ramane sa incerc, sper sa-mi placa si in practica la fel ca si in poza! Felicitari!!!
PS: porumbul il puneam in "dunga", sau pe lung cand pescuiam cu momeala direct pe carlig, si era o diferenta clara, multi au imprumutat ideea pe acea vreme. Pe rig, am incercat in paralel cele 2 moduri de pus porumbul sezoane intregi. Nici o diferenta. Oricum, am prins mult mai mult la porumb decat la bile. Nu dati cu parul, sunt si eu om!!!! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 07 Iun 2007 11:06

Matrix tata mie mi-au disparut ceva monturi din penar iar acum cand vad pozele i-mi dai de gandit. :evil: :lol:
I-mi par destil de corecte,la prima vedere sunt OK
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 07 Iun 2007 23:01

Imagine
O montura care mie mi-a adus mari satisfactii.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 08 Iun 2007 00:47

Da, o montura excelenta. Cel mai important lucru este fatpul ca din cauza formei carligului nu este necesar un tub temocontractil, rigul fiind eficient si in modul care este prezentat. Este foate important ca intr-o montura de crap sa fie folosite cat mai putine elemtene "infloritoare" cu putiinta. Si acest rig elimina automat tubul termo contractil, care desi este foarte eficient prezinta un element care poate reprezenta o amenintare pt crap.

Permite-mi sa iti dau un sfat, care probabil il sti....Folsirea unui fir imbracat in camasa (sau rigid) imbunatatzeste actiunea rigului. DE CE?
Prin simplul fapt ca un fir textil poate sta adunat pe fundul apei.

Ce inseamna adunat:

Firul care alcatuieste rigul, in cazul acesta TEXTIL, din cauza ca nu este rigid, are sanse sa stea adunat pe fundul apei si asta poate fi un dezavantaj.

DE CE UN DEZAVANTAJ!?

Marii experti si marii campioni care au testat efectul monturilor in apa, au observat ca un crap poate scuipa o montura f. usor daca dupa momentul "aspirarii", pestele ramane nemiscat.
Deci daca pestele sta nemishcat dupa momentul "aspiraii" monturii, are sanse mari sa scape de carlig.

Prin urmare, folosirea unui fir rigid (cu camasa), elimina acest factor dezavantajos. Firul rigid sta permanet intins pe fundul apei, ceea ce inseamna ca din mometul aspirarii carligului firul se afla in tensiune deci ii va ingreuna mult inamicului ejectarea carligului.

Pt a se autointepa un crap, are nevoie de tensionarea firului, daca firul este textil si mai este si adunat, crapul trebuie sa efectueze o miscare (sanga, dreapta) pt a tensiona firul care va genera inteparea.
Daca firul este din start tensionat, va determina mult mai usor autointeparea, scutind pestele de miscari suplimentare.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Scrie răspuns