strategie nadire

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Re: strategie nadire

Mesaj de bala » 10 Aug 2007 19:07

apetrea adrian scrie:stiu ca pe tema asta s-a discutat mult si o sa se mai discute si de acum incolo asa ca va pun o intrebare:cun naditi pentru o partida sa zicem de 72 de ore?sau 96 de ore.si cum ar fi si corect o sa imi spun punctul meu de vedere.prima nadire "masiva" se compune dintr-un amestec de boabe de porumb cca 15kg,bolies cca3-4 kg,cinepa cca 1-2 kg,boabele inmuiate apoi nadire de apel cam 10 rachete la 4-5 ore sau dupa fiecare peste vreo 5 rachete montura ori are naditor care contine ce e in nada ori este cu plumb si atunci are saculet.testat si functionat :D
chiar nestiind nimic de balta pe care pescuiesti,mi se pare exagerata cantitatea de nada pe care o folosesti ptr o prima nadire...e totusi o parere la general...particularizand,ar trebui sa ti cont de mai multi factori: densitatea populatiei de "albitura"si talia acesteia(ciortan,caras,platica,etc...precum si raci,etc...),densitatea crapului,densitatea populatiei de cteno si talia acestuia,zona in care pescuiesti(e zona de hranire,pasaj de trecere,etc),temperatura apei(rece,optima,calda...) si asa mai departe... ;-)
pe scurt:
ideea de baza este,ca nu mergi la pescuit sa hranesti pestii din balta,cum spunea cineva mai sus,ci sa-i determini sa fie preocupati de hranire...parerea mea este ca porumbul(cu cat este mai bine tratat termic cu atat creste perioada de digerare) nu ar trebui sa depaseasca un maxim 20% din cantitatea de seminte pe care le folosesti...
boilies- ptr inceput suficient 2 kg ptr 4 bete...
nadire de apel-doar daca balta are multa "albitura" sau in cazul in care pestele intra pe vad.
nadire de apel-fara racheta,prea multa balaceala strica...bulgari de nada (pastura+seminte) bine legati(sa nu se sparga in straturile superioare) aruncate cu spod+catapulta
in cazul in care nu ai "albitura" in balta(sau este nesemnificativa),si nu ai avut nici o prezentare,nu are rost nadirea de apel...cel mai bine renadesti dupa 12 -24 ore
daca balta are crap putin,cea mai buna este o nadire cat se poate de silentioasa si izolata(pe fiecare bat in parte)...ideal ar fi plantatul din barca sau cu navomodelul...
mai vorbim...am treaba :lol:

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 10 Aug 2007 19:10

ERATA :lol:
PORUMBUL cu cat este mai bine fiert cu atat SCADE perioade de digerare...

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 10 Aug 2007 22:47

vorbe sunt multe de spus pe tema asta dar realitatea convinge.venit ieri dupa 3 zile si trei nopti pe balta.rezultat:6 crapi 6kg,4 crapi 4kg,un somn 10 kg,si o multime de crapi sub 3 kg.mentionez ca balta are peste mare foarte putin dar nu asta am cautat.am cautat sa am activitate sa ma bucur de cit mai multi crapi in dril.ca nada am avut 20 kg de porumb care a stat 70 ore la inmuiat,de asemeni 3 kg cinepa inmuiata si vreo 4-5 kg de boilies semisolubil.am nadit de cum am ajuns aproape jumatate din toata cantitatea apoi cite 10 -15 rachete in momentul in care vedeam ca se raresc trasaturilein ultima zi cind s-a terminat nada s-a terminat si cu agitatia de pe vad.iar ca idee in locul unde am stat cind am plecat a venit cineva care a spus ca nu va nadi nimic deoarece dupa cite i-am spus eu este suficienta nada pe vad. am vorbit la telefon si mi-a zis ca regreta amarnic ca nu are macar 5-6 kg de porumb cu el pentru ca nu are frecventa la trasaturi.prinde f rar cite un peste

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 11 Aug 2007 23:18

apetrea adrian scrie:vorbe sunt multe de spus pe tema asta dar realitatea convinge.venit ieri dupa 3 zile si trei nopti pe balta.rezultat:6 crapi 6kg,4 crapi 4kg,un somn 10 kg,si o multime de crapi sub 3 kg.mentionez ca balta are peste mare foarte putin dar nu asta am cautat.am cautat sa am activitate sa ma bucur de cit mai multi crapi in dril.ca nada am avut 20 kg de porumb care a stat 70 ore la inmuiat,de asemeni 3 kg cinepa inmuiata si vreo 4-5 kg de boilies semisolubil.am nadit de cum am ajuns aproape jumatate din toata cantitatea apoi cite 10 -15 rachete in momentul in care vedeam ca se raresc trasaturilein ultima zi cind s-a terminat nada s-a terminat si cu agitatia de pe vad.iar ca idee in locul unde am stat cind am plecat a venit cineva care a spus ca nu va nadi nimic deoarece dupa cite i-am spus eu este suficienta nada pe vad. am vorbit la telefon si mi-a zis ca regreta amarnic ca nu are macar 5-6 kg de porumb cu el pentru ca nu are frecventa la trasaturi.prinde f rar cite un peste
La toata nada pe care ai avut-o ai folosit si ceva solutii sa-l atragi ?:-)

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 12 Aug 2007 17:04

ce vrei sa spui prin solutii?

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 12 Aug 2007 22:30

apetrea adrian scrie:ce vrei sa spui prin solutii?
Ma gandesc la vreun atractant, la vreo aroma....la porumbul ala inmuiat

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 13 Aug 2007 13:20

semintele au fost natur iar bilele sq&oc

Avatar utilizator
stoican_mihail
member
Mesaje: 207
Membru din: 08 Aug 2007 09:32

Mesaj de stoican_mihail » 29 Aug 2007 08:52

@ Dan Pop-Coman
crede-ma ca am aruncat pana acum in balta cateva kg. bune de bile si nu a mers nimic. stiu ca o sa spui ca nu am citit balta cum trebuie, dar in acel loc am am avut cele mai multe capturi doar ca la porumb. ai vreun sfat pentru mine?

Avatar utilizator
stoican_mihail
member
Mesaje: 207
Membru din: 08 Aug 2007 09:32

Mesaj de stoican_mihail » 29 Aug 2007 08:54

maine am sa ma duc si o sa plantez, sper sa mearga asa.

Scrie răspuns