Anti Tangle - Necesar sau...un element in plus, inutil !?!?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 18 Iul 2007 00:27

Vlad Pavlovici scrie:Mattrriixx, buna intrebare. Sa-ti spun si parerea mea.
.................

Si, ca sa-ti raspund la intrebarea daca tubul e necesar sau inutil, da, e util un element de protectie si camuflaj deasupra plumbului, dar prefer leadcore-ul.

Pacat ca atata lume il foloseste gresit, cu vartej si eventual agrafa la AMBELE capete!
Da e util, dar si eu prefer Leadcore-ul. Intrebare pt. Dl. Pavlovici...care ar fi problema daca folosesti agrafe la ambele capete...sau o agrafa si un butoias...??? sincer ma bazez pe logica ...si acum nu o vad :roll:
Ne puteti explica ce ati vrut sa spuneti?

andrei

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 18 Iul 2007 07:03

Raspunsul este simplu,in cazul in care se rupe linia principala sau inaintasul in timpul unui dril iar montura leadcore are agrafa de legatura cu inaintasul aceasta nu-i va permite plumbului(momitorului) sa iasa din montura si astfel condamni pestele sa traga tot timpul ditamai instalatia dupa el pana la o eliberare norocoasa sau mai sigur pana la moartea lui.
Imagine

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 18 Iul 2007 07:30

si chestia asta e valabila si la leadcore .... daca pescuiesti pe catch and release, incearca sa prinzi leadcoreu de inaintas cu un nod grinner , nu cu agrafa, de orice fel ar fi ea .....

in cazul in care dai cu plumbi in-line, binenteles ... la plumb pierdut nu mai e chiar asa imperativa treaba ....

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 19 Iul 2007 11:22

OK! Multumesc... acum vad logica :D Ma gandeam doar la drill in sine si nu vedeam cu ce poate afecta negativ...nu m-am gandit la situatia eliberarii plumbului.

Scrie răspuns