fortarea lansetelor....

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mvs » 28 Aug 2007 11:53

am si eu o intrebare ,poate putin cam stupida,dar sunt incepator ...acum cateva luni m-am apucat de pescuit....la capitolul teorie nu stau chiar asa....in ult luni ,mi-am petrecut mult timp citind ce este pe acest forum....
am 2 lansete shimano beastmaster de 3.9 cu TC de 3 lbs si 2 fox warrior elite de 3.9 cu tc de 3,25 lbs.
am o frica la lansare....mi se pare ca se indoaie lanseta prea rau si mi-e frica sa arunc cu toata forta ca poate se rupe....nu stiu nu mi se par rezistente....si nu prea reusesc sa dau departe.....sunt cumparate din 2 magazine diferite si sunt 100% originale....de la mag mi s-a spus ca atata timp cat nu depasesc greutatea plumbului de 106 respectiv 113 g nu au cum sa se rupa.....dar eu le simt altfel....poate ca asa trebuie.....precizes ca am 1.80 si 140 kg......o fii adevarat ce spunea vanzatorul acela?
pot sa fortez cat vreau atata timp cat folosesc plumbii de 106g?
nu are cum sa se rupa oricat de tare as arunca cu ea?

am mai pus aceasta intrebare,dar cineva mi-a raspuns,dar tot m-a cam lasat cu ochii in ceata....mi-a spus sa fol plumbi de 92 sau 100 g ,dar sa fiu atent la eliberarea firului deoarece o lanseta cu actiune parabolica se comporta diferit de una cu actiune medie sau rapida....
ce am eu cred ca au actiune rapida....dar tot nu inteleg ce a vrut sa spuna

va multumesc
mvs
junior member

Mesajde George Iorga » 28 Aug 2007 12:39

Ia s-o luam logic ...2 lansete cu actiuni diferite ,acelasi fir ,acelasi plumb ,aceiasi mulineta si acelasi pescar. Arunca cu cele doua lansete ,tu ce crezi momentul eliberarii firului va fi acelasi ? Lanseta mai moale va fi in urma celei rapide si automat eliberarea se face putin mai tarziu. Daca alegi acelasi moment de eliberare vei obtine lungimi diferite la aruncare .
Banuiesc ca asta a vrut sa-ti spuna Radu.
Toate cele bune si fir intins.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!
George Iorga
maniac

Mesajde Schumi » 28 Aug 2007 12:52

Nu cunosc fox-ul warrior elite dar am shimano beastmaster si sigur nu au actiune rapida cum spui tu,ele sunt mai degraba niste bete parabolice mai elastice fata de cele cu actiune rapida care sunt mai rigide si la care lucreaza in principal varful.Eu am 1.85m si 82 kg,la fel ca si tine am fost tentat de 3.90 dar am observat ca ptr. mine sunt mai potrivite cele de 3.60 cu care personal am rezultate mai bune la aruncare si chiar daca te surprinde arunc mai mult cu 80 de grame decat cu 100 de grame,cred ca explicatia d.p.d.v. psihologic consta in faptul ca la aruncarea unui plumb de 80 grame pot cupla toata forta de care dispun fara nici o rezerva pe cand unul de 100 grame aruncat cu frica sa nu rup batul nu ajunge asa departe.........incearca si tu greutati mai mici de 106 grame cu care zici ca arunci in general si poate vei avea surprize placute, plus ca in felul acesta se diminueaza si teama pe care o ai vis-a-vis de rezistenta betelor. :D
Muti prieteni mi-au spus ca nu poti rupe un beastmaster la aruncarea unui plumb de 100 de grame indiferent de cat de rau esti dar personal prefer sa fiu rau doar cu plumbi de 80 de grame.Cand pescuiesc cu momitoare sigur ajung si trec de 100 de grame dar atunci arunc cu mai multa blandete.
Imagine
Schumi
veteran

Mesajde BogdanPopa » 28 Aug 2007 13:20

Ai senzatia ca sunt moi?...daca,da...atunci inseamna ca au o actiune parabolica si e normal sa simti asta,nu sunt asa performante la aruncare,dar sunt mult mai placute in drill si inteparea pestelui se face mult mai bine.Incearca la cea de 3 lbs un plumb de 70 80 de g si la cea de 3.25 lbs unul de 90 de g sa vezi cum e.FIR INTINS!
Crap daca nu prind un crap:)))
BogdanPopa
member

Mesajde radumatica » 28 Aug 2007 13:27

[quote="mihaistoica"]

am mai pus aceasta intrebare,dar cineva mi-a raspuns,dar tot m-a cam lasat cu ochii in ceata....mi-a spus sa fol plumbi de 92 sau 100 g ,dar sa fiu atent la eliberarea firului deoarece o lanseta cu actiune parabolica se comporta diferit de una cu actiune medie sau rapida....
ce am eu cred ca au actiune rapida....dar tot nu inteleg ce a vrut sa spuna

va multumesc[/quote

Foarte bine este redat intr-un articol din A.P. de luna aceasta, 3 tipuri de lansete,cu actiunile lor(parabolica,progresiva si rapida) Merita citit articolul!!! :!:
Intr-adevar cum spune Schumi , Shimano Beastmaster este o lanseta mai degraba moale,cu actiune mai degraba parabolica,dar este foarte placuta in drill ! :lol:
Fir intins !!!
Practica , pe balta se face!!!
radumatica
veteran

