Anti Tangle - Necesar sau...un element in plus, inutil !?!?

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Anti Tangle - Necesar sau...un element in plus, inutil !?!?

Mesaj de M@tr|X| » 16 Iul 2007 22:45

Pe toate site-urile, in toate prezentarile de monturi, si in toate filmele de initiere sau mai avansate se prezinta montura de crap cu tub anti tangle.

Dupa cum stim bine anti tangle-ul are rolul elimina incalcirea forfacului cu linia principala..dupa cum spune si numele "anti incalcire".

In zilele astea cand am fost pe lacuri...m-am gandit sa elimin acest element si sa testez, daca se produce incalcirea respectiva.

Am facut 3-4 aruncari si la fiecare recuperare montura a fost intacta.
Acum vin cu intrebarea: De ce folosim anti tangle? Ca sa avem un element in plus care poate prezenta o amenintare pt crap? Sau ca sa fim in pas cu montura standard de crap, in sensul ca: Daca asa zice "nenea" ca trebuie pus anti tangle, pai punem si noi ca...ASA TREBE !! :shock:

Daca ascultam ce zice Danny Fairbrass ajungem la o alta concluzie...

Sa va povestesc:

Dupa ce aduce la mal un exemplar frumos, un crap oglinda, Danny explica, elegant, ca daca pescuia cu o montura fara ANTI TANGLE, in timpul drillului firul ar fi intrat sub putinii solzi ai crapului si l-ar fi ranit serios. Deci tubul are mai mult rolul de protectie a pestelui si nicidecum....anti incalcire !!!

Ei bine, DA!!!, acesta ar fi un lucru care m-ar face sa folosesc anti tangle. Dar atunci sa i se spuna Anti Hurt sau ceva de genul !

Astept pareri.
Respecte 8)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Mesaj de cipica » 16 Iul 2007 23:01

daca stilul tau de lansare este "cuminte" e ok si fara, dar daca esti nevoit sa incarci lanseta la maxim pt o lansare mai lunga, este absolut necesar. socul unui lanseu puternic incurca montura daca nu ai tub anti rasucire

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 17 Iul 2007 09:22

cipica a spus:
daca stilul tau de lansare este "cuminte" e ok si fara, dar daca esti nevoit sa incarci lanseta la maxim pt o lansare mai lunga, este absolut necesar. socul unui lanseu puternic incurca montura daca nu ai tub anti rasucire
Eu am patit-o sa mi se incalceasca si cu tub antitangel daca fortez foarte tare lansarea. Precuzez ca asta s-a intamplat folosind forfacuri combi.
Evident si calitatea tuburilor antitangel difera de la firma la firma. De ex. cele produse de Korda au o proprietate deosebita prin aceea ca se scufunda foarte repede si se lipesc de substrat mascand linia principala. Sunt alte tuburi care plutesc si nu cred ca este foarte indicat sa ai ceva plutitor pe langa carligul cu momeala.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 17 Iul 2007 09:33

o fi asta un fel de reclama mascata?! :D :D

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 17 Iul 2007 09:52

Daca ii vorba de ceva care se scufunda si care se ascunde in substratul de namol....atunci zic ca leadcore-ul este cel mai eficient.
Razvan Grindean
- carp addicted-

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 17 Iul 2007 09:58

din cate-l cunosc eu pe mattrriixx,nici vorba de reclama mascata!l-am vazut pescuind si pot sa spun ca la fiecare partida experimenteaza cate ceva.legat de concluziile lui,daca nu folosesc antitangel montura se incurca aproximativ la 50% din lansarile facute la distanta mare.nici mie nu-mi place acest tub dar la lansarile f lungi este mai mult decat necesar.la lansari scurte nu-l folosesc,insa folosesc pt.legarea carligului fluorocarbonul IQ de la korda foarte rigid.
FIR INTINS!

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Mesaj de cipica » 17 Iul 2007 10:17

Asa este. se mai icurca si daca au tub.






P.S. Nu e reclama mascata, cele de la korda chiar se scufunda rapid.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

EXACT

Mesaj de PANAIT CEZAR » 17 Iul 2007 19:24

Eu am inceput de la zero si am trecut din plin prin chinurile incurcarii forfacului si concluzia pentru mine este una singura:tub anti incurcare siliconic prin care este trecut firul(45 lb.) cu inima de plumb.Restul este literatura(pentru mine).
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 17 Iul 2007 20:05

am inceput sa-l folosesc din aceasta primavara si sant foarte multumit ,la inceput aveam ceva retineri in privinta trasaturilor dar se pare ca nu derajeaza sub nici o forma ba dimpotriva pot spune ca am inceput sa am mai multe prezentari de cand il folosesc ori e anul meu mai norocos fata de anii precedenti :D

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 17 Iul 2007 20:30

Mattrriixx, buna intrebare. Sa-ti spun si parerea mea.

Tubul singur nu impedica incurcarea monturii. Nici leadcore-ul. Nici celelalte materiale alternative – leadcore in tub (Armaled), monofilament imbracat in tungsten (Wychwood), inaintasi “Safe Zone” (Korda) si diverse alte solutii de la alte firme. Oricare dintre ele are un rol anti-tangle doar daca montura e construita corect.

De exemplu, un forfac de 30cm de fir textil moale e putin probabil sa nu se incurce in aruncare, daca il lasi liber, chiar daca folosesti tub. Daca pui insa un forfac de 25cm de mono rigid plus 5cm de textil suplu, atunci se va incurca mai putin. Daca adaugi un sac de PVA sau legi partea supla cu fir solubil, ca sa nu se roteasca, sau ingropi forfacul intr-un arc naditor, atunci procentul de incurcari scade si mai mult.

Desi numele te induce cumva in eroare, in sensul ca zici ca ai cumparat tub anti-tangle si ai scapat de incurcarea monturii, ideea de anti-tangle (ca si cea de anti-eject) trebuie discutata la nivelul constructiei intregii monturi, nu al unui singur element. Tubul e doar un supliment anti-tangle, primul element care conteaza e forfacul. Monturile cu un grad minim de incurcare sunt cele rigide, mai ales cele pe sistem elicopter, cum e cea cunoscuta sub numele de “short rig” sau “chod rig”, vezi http://www.carp-uk.net/articles/woods/r ... -part1.htm.

Si, ca sa-ti raspund la intrebarea daca tubul e necesar sau inutil, da, e util un element de protectie si camuflaj deasupra plumbului, dar prefer leadcore-ul.

Pacat ca atata lume il foloseste gresit, cu vartej si eventual agrafa la AMBELE capete!

Scrie răspuns