strategie nadire

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

strategie nadire

Mesaj de apetrea adrian » 03 Aug 2007 14:17

stiu ca pe tema asta s-a discutat mult si o sa se mai discute si de acum incolo asa ca va pun o intrebare:cun naditi pentru o partida sa zicem de 72 de ore?sau 96 de ore.si cum ar fi si corect o sa imi spun punctul meu de vedere.prima nadire "masiva" se compune dintr-un amestec de boabe de porumb cca 15kg,bolies cca3-4 kg,cinepa cca 1-2 kg,boabele inmuiate apoi nadire de apel cam 10 rachete la 4-5 ore sau dupa fiecare peste vreo 5 rachete montura ori are naditor care contine ce e in nada ori este cu plumb si atunci are saculet.testat si functionat :D

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 03 Aug 2007 20:07

nu este o strategie universala.depinde radical de la balta la balta si chiar si pe aceeasi balta depinde de la o zi la alta.oricum sa incepi cu 15kg de porumb fara sa sti cum maninca pestele mi se pare mult prea mult si ai toate sansele sa ratezi partida din start.pe o balta necunoscuta incep cu o nadire moderata formata in 80% din pelete,pasturi...iar restul boilies,cinepa...urmind ca pe parcurs sa ma hotarasc la o nadire masiva,moderata,izolata (pva) in functie de reactia pestelui la nada.

nadirea cu pelete itzi ofera avantajul ca dizolvinduse "pleaca "singure de pe vad,ne compromizind zona pt citeva zile (in cel mai rau caz pt citeva ore) au o atractzie rapida (daca balta are platica mare si ciortan mult...asta e)

folosesc mai multe feluri de pelete in combinatzie si cu timp de dizolvare diferit.de semintze in general ma feresc,dar 1/2 kg alune tigrate in fermentare turnate peste o galeata de pelete si 1kg de cinepa oparita nu mi-au adus niciodata nemultzumiri.alunele le torn cu tot cu "sirop" le amestec cu peletele si le las cam 30 min sa traga peletele tot lichidul inainte de a le folosi.

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 03 Aug 2007 20:54

ai dreptate nu este o strategie universala este o strategie pe care o aplic doar pe una doua balti unde merg mai des si unde intr-adevar am avut rezultate asa.in schimb pe alte balti am mers de ex.pe 10 kg boiles semisolubil,pelete si cinepa inmuiata (balti unde merge f. bine la bile sau mai mult la bile)asta fiind nadirea grea de inceput dupa care citeva bile dupa fiecare peste si bineinteles saculet la fiecare montura

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 06 Aug 2007 20:09

10kg de bile unde nu prea merge !!?? :-): +pelete!!! +canepa :oops: :oops: Esti tare frate...in 72 ore.[/quote]

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 07 Aug 2007 08:27

apetrea adrian scrie:10 kg boiles semisolubil,pelete si cinepa inmuiata.....asta fiind nadirea grea de inceput dupa care citeva bile dupa fiecare peste si bineinteles saculet la fiecare montura
Adi , chiar sunt curios cat te costa o partida de pescuit? Eventual da mai multe detalii referitoare la boiles, la pelete.....Sunt calitative? Ca daca sunt...ar trebui sa te coste ceva

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 08 Aug 2007 10:23

in general pescuiesc 3 zile si 2 nopti,strategia de nadire depinde de locul pe care mi-l aleg ,cand merg la balta mea preferata am o strategie fff simpla maxim 15 pelete(25mm) si cateva bile (max10),daca merg pe canal acolo am alta strategie pelete amestecate cu bile in jur de 1-2 kg foarte bine raspandite pt ca pe canal nu folosesc barcuta de nadire

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 08 Aug 2007 20:34

Si un kil de bile bune aruncate asa, la vraja, mi se par multe... :oops:
da-i frate, cu porumb, pastura si alte alea, ca si astea atrag crapii! Parerea mea!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 08 Aug 2007 22:02

teacher64 scrie:Si un kil de bile bune aruncate asa, la vraja, mi se par multe... :oops:
da-i frate, cu porumb, pastura si alte alea, ca si astea atrag crapii! Parerea mea!
daca folosesc porumb pot sa plec acasa,ma omoara platica la 3-4 kg si carasul :mrgreen:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 09 Aug 2007 11:18

La o nadire nu folosesc mai mult de o mana,maxim doua de porumb pe bat.Boilies la greu.Cu porumb s-au distrus o gramada de locuri be baltile pe care pescuesc .Vin si toarna porumb cu galetile.Crapi putini nu-l mananca, continua sa nadeasca si uite asa se distrug locurile cele mai bune de pe balti.Vreti crapi mari,lasati-o cu porumbul mai moale si naditi serios cu boilies.De pe urma porumbului care are 10 % proteina iar du pa preparare ajunge pe la 7 % crapul nu castiga mare lucru.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 09 Aug 2007 18:50

[quote="Dan Pop-Coman"]La o nadire nu folosesc mai mult de o mana,maxim doua de porumb pe bat.Boilies la greu.Cu porumb s-au distrus o gramada de locuri be baltile pe care pescuesc .Vin si toarna porumb cu galetile.Crapi putini nu-l mananca, continua sa nadeasca si uite asa se distrug locurile cele mai bune de pe balti.Vreti crapi mari,lasati-o cu porumbul mai moale si naditi serios cu boilies.De pe urma porumbului care are 10 % proteina iar du pa preparare ajunge pe la 7 % crapul nu castiga mare lucru.[/quote]
De acord, Dane, si eu i-as impusca pe cei ce baga saci de porumb in balta ( vezi Surduc :evil: ).Folosim 2-3 kg de porumb fiert ( uscat e sub 1,5kile!)si 1-2 kile de canepa la o iesire de 2 zile si la 4-6 bete. E mult?! Poate. Dar nu prea-mi da mana sa bag 10kile de bile a cateva sute de mii kilu', numai asa, in ideea ca trebuie sa hranesc eficient pestii si sa asigur crapilor nu stiu carui patron o masa echilbrata si sanatoasa... :roll: Hobby, hobby, dar... iese mai scump ca o iesire la schi in Elvetia!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns