o explicatie???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

tzu_tzu_rel
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 23 Mai 2007 07:54
Localitate: Galati

o explicatie???

Mesaj de tzu_tzu_rel » 09 Iun 2007 08:00

am fost al dunare recent , am nadit locul cu o zi in urma - porumb fiert (3 kg. amestecat cu srot, pamant hrana de pui , urluiala), am veni ta doua zi cu gandul sa ii rup gura , dar in zadar , nu am avut decat 3 trasaturi toata ziua, mi`am schimbat locul si am avut 2 trasaturi , ori nadit ori fara nada constat ca e aceeasi treaba...apa are vreo 7 -12 m adancime, curent variabil, nu prea puternic, locul in care am dat era un golf,iar al 2l ea cu , curent si copaci in apa , unde am gresit si cu ce?..bulgari aplatizati, porumb fiert la Kukta :mrgreen: ,cu aroma de miere , vanilie, am aruncat si cateva patretele de mamaliga, si ca momela patrat cu un momitor, imi puteti spune cu ce am gresit? :cry:
student in timpul liber

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 09 Iun 2007 08:16

Nadirea este eficace pe un loc nou numai dupa cateva zile, chiar o saptamana sau mai mult. Depistarea locului unde stau pestii e chiar mai importanta! Poate locul in care te-ai mutat ( cu copaci, agatatori, etc) era mai bun decat cel initial. Nada nu are o importanta capitala ( ca si compozitie) , atata vreme cat nadesti suficient de mult-ca timp, astfel incat pestele sa se obisnuiasca cu mancarea ce i-o dai ( vezi baltile furajate, unde merge cu borhot si resturi de la moara). Obligatoriu nada trebuie sa contina si momeala ce vrei s-o folosesti pe carlig!
Si...stai linistit, cel care-ti zice ca n-a patit-o niciodata, adica sa nadeasca zile in sir si apoi sa se uite ca curca-n lemne la betele nemiscate, nu e pescar!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 09 Iun 2007 23:56

Ce sa spun....cel putin la Dunare treaba e complicata chiar si pentru localnici!
Eu obisnuiesc sa folosesc ca nada doar porumb uscat! nadit din 2 in doua ore in amonte !...asta doar in locurile fara curent puternic si cu o plaja care permite ca nada sa stea pe locul de pescuit o perioada macar.....
Mai obisnuiesc sa-mi cumpar informatiile direct de la localnici...ii invit la un ballantine's iar cand ajunge "doza" la jumate oamenii iti spun de buna voie unde e casa crapului.
Dincolo de povestile pescaresti si un bors facut chiar de el, cu mainile lui pline de bataturile ramelor, cu pestele lui, cu ceaunul lui.....
....afli ca Dunarea curge,pestele inoata, vantul adie, iarba creste, soarele arde....

Cu respect! N.
:oops:

tzu_tzu_rel
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 23 Mai 2007 07:54
Localitate: Galati

Mesaj de tzu_tzu_rel » 10 Iun 2007 11:23

maine am de gand sa ma duc la Dunare, acum imi pregatesc mamaliga, iar spre dupa amiaza imi iau o lanseta cu mine sa imi aleg un loc, sa sondez ...sa vad poate imi gasesc ceva pe placul meu,( cioate ) :mrgreen: am nsite urluiala, am sa fac vreo 4 mamligi si ma duc sa le dau de papa, macar sa ii amagesc, sa ramana in zona pana maine dimineatza cand am sa vin, si ca de fiecare data sperand la marea captura :mrgreen: , :lol: ,sincer sa fiu , recent am inceput treaba cu naditul pe dunare, porumb, urluiala, mamaliga...si raman la momeala numarul 1 mamaliga, nimic nu ma poate convinge ca o mamaliga cea pe care o mancam, putin afumata..lasata mai mult la foc este inegalabila fata de toate momelile existente pe piata pt crap ( ma refer la rauri )... totusi poate imi gasesc un partener experimentat care stie pescuit crap pe Dunare :roll: :mrgreen: , totusi noi vorbim dar practica...ne omoara...fir intins!
student in timpul liber

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 10 Iun 2007 18:17

Mamaliga...rules.Ia zi dai din barca s-au de pe mal ? Sa spui si ce rezultate ai avut ca eu inca nu am ajuns la Dunare si vreau sa stiu cum sta treaba. La noi apa creste ,posibil sa se apropie de mal sa pape.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 10 Iun 2007 20:26

Esti din Galati tzutzurel :shock: pe unde pescuiesti la Dunare :?: eu am fost ieri cu barca de la Scurta la Pisica si in dreptul lui Zatun,nici o trasatura,mort :-?
PS. nu prea are relevanta naditul la Dunare,depinde de multi factori :!:

tzu_tzu_rel
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 23 Mai 2007 07:54
Localitate: Galati

Mesaj de tzu_tzu_rel » 11 Iun 2007 14:22

:lol: tot acolo am fost si eu :lol: am o bicicleta rosie :oops: imi place sa fac miscare, am mai fost si cu tata cu masina, dar nu prea ii place pe la Scurta, pai ce sa spun am fost azi de abia am venit , parca am dat in fantana, nici somn iar la crap nu mai spun, apa creste , dar presiunea scade...deci concluzia... :cry: si nu inteleg, daca apa creste de ce sarea (crap , somn) la al 2 lea prag? :!: trebuia sa sara pe la 1 prag... nu? mai in mal...total invers :roll: nici macar o trasatura , iar un vecin de langa mine a avut 2 trasaturi din care unu ` la kg. a scos... atat, la somn am dat cu buchet de rama neagra, am pierdut de`a plumb :x ..m`am saturat, totusi luna scade si vorba '' tine apa'' pt cine stie nu prea e prielnica :mrgreen: , ultimele partide nu le mai inteleg...sapt trecuta. am avut 4 rupturi la fir de 0.40 cu un singur carlig, patratica,am ratat 2 din cauza ca nu s`a intepat bine, iar la celelalte 2 trasaturi s`a rupt petila :!: nu intelegeam de ce... si nici acum nu stiu asa ca am trecut pe carlige cu ochet , macar sa stiu ca nu a fost bine intepat...si stiu ce este si frana... dar daca ii lasam fir se ducea direct in cioata si de acolo nu il mai scoteam, daca ii dai putina libertate el se impune 1 , totusi am incercat sa ma impun eu , dar cand a vazut ( crapu`) cum sta treaba parca era tren ce fel mi`a plecat lanseta din mana... si cam atat ..de acum pe miercuri ma duc poate se mai stabilizeaza vremea asta ... si apa ....ca venea putin tulbure, probabil de la Siret...fir intins in continuare :-)
student in timpul liber

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 12 Iun 2007 07:52

prietene,asta e dunarea:D! nadirea se face cu cel putin 2-3 zile inaintea unei partidei de pescuit reusite.eu nadesc doar cu porumb uscat pus la inmuiat cu aroma de scoica si lasat o zi doua la fermentat,8-10 kg dimineata si la fel seara.cand nu cunosc locurile caut locurile batatorite,semn ca cineva a pescuit acolo si deci sansele ca pestele sa fie in zona sunt mai mari.nu dispera,am avut si partide de 5 zile pe sf.gheorghe unde cu toate ca am nadit ca la carte am prins doar doi crapi, de 8 si 8,5 kg.in 5 zile :oops:si asta intr-un loc consacrat :mrgreen: incearca sa gasesti un loc pe care sa-l frecventezi mai des,nadeste numai cu porumb inmuiat si amestecat cu pamant(pt.a nu fi dus de curent)si daca nu nadesti pe uscat in scurt timp o sa ai rezultate!
FIR INTINS!

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 12 Iun 2007 07:55

prietene,asta e dunarea:D! nadirea se face cu cel putin 2-3 zile inaintea unei partidei de pescuit reusite.eu nadesc doar cu porumb uscat pus la inmuiat cu aroma de scoica si lasat o zi doua la fermentat,8-10 kg dimineata si la fel seara.cand nu cunosc locurile caut locurile batatorite,semn ca cineva a pescuit acolo si deci sansele ca pestele sa fie in zona sunt mai mari.nu dispera,am avut si partide de 5 zile pe sf.gheorghe unde cu toate ca am nadit ca la carte am prins doar doi crapi, de 8 si 8,5 kg.in 5 zile :oops:si asta intr-un loc consacrat :mrgreen: incearca sa gasesti un loc pe care sa-l frecventezi mai des,nadeste numai cu porumb inmuiat si amestecat cu pamant(pt.a nu fi dus de curent)si daca nu nadesti pe uscat in scurt timp o sa ai rezultate!
FIR INTINS!

tzu_tzu_rel
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 23 Mai 2007 07:54
Localitate: Galati

Mesaj de tzu_tzu_rel » 13 Iun 2007 17:20

azi iar am fost ... nimic, nici o trasatura..mort de`a binelea....oleak ghiurghiuliu.... maine ma duc la prut... mi sa parut ca arata bine :mrgreen: salut si fire intinse!
student in timpul liber

Scrie răspuns