Pastrarea monturilor

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Pastrarea monturilor

Mesaj de teacher64 » 01 Iun 2007 19:26

Mai baieti, cum reusiti sa pastrati monturile intacte si fara sa se incurce, de acasa pana pe balta? Ba, carligele se mai tot agata in ce e prin trusa si s-a dus naibii ascutisul lor :cry:
Daca fac montura completa ( tub antitangle, plumb, struna + carlig), vesnic am probleme de macrameu pe balta, cand sa le scot din bagaj. Acum, e drept ca oi fi eu dezordonat, dar nici sa nu credeti ca le arunc de-a valma printre chilotii de schimb! :D Am incercat sa le infasor pe cartoane, polistiren, plastice...#####! In ultima vreme ma duc cu montura semicompleta: tuburile antitangle, cu firul, vartejele/agrafele si agatatoarea de plumb pierdut aferente - separat, iar carligele ( legate si ele), fiecare separat in cate o pungulita. Pe balta atasez abia plumbul si carligul, dar mi se pare greoi si sunt convins ca se poate si altfel! Salvati-ma! :-?
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 01 Iun 2007 19:59

Cumpara niste agrafe rapide la care sa adaugi forfacul. Dureaza 2 secunde.
Sa pastrezi intacte forfacurile legate de acasa incearca sa-ti cumperi o cutie sau un penar special pentru monturi.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 01 Iun 2007 21:35

Teacher, ai MP

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 01 Iun 2007 21:39

Am gasit o varianta mult mai buna si mai ieftina ca "rig vallet" care : 1. costa cam mult. 2. mai mult de 20 de monturi nu poti sa bagi in el.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 02 Iun 2007 12:55

[quote="florioro"]Cumpara niste agrafe rapide la care sa adaugi forfacul. Dureaza 2 secunde.
Sa pastrezi intacte forfacurile legate de acasa incearca sa-ti cumperi o cutie sau un penar special pentru monturi.[/quote]
Daca ai citit atent, asa si fac, in sensul ca atat montura propriu-zisa, cat si apoi plumbul, respectiv carligul cu forfac le atasez cu agrafe rapide. Poate n-am fost eu suficient de explicit. Penar special pentru monturi? suna ok, dar personal nu am vazut, sau n-am stiut ce sa caut.
Cristi: mersi, am sa incerc sa te contactez prin mail, stau putin si rar pe mess.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 02 Iun 2007 16:46

@teacher64

Exista si un fel de penar special pentru monturi ceva mai ieftin decat o cutie pentru monturi.
Iata doua variante de asa ceva:
http://www.carp-fishing.ro/index.php?p= ... roduct=435 sau http://www.carp-fishing.ro/index.php?p= ... roduct=440[/quote][quote][/quote]
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
c.tinvrabie
new member
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2007 19:00

Mesaj de c.tinvrabie » 27 Iun 2007 17:49

Dupa mai multe cautari am gasit cateva solutii. Mai multe solutii pentru ca la pescuitul crapului exista o mare diversitate a monturilor.

Adica : bucati de burete 10x10x1 cm ; plioare de mai mari dimensiuni ; pe acestea se infasoara monturile si se fixeaza cu 2-3 inele de cauciuc. La carlige se pun bucatele de polistiren sau un plastic mai dur tip burete.
Monturile astfel infasurate le pun intr-o cutie de plastic sau in tuburi specifice cilindrice sau patratzoase in functie de marimea si forma monturolor. Sau in cutii din carton in care au fost lapte sau sucuri.
Lansetele le pun intr-o husa adecvata lansetelor cu mulinete. La acestea atasez monturile. Cand ajung pe balta - in varianta expeditiva - iau husa si geanta cu momeli si in 3-4 minute prima lanseta va sparge linistea baltii.
Nu e suficient sa vrei. Trebuie cu adevarat sa vrei ceea ce vrei!
www.pescuitvrancea.ro
www.blog.pescuitvrancea.ro

Scrie răspuns