trasaturi FOARTE ANEMICE

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 23 Sep 2007 18:48

am uitat , la ce distanta pescuiesti? in caz ca pescuiesti la distante mari si firul are un rol daca nu e intins bine

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 23 Sep 2007 22:13

distanta in jur de 110-120 m iar forfacul de 20 cm.maine plec iar.sa vedem ce se va intampla de data asta
sa pretuim natura

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 24 Sep 2007 17:36

Daca folosesti plumb culisant online, mi se pare evident ce se intampla: Pestele ia momeala si vine spre tine ( nu cumva pescuiesti mai aproape de malul opus decat de al tau, sau exista refugii naturale intre carlig si malul tau?! ;-) ). Plumbul fiind culisant, pestele nu se inteapa singur ( apropos: de ce nu folosesti monturi cu autointepare?!). Swingerul, reglat pe greutate minima, nu e suficient de greu sa intinda firul ( si burta formata!) de la peste 100m si... vine cu 1mm/s :D
Deci: montura cu plumb fix/semifix ( cu autointepare) sau swinger greu!!!!
Parerea mea, poate colegii mai au si alte idei! ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 24 Sep 2007 17:50

Ah, si am mai uitat ceva: nu cumva plantezi din barca sau cu barcuta si de frica sa nu scoti carligul de pe patul de nada nu intinzi firul suficient? In cazul asta, burta formata inevitabil de fir va masca orice trasatura in cazul in care pestele se apropie de tine ( si asta se intampla nu numai la amur, ci si, asa cum am zis, cand pescuiesti in zone unde pestii se simt in siguranta...exact in directia ta!)
Pe vremuri, cand pescuiam plantat cu mana si cu plumb culisant ( era voie ;-) ), il infigeam in namolul de pe fund, exact in scopul asta: in orice directie ar pleca pestele, firul se intinde! Daca lasam plumbul liber, neinfipt in namol, se intampla ca dimineata sa gasesc montura mutata si cu 4-5-6 m din loc, fara ca bambina sa fi semnalizat ceva!!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 25 Sep 2007 19:38

exanct dom' profesor, plantez cu barcuta iar dupa ce basculez las pick-up-ul jos si intind doar putin firul exact din motivle spuse de tine...de asemenea plantez la 15 m de malul opus.insa...acum am venit iar de pe balta iar trasaturile de azi au fost super...swingerul lipit de lanseta...ciudat nu?asta fara sa schimb montura..exact acelasi ansamblu.ai anticipat bine miscarile mele :mrgreen:
sa pretuim natura

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 26 Sep 2007 06:17

Ok, ma bucur ca s-a rezolvat problema! :D Probabil pestii si-au schimbat oarecum modul de hranire si pleaca lateral, nu mai vin catre tine ;-) Oricum, montura cu autointepare e sfanta, trust me!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
alex_moso
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 08 Noi 2006 11:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de alex_moso » 28 Sep 2007 10:27

voi schimba monturile insa iti spun sincer ca eu am fost multumit de cele pe care le am acum...adica daca stau sa ma gandesc, anul asta nu am scapat nici un crap.ce a tras a fost dat afara...
sa pretuim natura

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 29 Sep 2007 03:14

[quote="alex_moso"]voi schimba monturile insa iti spun sincer ca eu am fost multumit de cele pe care le am acum...adica daca stau sa ma gandesc, anul asta nu am scapat nici un crap.ce a tras a fost dat afara...[/quote]
Corect, dar te-ai intrebat cati crapi care ti-au gustat momeala s-au si intepat de au ajuns sa traga? ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns