Mici detalii de mare importanta. (pt. incepatori)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 08 Iul 2007 19:38

Salutare!

Ei Toni ai aruncat.....o privire.....? :mrgreen:
Fir intins!

Avatar utilizator
razvan.cuc
member
Mesaje: 227
Membru din: 19 Dec 2009 15:06
Localitate: Turda

Mesaj de razvan.cuc » 29 Dec 2009 00:57

salut...am citit cu atentie tot ce sa discutat pe acest topic si ma bucur ca a fost deschis :mrgreen: si eu sunt incepator :-) ...as vrea sa va intreb in ce msaura este importantta lungimea monturi si daca este care ar fi ea? eu deobicei folosesc 15cm cam asa...si folosesc carlige nr6 si nr8 (am vazut intr-un film korda :mrgreen:) ...marimea carligelor conteaza si in ce conditi?
Si in legatura cu camuflarea monturi eu folosesc tub transparent pentru protejarea nodului...e ok?

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 16 Ian 2010 00:51

fara a vrea sa intru in vreo polemica, eu folosesc in general carlige mari (owner c-1 marimea 1, gamakatsu de 2 si maruto marimea 1 sau 2).
Am prins fara probleme crap, si culmea, si caras mare care a intrat la 3 boabe de porumb. zicand asta, consider ca, asa cum s-a mentionat anterior, ca la noi crapii nu sunt foarte pretentiosi
Fir intins
everything i learned in life, i learned from fishing

LaPeste
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 12 Apr 2009 21:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LaPeste » 22 Ian 2010 23:40

imi spune si mie cineva unde pot gasi sau cum se cheama cauciucul (tubul) ala de se pune deasupra nodului de la ac pe tija sa nu permita rigului sa se invarta pe ac?


http://www.youtube.com/watch?v=ZX7Wu16s ... re=related
Cei care stiu pot sa zica, crapii toti ma stiu de frica.

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 23 Ian 2010 07:54

LaPeste scrie:imi spune si mie cineva unde pot gasi sau cum se cheama cauciucul (tubul) ala de se pune deasupra nodului de la ac pe tija sa nu permita rigului sa se invarta pe ac?


http://www.youtube.com/watch?v=ZX7Wu16s ... re=related
Cred ca te referi la tub termo-contractabil, cunoscut sub denumirea de "shrink tube". Il gasesti in orice magazin de profil fie ca e de la Korda sau de la alti producatori. Nu prea inteleg partea asta "sa nu permita rigului sa se invarta pe ac" dar poate detaliezi.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 23 Ian 2010 08:44

Si eu cred ca e vorba de shrink tube, dar el nu are ca scop prevenire incurcaturilor. Este pus pe carlig si i se da o anumita forma pt a face carligul sa se roteasca mai repede si sa se agate in gura crapului cand forfacul este aspirat.
Dca vrei sa fii sigur ca nu ti se incurca forfacul baga-l intr-o punga solubila sau pune un stik pe forfac.
Carpfishing... A way of life!

LaPeste
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 12 Apr 2009 21:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LaPeste » 23 Ian 2010 11:24

da aveti dreptate am cautat pe google si asta e denumirea. va multumesc pentru raspuns.
Cei care stiu pot sa zica, crapii toti ma stiu de frica.

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 25 Ian 2010 15:43

razvan.cuc scrie:salut...am citit cu atentie tot ce sa discutat pe acest topic si ma bucur ca a fost deschis :mrgreen: si eu sunt incepator :-) ...as vrea sa va intreb in ce msaura este importantta lungimea monturi si daca este care ar fi ea? eu deobicei folosesc 15cm cam asa...si folosesc carlige nr6 si nr8 (am vazut intr-un film korda :mrgreen:) ...marimea carligelor conteaza si in ce conditi?
Si in legatura cu camuflarea monturi eu folosesc tub transparent pentru protejarea nodului...e ok?
De obicei se folosesc carlige mici si monturi "usoare" primavara devreme cand crapul este inca "amortit" si mananca cu mai putina convingere. In rest, carlige mari.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

stelică73
new member
Mesaje: 1
Membru din: 14 Apr 2010 12:11
Localitate: petrosani

Mesaj de stelică73 » 14 Apr 2010 14:54

Pescuiesc pe o baltă sălbătică pe care in ultimul timp sa umplut cu plante submerse,s-au format ochiuri in care acum mai prind doar cu match la plută la fund nu mai am nici o trasatură :oops: un sfat pentru o montură,o tehnică să scap cu montura de burieni :-? :-? multumesc anticipat

vmarian
new member
Mesaje: 13
Membru din: 06 Ian 2011 18:27
Localitate: Bucuresti

Mesaj de vmarian » 02 Feb 2011 10:25

Salutare !
Am si eu o intrebare in legatura cu montura Whity pool, prezentata in filmul lui Matrix.
Am realizat si eu una, doar ca in loc de fir textil moale, am folosit un textil cu camasa cu scopul de a evita incurcarea rigului in aruncare. Credeti ca am procedat bine, sau modificarea aceasta strica mecanica monturii ?
As pune si o poza dar nu stiu cum !!?

Scrie răspuns