Mesajde BogdanPopa » 28 Aug 2007 13:35

Exact...si eu aveam nedumeriri in ce priveste actiunea lansetelor dar m-am lamurit citind AVENTURI LA PESCUIT..de luna asta...citeste revista..te lamuresti rapid.
Crap daca nu prind un crap:)))
BogdanPopa
member

Mesajde udvarhely » 28 Aug 2007 20:32

arunca fara frica numai sa nu depasesti greutatea plumbului care indica producatorul ,si eu am doua bucati din fox warrior elit ,dupa ce am rupt doua bete de 300 euro nou noute de 3,5 lb la prima aruncare cu un plumb de 80gr (si atuncia nici nu am fortat) am zis ca daca lansetele nu au defectiuni de fabricatie nu au cum sa rupa ,mai bine sa se rupe imediat dupa ce ai cumparat fiindca sunt inca in garantie ,eu folosesc cu plumb de 110 gr dar am observat ca nu arunc mai departe nici cu asta asa ca folosesc si de 90 grame de 100 gr si cu toate la acelasi distanta arunc nu e un bat progresiv daca ai vedea cum fortez eu atuncia ai credea ca nu se rupe,am prins si crap de 10kg si eram singur cand am bagat in minciog si atuncia am fortat ca avem inaintasi de 0,35 si stiam ca nu se rupe firul,foloseste inaintasi de 0,35 monofilament ca are elasticitate si asta permite niste greseli la aruncare asta e o parere personala nu trebuie ascultata dar experienta de 40 ani in pescuit si de aproape 10 ani in pescuitul crapului cu bile m-a invatat ceva ( ca fapt divers cand am avut primul bat de crap se gaseau bete de 3,30 pe care inca o am)
udvarhely
senior member

Mesajde doruletz » 28 Aug 2007 20:56

pe 3lbs pune plumbi ultracast de 110g cu inaintas textil si dai fara frica ca-n dusman.daca nu are defect de fabricatie nu o sa le rupi nici daca vrei.daca au defect e mai bine sa scari de ele acum nu la vreun concurs ori in drill cu captura vietii- eu dau cu 110 pe bete din 3 tronsoane si nu sunt shimano sunt mult mai slabe ca firma si renume si nu am reusit sa le rup
nasu da pe 3.25lbs cu plumbi de 130 tot ultracast si inaintas textil are 2m si 100kg si brand nu jucarie si nici el n-a reusit sa le rupa pe ale lui.
eu cred ca ceea ce scrie pe ele este cu ceva mai putin decat adevarata valoare la care poti sa le incarci la aruncare(dupa parerea mea cel putin 20g)nu risca ei sa se rupa de fiecare data cand pui 3g in plus fata de valoarea scrisa pe bat...
doruletz
member

Mesajde cipica » 28 Aug 2007 20:58

Mi-au trecut prin mana multe lansete si pana acum nu am rupt niciuna in lansare. Mai mult, am aruncat cu plumbi de peste 100 g cu lansete de 3,60 si 2,5lbs. Daca lanseta este de calitate (shimano si fox sunt niste firme de renume) si nu are vreun defect, sunt de parere ca nu are cum sa se rupa niciodata. Am avut ocazia sa il cunosc personal pe Ardy Vetkamp, un pescar olandez care practica culturism si pot sa va spun ca pescuieste cu lansete de 3,90m si 3 lbs, fara sa rupa vreuna in lansare.
Am pescuit si eu cu beastmaster si chiar daca nu am 1,8m si nici 140 kg, nu am reusit sa rup vreuna nici macar cu racheta!!!!
cipica
member

Mesajde mvs » 28 Aug 2007 22:18

va multumesc mult pt raspunsurile voastre
azi dupa-amiaza m-am dus la magazinul de unde am cumparat cele 2 fox-uri si i-am povestit si vanzatorului despre "frica" mea...am mers impreuna cu el pe o balta in apropiere si mi-a aratat el cum e cu lansarea si cu fortarea....am fortat si eu la maxim si nu s-a rupt....
oricum ,mai trebuie sa exersez la tehnica si in acest timp voi testa si diferite greutati la plumbi sa vad rezultatele...
ce-mi recomandati,sa folosesc si inaintas la firul shimano technium de 0.30?
ce nod sa fac intre firul principal (sau inaintas) si agrafa cu care voi prinde leadcore-ul?
si deasemenea ce innaintas imi recomandati si nodul dintre el si linia principala?
va multumesc
mvs
junior member

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare