Intrebari de incepator

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 20 Aug 2007 09:40

ticu scrie:Nu se fierb nici cele cu ou,dar nu-ti rezista prea mult de o zi pe caldura este materie organica si se altereaza foarte repede,citeste atent si vezi ca spune si despre ou ;-)
francezii folosesc "gomme de guar", 5 gr/500 ml apa.
vezi aici detalii
http://www.carpistes.com/phpBB2/viewtopic.php?t=9447

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 20 Aug 2007 13:35

Salutare.


Dozarea aromei ii pe ou sau cum se pune? Am citit ca mai toata lumea pune aroma cam 10 ml la 1 kg de mix, dar nu am inteles doarece aroma se pune in partea lichida si apoi torni pe rind mixu pina ce se omogenizeaza .Pina la omogenizare se poate turna mai mult de un kg de mix peste partea lichida(depinde de marimea oualor,nr etc) atunci cum ramine cu aroma care ii pe kg de mix!
Se dozeaza pe ou sau cum; pls lamutiti-ma si pe mine!!!!! :roll:
Fir intins!

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 21 Aug 2007 06:15

Eu in general dozez aroma pe pfound(aprox.500 gr.mix.)
De altfel si pe etichetele producatorului , lipite pe flacoanele cu arome dozajul este recomandat pe pfound-ul de mix.
Poate sunt colegi pe forum care folosesc altfel aromele ??? :shock:
As fi curios in ce mod si cu ce rezultate... :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 21 Aug 2007 06:19

Am uitat sa spun ca acest dozaj al aromelor se foloseste in partea lichida ,in care apoi se amesteca mix-ul.
Practica , pe balta se face!!!

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 21 Aug 2007 08:28

Salutare

O intrebare am : sa zicem ca bagi 10 oua (mari) aroma se baga in partea lichida la inceput , tu poate bagi peste 1 kg de mix ce faci cum mai adaugi aroma???,apoi ies prea diluate daca le lasi asa!!!
Poate is intrebari prostesti dar de aiai se numesc intrebari de incepator!!!

Mersi!
Fir intins!

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 21 Aug 2007 09:14

Cata scrie:Salutare

O intrebare am : sa zicem ca bagi 10 oua (mari) aroma se baga in partea lichida la inceput , tu poate bagi peste 1 kg de mix ce faci cum mai adaugi aroma???,apoi ies prea diluate daca le lasi asa!!!
Poate is intrebari prostesti dar de aiai se numesc intrebari de incepator!!!

Mersi!
Fratilor sunt prea multi de 'DACA' ptr. o chestie simpla,de ce trebuie sa alegeti calea cea mai ocolita,luati pur si simplu 8 oua normale,adaugati 8-10 ml de aroma,restul lichidelor care considerati ca sunt necesare ptr. bilele respective,cand este gata ciorba adaugati mix pana la obtinerea consistentei dorite,rulati bilele,fierbere,uscare si gata....eventual hidratare sau dipuire.O sa rezulte aproximativ 1,2 - 1,5 kg de bile in functie volumul lichidelor auxiliare introduse care la randul lor vor inghitii mai mult mix.Cu totul altele sunt problemele in lumea asta a bilelor,ce fel de aroma,ce fel de mix,ce fel ingrediente in mix,ce dozaje,ce bile alegi in functie de diferiti factori externi asa ca adevaratele probleme abia acum incep pentru tine si pentru noi toti,intotdeauna mai este ceva de invatat pentru fiecare,dar cum corect spui si tu titlul topicului este cel care este asa ca intrebarile tale nu sunt deloc prostesti. Fir intins!
Imagine

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 21 Aug 2007 09:53

Cata scrie:Salutare

O intrebare am : sa zicem ca bagi 10 oua (mari) aroma se baga in partea lichida la inceput , tu poate bagi peste 1 kg de mix ce faci cum mai adaugi aroma???,apoi ies prea diluate daca le lasi asa!!!
Poate is intrebari prostesti dar de aiai se numesc intrebari de incepator!!!

Mersi!

Asa este cum spune Schumi...prea multe intrebari...
Nu uita ca cel mai bun profesor este practica.....
Prin incercari,vei ajunge la consistenta optima de rulare a mixului dupa ce il amesteci cu partea lichida,care contine inclusiv aromele... :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 21 Aug 2007 10:27

@Schumi: simplu, logic si eficace!

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 22 Aug 2007 08:13

dosajul la partea lichida se face per ou , de regula dosajele sunt trecute pe ambalajul recipientului , si apoi se adauga mix ( praf ) cit intra ( ouale pot fi mai mari sau mai mici ).

is

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 22 Aug 2007 08:14

dosajul la partea lichida se face per ou , de regula dosajele sunt trecute pe ambalajul recipientului , si apoi se adauga mix ( praf ) cit intra ( ouale pot fi mai mari sau mai mici ).

is

Scrie răspuns