Punga PVA

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Punga PVA

Mesaj de teacher64 » 28 Iul 2007 06:25

Stie cineva vreo metoda de a reduce solubilitatea pungilor PVA, astfel incat sa pot folosi si boabe de porumb verde, sau porumb uscat si fiert? Am incercat sa le tavalesc prin malai sau mixuri, merge, dar nu intotdeauna, daca bobul umed atinge punga, uneori se dezmembreaza in aer, la lansare. Poate cu ceva uleiuri? :shock:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 28 Iul 2007 09:39

La sacul solubil, uleiurile, incetinesc semnificativ dizolvarea deoarece se imbiba in ulei.
Trebuie sa aiba efect si la punga solubila, poate nu asa bun....
Fa si tu un test intr-un recipient cu apa, pune o punga cu ulei si una fara vezi daca intarzie semnificativ dizolvarea. ;-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 29 Iul 2007 08:11

Thanks! Dar oare ce ulei NU influenteaza negativ naturaletea nadei? Sa incerc simplu, de floarea soarelui? Ma gandesc si la partea "ecologica", parca vad balta impanzita de pete de ulei irizate... :oops:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 29 Iul 2007 10:08

Nu trebuie sa torni 1litru de ulei in punga!Trebuie doar sa faci o pelicula pe boabe in asa fel incat sa eviti contactul direct al apei din ele cu punga.Parerea mea e ca totusi saculetul e mai practic.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 29 Iul 2007 14:30

mattrriixx scrie:La sacul solubil, uleiurile, incetinesc semnificativ dizolvarea deoarece se imbiba in ulei.
Trebuie sa aiba efect si la punga solubila, poate nu asa bun....
Fa si tu un test intr-un recipient cu apa, pune o punga cu ulei si una fara vezi daca intarzie semnificativ dizolvarea. ;-)
dipurile sau mierea de albine au acelas efect ca si uleiul(asupra pungii pva)dar mai imparastie o aroma in plus.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 30 Iul 2007 07:01

[quote="cipibm"]Nu trebuie sa torni 1litru de ulei in punga!Trebuie doar sa faci o pelicula pe boabe in asa fel incat sa eviti contactul direct al apei din ele cu punga.Parerea mea e ca totusi saculetul e mai practic.[/quote]
Si la saculet cum procedezi? Il scufunzi cu totul in ulei/dip? La ultima iesire am avut impresia ca vinovat pentru imprastierea continutului pungii in zbor era firul PVA cu care legi punga la sfarsit, si nu punga in sine, tre' sa mai fac niste probe. Pe balta, insa, naiba stie, presiunea e mare si nu-ti mai arde de experimente :evil:
Pana la urma, tot la navomodel ajung...
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 30 Iul 2007 13:54

Eu nu leg punga cu fir. Ci ii fac nodla gura. Intr-adevar pierd cam 30% din capacitatea pungii, dar nu mi s-a desfacut niciodata. Si oricum ar fi fost prea grea daca era toata incarcata si ar influenta semnificativ distanta aruncarii.

Ce mai poti face este sa usuci boabele de porumb (pe un ziar), iar apoi sa le dipuiesti cu arome (care nu dizolva punga).

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=3241

Eu introduc plumbul si cirligul in punga. Cirligul cu momeala il scot prin punga. Apoi ii fac nod pungii ca si in imaginea de mai sus(non lead core-ul trece prin mijlocul nodului).

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 30 Iul 2007 14:11

Eu iti recomand sa folosesti sac solubil, este mult mai practic.
Faci un amestec de ground bait cu seminte....canepa, etc.. (iti folosesti imaginatia) si adaugi ulei (ex: somon) astfel incat sa faci un mixaj uleios pe care il compresezi intr-un sac solubil dupa care tragi cu corseta firul prin sac si infigi carligul in capatul sacului.
Sacul se va imbiba cu uleiul din amestec si se va dizolva mult mai greu.

;-)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 30 Iul 2007 18:21

[quote="mattrriixx"]Eu iti recomand sa folosesti sac solubil, este mult mai practic.
Faci un amestec de ground bait cu seminte....canepa, etc.. (iti folosesti imaginatia) si adaugi ulei (ex: somon) astfel incat sa faci un mixaj uleios pe care il compresezi intr-un sac solubil dupa care tragi cu corseta firul prin sac si infigi carligul in capatul sacului.
Sacul se va imbiba cu uleiul din amestec si se va dizolva mult mai greu.

;-)[/quote]
Pai da... :evil:
Voi, norocosii non-banatzeni :P ! Numai eu stiu ce artificii fac sa apuc sa plantez dimi la rasarit, ca-n rest ma scot paznicii de pe balta :mrgreen:
Daca plantez cu porumb fiert/verde, nu prea imi vine sa schimb ceva, mai ales in partide super-scurte, de 6-8 ore. Ce conteaza ca eliberezi tot ce prinzi? "nu e voie in apa!!!", mi se repeta obsedant! Sa dorm la sosea?!!! No, thanks, mai bine acasa! Ma mut la Huni! :evil:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns