Pescuit cu "fixa"

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Pescuit cu "fixa"

Mesaj de boosterman » 04 Iun 2007 19:54

Mi-am cumparat o fixa de 6 m. Ce fel de elastic se monteaza in varf? Cum se numeste? Ce noduri se folosesc?

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 07 Iun 2007 15:43

De unde v-ati luat fixa ? cat ati dat pe ea? ce intentionati sa pescuiti? :D

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 14 Iun 2007 20:19

Elasticul cu pricina se numeste ''poole elastic" de la firma Fox , noduri nu trebuie sa faci deoarece exista toate elementele de imbinare , tot de la Fox ....... probabil ca si alte firme au aceste produse , eu pe cele de la Fox le folosesc !

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 15 Iun 2007 20:26

Am o "fixa" Mitchell, 6m, carbon, luata cu vreo 90 DM -promotie!- in 2000, din Germania. O foloseam aproape exclusiv la mare ( Eforie N, dig Belona, pt cunoscatori), la chefal. Am scos si bucata la 3 kg, fara elasticuri, etc, batul in sine se comporta minunat. Totu-i sa echilibrezi "efortul" intre fir si bat. La ciortani ( nu la Marea Neagra!!! :D ) desi am insistat, nu mi-a intrat nici o bucata peste 1,5 kile, sa vad cum se comporta, dar nu cred ca e vreo diferenta majora. Iar betele lungi din fibra nu cred ca intra in discutie, oricum sunt prea grele.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 16 Iun 2007 10:22

Teacher,daca o sa ai chef si timp,te invit la o partida de pescuit la Dunare,un pic cam departe dar iti promit sa poti folosi fixa de 6 m la pescuit crap,chiar mai mare de 1,5 kg.Saptamana care vine o"tai"din nou la Dunare,data trecuta am prins,in proportie de 98% doar la fixa,am avut si ruptura,crap de 3-4 kg adus pana la mal. :-?
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 17 Iun 2007 20:56

Cucule, mersi de invitatie, dar... :oops: treaba multa acasa, incerc sa trimit un mp cu amanunte.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 17 Iun 2007 22:05

cucule pe unde mai umbli? am stat la pietre la deschidere inainte de Liubcova si nimic.tu???

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 18 Iun 2007 18:05

Jos,la Portile de Fier 2,ceilalti colegi au fost in zona,adica putin mai sus de unde-ai stat,cam la jumatatea distantei dintre pietre si corcodus.Au prins caras.Am mai avut colegi care au fost la Bazias,tot numai caras(3 buc.!!)Eu am fost mai fericit,chiar daca n-am luat somn,dupa el ma dusese-m pana acolo,dar am luat ceva mai mult caras decat toti la un loc,plus ...crap!La fixa!Din pacate am avut si rupturi destule,plecati cu tot cu fir si montura.Dar ma voi razbuna acum! :evil:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
c.tinvrabie
new member
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2007 19:00

In sfarsit !

Mesaj de c.tinvrabie » 27 Iun 2007 17:19

E prima oara cand citesc pe ac site un topic despre pescuitul la crap cu varga !
Am o amintire f placuta cand cu un Silstar de 8 m am prins un crap de 5 Kg ( cu bataie :) ). Martor Mihai Pricop.
De altfel eu nu pot sta in coada lansetelor ! Imi fac de lucru cu una-doua vergi.
Nu e suficient sa vrei. Trebuie cu adevarat sa vrei ceea ce vrei!
www.pescuitvrancea.ro
www.blog.pescuitvrancea.ro

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 28 Iun 2007 09:14

Si mie-mi place pescuitul neconventional la crap, din pacate e din ce in ce mai putin productiv, metodele "profesionale" dau rezultate cert mai bune. Pe vremuri, ( acu 20-25 ani) pescuiam cu 3 bete "grele" plantate si cu alta scula, usoara, fir de max 0,18, dadeam dupa rosioara, sa alung plictisul si spre deliciul matelor. Un fel de sheffield primitiv, daca vreti, dar principiile erau aceleasi. Dadeam la un semn (bat) infipt in apa, unde mai plantasem si un saculet cu porumb verde si mamaliga. Si invariabil, intrau si ceva ciortani ba si crapi de 3-5 kile, chiar concurand betele "grele". Mi-e dor de vremurile alea! :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns