trasaturi FOARTE ANEMICE

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

trasaturi FOARTE ANEMICE

Mesaj de alex_moso » 14 Sep 2007 13:13

salut.am si eu o problema care ma scoate din sarite...pe o anumita balta iar trasaturile pe care le am sunt aproape insesizabile de senzor...abia reuseste sa-l miste.dar fara exceptie toate trasaturile sunt la fel...aveti si voi vreo idee cum sa obtin trasaturi mai violente, nu de alta dar amortesti sa stai numai cu ochii pe swingere..folosesc montura inline cu plumb de 100 g dar un alt pescar de pe balta folosea montura cu autointepare, cu plumb fix si avea aceeasi problema..aveti vreo idee?
sa pretuim natura

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: trasaturi FOARTE ANEMICE

Mesaj de M@tr|X| » 14 Sep 2007 13:33

alex_moso scrie:..folosesc montura inline cu plumb de 100 g dar un alt pescar de pe balta folosea montura cu autointepare, cu plumb fix si avea aceeasi problema..aveti vreo idee?
Prin montura cu autoinepare se intelege din start o montura FIXA, inline. Deci dupa cate imi dau seama folositi aceleasi monturi, fixe.

Monturile fixe ,mai ales daca is facute cu plumbi grei (100gr), sesiseza mult mai greu trasatura, comparativ cu una semifixa, sau culisanta (running rig) si prin urmare de aici ar putea aprarea si problema ta.

Daca in apa respectiva sunt exemplare mari (sa zicem peste 3 kg), se pare ca au trasaturi f. "anemice" deci foloseste o montura culisanta, tot inline, sau chiar semifixa, si problema ta se va rezolva.

Fir intins ! 8)
Razvan Grindean
- carp addicted-

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 14 Sep 2007 13:54

Prin montura cu autoinepare se intelege din start o montura FIXA, inline

nu neaparat.

o montura fixa nu trebuie neaparat sa fie inline.

verivica daca firul e destul de intins.

ce lungime are forfachul?

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

re

Mesaj de alex_moso » 14 Sep 2007 17:08

am uitat sa va precizez...folosesc inline culisanta deci din start pica totul.lungimea forfach-ului este de 20 cm si folosesc la un cm de carlig si o alica de plumb deoarece dau cu porumb cu spuma flotanta...
sa pretuim natura

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 14 Sep 2007 17:10

peste am prins de fiecare data dar ma dispera faptul ca senzorul face doar o data bip apoi trebuie sa stai cu ochii lipiti de swinger care coboara cam cu un milimetru la 2 secunde...ultima oara am prins 5 bucati si absolut toate trasaturile au fost identice...si inca ceva...senzorul e dat pe sensibilitate maxima...
sa pretuim natura

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 14 Sep 2007 17:33

regleaza greutatea swingerului la minim.tot nu o sa fie super tare da oricum e altceva

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 14 Sep 2007 17:35

voi incerca si asta...poate asa macar va avea putere sa il ridice cat de cat.incerc sa-mi inchipui ce face el sub apa cand swingerul coboara atat de incet...zici k il inteapa si il paralizeaza :mrgreen: :mrgreen: sa vad ce va fi....marti incerc iar..daca mai are cineva alte idei sunt binevenite
sa pretuim natura

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 15 Sep 2007 17:01

Trasaturi anemice am experimentat si eu. Cauza .... era amur. VEnea in mal sau in lateral. Ideea era ca swingerul cobora f putin si de abia se auzea un bip.

Solutia la cel mai mic semnal, ne uitam la directia firului si intepam daca era cazul.

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 15 Sep 2007 23:40

da....in cazul amurului am mai patit si eu asa la cascioarele..aveam unul intepat cred de seara si cand am scos lanseta la plecare era in ea.in tot acest timp senzorul mai facea cate un bip foarte rar.dar aici tot ce am prins a fost romanesc..dimensiune in jur de 3 kg bucata.
sa pretuim natura

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 23 Sep 2007 18:45

incearca sa micsorezi marimea forfacului si baga plumb de 80 si vei avea trasaturi mai violente ,la fel pescuiesc si eu cu montura inline si am facut tot felul de experimente rezultat=forfac mic (trasatura violenta),forfac lung (trasatura mai lenta)

Scrie răspuns