pescuit in korfu -- help

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

albuionut
new member
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iun 2007 16:03

pescuit in korfu -- help

Mesaj de albuionut » 27 Iun 2007 07:33

Buna ziua tuturor.
Sunt un pescar incepator care am descoperit aceasta pasiune mistuitoare numita pescuitul cam de 1 an timp in care am trecut de la undita (cand prinsul unui ciortan la 1.5 kg mi s-a parut fabulos) pana la cateva lansete la care inca mai exersez aruncarile... :lol: :lol: (dar ma pot lauda 'pt inceput' cu un cteno la 3 kg) intelegeti ca aventurile de abia au inceput pt mine.. 8)

Intrebarea mea:Peste 2 sapt plec in Korfu si dupa multe urlete cu prietena si restu grupului, s-a acceptat in porbagaj prezenta unei lansete.
Dati-mi si mie niste sfaturi la ce momeala sa dau, ce tehnica,daca stiti ceva de pescuitul in korfu.

Pana acum nu am mai pescuit niciodata in mare/ocean si mi-ar prinde bine niste sfaturi.

Avatar utilizator
boje
member
Mesaje: 138
Membru din: 17 Mai 2005 08:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de boje » 27 Iun 2007 14:56

mamaaa, parca am scris eu topicul asta, pentru ca sunt exact in aceeasi situatie(inclusiv la subiectul lanseta-nevasta).
plec pe 10 Iulie in agios gordios .
raspunsuri va rooog!
Traiasca mama pestilor!

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 27 Iun 2007 16:12

fratilor, plecati cu dube de 3Tone sau pescuiti cu telescopice???
mie abia imi incap in dacie numai sculele de pescuit si voi aveti si bagaj de concediu?
OK raspund ferm: exista pachete promotionale atat in agetiile de turism cat si la receptia hotelurilor( + echipament) in ceea ce priveste pescuitul de agrement. Nu stiu exact pretul dar merita incercat. Concedii placute si fire intinse!!
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Avatar utilizator
boje
member
Mesaje: 138
Membru din: 17 Mai 2005 08:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de boje » 27 Iun 2007 16:38

Dane, ma duc cu o telescoapa de 4 m, un mach, ce draq, doar sa-mi fac damblaua, ca doar nu o sa plec cu tot calabalacu' dupa mine, ca ar trebui sa ma duc singur in masina :D
Traiasca mama pestilor!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 27 Iun 2007 20:38

Am fost anu' trecut, in septembrie, in halkidiki, Sithonia. Plaja super. Chiar si cu avionul mergand, nu m-a rabdat si am luat o lansetutza dupa mine ( ghiciti ce mi-au zis nevasta, fiica... :evil: ). Am pescuit ziua la scoici (rare!!) gasite pe pietre si mai apoi la bucatzica de caracatita (cca 2-3 kg!) ce am prins-o cu cutia de table (!!! :D ), tot printre pietre, langa mal. Nu ma intrebati ce mi-au zis conationalii ce voiau sa-mi manance caracatita!!
Am prins niste kestii cat palma, seamana cu bibanii nostri, dar super-colorati. Altceva ioc! In schimb, cum dadea seara, apareau bastinasii si pescuiau cam "a la Rex Hunt", betele sus,infipte in nisip si prindeau ceva lung si maricel ( 2-3 kile/buc, banuiesc chefal). Nici de-al naibii nu au vrut sa-mi arate cu ce dau! :evil: Cica nu pricepeau ce vreau. Am incercat in engleza, franceza, nemteste, ruseste si chiar romana ori ungureasca. Pas! Incercati greceste!!! Si cu Uzo, ca tzuica neaosa sau bere nu au vrut! :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

albuionut
new member
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iun 2007 16:03

incredibil...

Mesaj de albuionut » 28 Iun 2007 10:58

boje scrie:mamaaa, parca am scris eu topicul asta, pentru ca sunt exact in aceeasi situatie(inclusiv la subiectul lanseta-nevasta).
plec pe 10 Iulie in agios gordios .
raspunsuri va rooog!
maaaa tu glumesti! eu plec pe 15 tot acolo :D :D :D
nu pe bune, cred ca o sa fim singurii nebuni romani cu lanseta din aceiasi statiune, dand la peste... :P

Avatar utilizator
boje
member
Mesaje: 138
Membru din: 17 Mai 2005 08:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de boje » 28 Iun 2007 12:25

Inseamna ca n-avem cum sa ne ratam.
Eu stau la Aloha, ne vedem pe malu' baltii!
8)
Traiasca mama pestilor!

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 28 Iun 2007 15:21

teacher64 scrie:...Nici de-al naibii nu au vrut sa-mi arate cu ce dau!...
un fel de bomba romaneasca. 8-10-15 carlige legate direct pe fir sau stil taparina, la distante mici (6-8cm). chestia asta (sa-i spunem "sir") se face mosor pe o bucata de miez de paine si se infig carligele in miez. chefalul vine si ciuguleste la miez si se agata de-un carlig. cam asta e.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 01 Iul 2007 09:29

[quote="Vali Vesa
un fel de bomba romaneasca. 8-10-15 carlige legate direct pe fir sau stil taparina, la distante mici (6-8cm). chestia asta (sa-i spunem "sir") se face mosor pe o bucata de miez de paine si se infig carligele in miez. chefalul vine si ciuguleste la miez si se agata de-un carlig. cam asta e.[/quote]
Suna interesant... Si "montura" asta se plaseaza undeva pe fir, cu plumbul la capatul extrem? Miezul... asa, pufos, sau framantat? Merge si la Marea Neagra? La Eforie, am prins mult chefal ( si de-ala mare, laban), dar la rama de mare. Am vazut pe unii care prindeau la paine, la mine nu a mers, prefer rama de mare, dar mergeam pana dincolo de Mangalia dupa ea :x
Scuzati off-topicul!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 01 Iul 2007 11:16

@teacher64,

fara plumb, la suprafata. miezul pufos.
si mai e o montura care seamana a japca (sper sa nu ma injurati, dar pe acolo nu prea conteaza cum prinzi pestele, ca au destul). o ancorita legata la capatul firului, lestata cu foita de plumb pe tija. se ia miez de paine si se preseaza pe ancora de jos in sus, astfel incat sa se prinda bine de ancora si sa ramana pufoasa in dreptul varfurilor carligelor. de regula il agati de sub gura.
si alta metoda, de asta data cu carlig. aluat proaspat din faina, apa, lapte in care adaugi dupa framantare sardine din conserva pisate marunt sau branza PUTUROASA. imbraci carligul in pasta asta. de regula tot fara plumb, sau cu foita de plumb pe tija, deoarece muscatura chefalului este foarte fina si la orice miscare cat de fina a firului (care, normal, se tine in mana) intepi. n-ai nevoie de lanseta pentru monturile astea, gasesti acolo niste role mari pe care se strange firul.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Scrie răspuns