SHOT RIG ! (Constructie detaliata)

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

SHOT RIG ! (Constructie detaliata)

Mesaj de M@tr|X| » 19 Iun 2007 01:13

Am observat ca v-a placut in mod special aces tip de rig.
Ca sa nu ma mai "innebuniti" cu mesaje private am sa va prezint cum se realizeaza rigul in cauza:

1. Accesorile de care aveti nevoie pt. "constructie:

Imagine

2. Se face un nod (bucla) simplu, care va folosii la atasarea stoperului. Nodul nu necesita nici un fel de imbunatatire, deoarece nu se exercita tensiune asupra lui.

Imagine

3. Odata format, nodul se va starnge cu ajutorul crosetei sau altei ustensile ajutatoare:

Imagine

4. Se insereaza (pe fir) momeala + spuma flotanta.

Imagine

5. Se observa ca primul inserat este porumbul, care va sta deasupra spumei, camufland-o.

Imagine

6. Se introduce stoperul:

Imagine

7. Urmeaza inserarea varnisului, care ajuta la fixarea firului de par:

Imagine

8. Se introduce varnisul pe carlig. Varful carligului va intra in varnis intotdeauna in directia momelii:

Imagine

9. Varnisul se pozitioneaza aprox. in dreptul vf. carligului, dupa care se regleaza distanta intre momelaa si carlig. Aici sunt mai multe variante...eu o pun la aprox. jumate de cm. (ramane la latitudinea voastra sa alegeti distanta)

Imagine

10. Firul se introduce prin ochiul carligului intotdeauna din spate in fata:

Imagine

11. Dupa ce ati efectuat nodul fara nod observati ca firul se introduce la fel ca la inceput, din spate in fata:

Imagine

12. Carlig legat in faza finala:

Imagine

13. Urmeaza realizarea buclei din capatul rigului. Nodul folosit este nodul 8, priviti realizarea lui:

- se formeaza o bucla simpla:

Imagine

- se executa o rasucire a buclei de 180 grade. Urmariti care parte a buclei este deasupra, si efectuati rasucirea in directia respectiva (in situatia de fata, partea stanga):

Imagine

- apucati cu corseta partea ramasa libera si introduceti-o prin bucla:

Imagine

- se trage capatul prin bucla:

Imagine

- si se strange nodul. Pt. o strangere eficienta, va recomand ca inainte de a-l strange sa il umeziti (cu saliva)

Imagine

14. Dupa formarea buclei introduceti tubul termocontractil pe fir:

Imagine

15. Se pozitioneaza pe capatul carligului, dupa care v-a fi pus sub abur fierbinte si curbat usor in interior:

Imagine

16. Urmeaza fixarea bobitei de plumb pe carlig. Dupa cum observati se introduce, in crapatura alicei, un monofilament, formand o bucla:

Imagine

17. Se introduce bucla pe carlig:

Imagine

18. Se strange usor alica, dupa care se impinge spre tija carligului in asa fel incat sa ii permita sa culiseze pe tija carligului dar sa NU treaca de spin:

Imagine

19. Odata pozitionata, se strange bine si se taie capetele monofilanetului ramas, lasand aprox 0.5 cm:

Imagine

20. Capetele ramase se vor arde cu bricheta, blocand alica in pozitie:

Imagine

Si astfel veti obtine un rig pt. momeli flotante. Nu un rig oarecare ci unul cu o mecanica f buna.
Poza exemplifica pozitia exacta a rigului, in apa:

Imagine


Va prezint acest rig deoarece am avut ocazia sa testez niste riguri intr-un lac deosebit, si acesta a iesit "castigator".

Rigurile au fost testate in niste conditii "ursuze" si anume intr-un lac cu apa f. limpede, cu pietris pe fund, nici un pic de mâl.
O montura care da rezultate intr-o apa fara pic de mâl, si mai ales intr-o apa limpede, este o montura care da rezultat in aproape orice alte conditii.

You remeber that !

P.S. Precum am mai spus si in celalalt topic, tot ce am prezentat aici dedic special incepatorilor, nu incerc sa dau lectii nici unei "valori" a pescuitului la crap, care frecventeaza acest forum.

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 19 Iun 2007 02:37

Daca dai tubul siliconic putin mai jos (pana la varful carligului) si ramane dupa legarea si strangerea termocontractilului firul de forfac fara camasa de plastic 1 cm s-ap (CU SIGURANTA) putea sa lucreze perfect.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 19 Iun 2007 09:04

Daca te uiti la poza finala firul este decojit aprox 1 cm inainte de tubul termocontractil.
Sau oare nu se observa din cauza ca textilul este "vopsit" cu marker negru? :lol:
Razvan Grindean
- carp addicted-

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 19 Iun 2007 09:48

Montura este chiar bine prezentata (respecte pt matrixx ca isi face timp sa prezinte astfel de lucruri). eu spre exemplu nu mai folosesc tub termocontractabil. am vazut (si dupa aceea am testat) in filmele Fox ca, daca legi carligul cu "nodul fara nod" si scoti firul prin partea de sus a ochetului de la carlig (nu sunt sigur ca m-am exprimat foarte bine), acest lucru ii da un efect de auto-intepare.
Fir Intins!!!
everything i learned in life, i learned from fishing

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 19 Iun 2007 10:43

Intradevar nu se vede firul sau nu-l vad eu :oops: dar nici nu ai specificat nimic despre decojirea lui si despre camuflarea prin vopsire ;-) .Eu am vrut sa fac o complectare utila ca altfel din punct de vedere mecanic montura facuta fara complectarile mele nu lucreaza corect (parerea mea de incepator). :!: :?: :lol:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 19 Iun 2007 12:01

P.S. Precum am mai spus si in celalalt topic, tot ce am prezentat aici dedic special incepatorilor, nu incerc sa dau lectii nici unei "valori" a pescuitului la crap, care frecventeaza acest forum.
Ceea ce ai facut e incredibil......respect pentru rabdarea si pasiunea cu care faci lucrurile astea.Pe noi incepatorii chiar ne ajuta :D .....si sincer sa fiu cred ca montura prezentata atrage atentia si altora mai priceputi.
Poti sa prezinti si o varianta care ti-a dat rezultate pentru baltile cu fund malos?........daca tot sunt la "meditatii" :lol: .......sa te intreb tot

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 19 Iun 2007 12:58

adi.oprea scrie:Eu am vrut sa fac o complectare utila ca altfel din punct de vedere mecanic montura facuta fara complectarile mele nu lucreaza corect (parerea mea de incepator). :!: :?: :lol:
Daca te uiti la mine in album, ultimele 4 capturi sunt prinse exact cu rigul prezentat. Deci lucreaza corect asa cum il vezi !

Ca exitsta si alte modalitati de prezentare....asta da, nu am nimic de obiectat :-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 19 Iun 2007 19:56

Super, Matrix, si felicitari pentru rabdare! Ai talent de "teacher" ;-)
Mica smecherie pentru economie de timp: poti elimina tubul siliconic daca decojesti firul de unde trebuie, adica 7-8 mm sub nod; tubul termocontactil se strange perfect si prin simpla imersare in apa fiarta 1-2 secunde. Eu il mai "scap" si in cafeaua de dimineata, fara riscul de a ma opari cu abur ( mi-e lene sa caut penseta :D ). Nu-i musai sa pui momeala din start pe carlig, cand faci monturile! Eu pun ce e de pus pe carlig abia pe balta, voi puneti de acasa? :shock: Cu putina experienta, inveti sa faci bucla de fixare la distanta potrivita, in functie de ce folosesti: bile, porumb (1-2-3 boabe), etc. Oricum, super, si mersi pentru pontul cu alica de plumb!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 19 Iun 2007 21:37

perfect executat si stima.multi vad putini pricep posteaza in continuare. ;-) ;-) ;-)

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 19 Iun 2007 22:26

Felicitari pentru rabdare matrix!

Scrie răspuns