Lungimea rigului

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Lungimea rigului

Mesaj de boosterman » 31 Iul 2007 10:10

Cat de importanta este lungimea unui rig? Intreb asta deoarece pana nu de mult pescuiam cu riguri lungi de 10-15 cm cu care am avut rezultate bunicele. Un pescar mai intelept mi-a recomandat lungimea de 20-25 cm pe care am folosit-o dar fara rezultate spectaculoase. Mentionez ca am pescuit pe aceeasi balta cu acelasi tip de boiles.

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 31 Iul 2007 10:25

Lungimea rigului si implicit alegerea acesteia este importanta si o faci in functie de configuratie substratului unde pescuiesti(fund malos sau nu) dar si in functie de tipul de montura folosit,spre exemplu daca folosesti o montura stiff rig(rigida),automat vei incerca sa o faci cat mai scurta cu putinta ptr. a obtine o rigiditate cat mai mare si a lucra mai bine.
Exemplele sunt multe si cred ca majoritatea sunt cunoscute de toti,.........ca o concluzie lungimea e importanta :lol: :lol: dar trebuie aleasa in functie de mai multi factori si nu ptr. ca a spus x sau y sa o faci ptr. a avea rezultate mai bune.
Imagine

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 31 Iul 2007 11:31

Explicatile is multe si variate...eu personal am avut rezultat cu ambele tipuri de riguri, si lungi si scurte.

Ca sa inlaturi orice dubiu, mergi pe balta si testezi. Faci monturi identice folosind aceleasi materiale si aceeasi momeala...totul sa fie identic in afara de lungimea rigului. Asa vei observa singur care este mai eficient si in ce conditii.

Respecte 8)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 31 Iul 2007 11:36

P.S.

Dupa mai multe teste...eu am ajuns sa folosesc riguri scurte cam in orice conditii. Mi se par mult mai eficente, din cauza rigiditatii...
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 31 Iul 2007 13:19

mattrriixx scrie:P.S.

Dupa mai multe teste...eu am ajuns sa folosesc riguri scurte cam in orice conditii. Mi se par mult mai eficente, din cauza rigiditatii...
Merci mult pentru timpul acordat, asta era si parerea mea dar asteptam o confirmare de la cineva cunoscator in materie, apropo am probat shot rigul afisat de tine si am avut succes.

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 31 Iul 2007 13:38

boosterman scrie:...apropo am probat shot rigul afisat de tine si am avut succes.
Ma bucur ! 8)
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 31 Iul 2007 14:59

conteaza cunva lungimea rigului in functie de ce momeala folosesti?
ex: porumb, bile sau nada animala.
eu de obicei am cam aceasi lungime pentru toate.
cam de 15 cm max 20

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 31 Iul 2007 15:24

Nu conteaza lungimea rigului,eu personal le folosesc pe cele scurte,dar lungimea se face si in fuctie de substratul pe care pescui dupa cum a spus si Schumi.

Scrie răspuns