Pescuitul in Dunare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Leo
new member
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mai 2004 17:28

Pescuitul in Dunare

Mesaj de Leo » 19 Mai 2004 17:42

Un subiect foarte putin atins de iubitorii pescuitului, si cred ca sunt multi pescari care aleg Dunarea in locul baltilor "secate" de crap. Eu sunt din Tulcea si prefer Dunarea pentru pescuit vara, deoarece in ultimii ani intrarea pe canale a fost inchisa in mijlocul verii datorita scaderii apei. Asa ca toti scrapii au venit in Dunare in apele mai adanci, iar rezultatele sunt foarte bune atunci cand gasesti locul in care crapii isi "petrec vacanta de vara". As dori sa aflu cateva monturi folosite la Dunare.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 19 Mai 2004 19:31

o montura ultra simpla: plumb culisant de cel putin 100 g, de regula aplatizat daca se poate, sau cele sub forma de picatura/para... fixat de un tub de silicon si trecut pe firul principal care la capat are un vartej protejat cu un stopper de silicon. de vartej atasezi un forfac din fir textil cam la 20-25 cm, carligul cu sau fara fir de par. avantajul monturii este ca firul principal culiseaza prin lest, si cresc sansele ca pestele sa nu sesizeze greutatea monturii deci sa nu se sperie si sa scuipe momeala.

eu nu folosesc momitor decat deca e bine lestat, pentru ca are tendinta sa se curete repede de momeala din cauza curentilor si sa plece din loc. lestul cat mai greu este important daca sunt curenti puternici, altfel te trezesti ca recuperezi montura la cativa zeci de metri in aval... sau, mai rau, ca a venit la mal.

fir intins!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 19 Mai 2004 19:55

Draga Mircea - poti pune la fel de bine un momitor culisant inainte de agrafa de care legi forfacul cu carlig si in tandem - tot pe acelasi fir - un plumb de vreo 80 grame plat . Cum pe Dunare nu arunci departe - lanseta va rezista ! La vreun metru de agrafa - in sus - pune si un stoper de plastic ca sa ai efectul de autointepare si ai rezolvat montura !

Leo
new member
Mesaje: 5
Membru din: 19 Mai 2004 17:28

Mesaj de Leo » 19 Mai 2004 20:22

Multumesc pt. detalii, iar montura probabil este cu un singur carlig. De obicei pe canale folosesc 2 sau 3 carlige.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 19 Mai 2004 20:33

Nu are importanta daca ai 2-3-4-5 carlige . Sa stii ca maninca la fel de bine si la unul singur - si cistigi siguranta ca celelate nu se vor agata de vreun ciot sau bustean de pe fund si vei trage intreaga padure pe mal - in timp ce pestele tau va fi scapat de mult . Incearca cu unul singur - e mai selectiv asa .

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 19 Mai 2004 22:31

Un fir bun pentru Dunare care ar fi?(grosime ,firma)...Eu foloseam asta vara Carp expert de 35mm...

Nutza Pedros

Mesaj de Nutza Pedros » 19 Mai 2004 22:33

...este bun Crap expertul de 0,35 pentru Dunare?

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 20 Mai 2004 06:26

Val, pai chiar scriam in mesajul meu: "eu nu folosesc momitor decat deca e bine lestat". la asta ma refeream, dar poate ca nu m-am exprimat chiar corect... in general si eu tot asa folosesc cum ai zis: momitor + plumb plat pe firul principal.

fir intins!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 20 Mai 2004 06:30

e bun carp expert pentru Dunare, mie imi place cum se comporta (folosesc de 0.35 si 0.40)... desi prietenii mei de iesire la Dunare m-au innebunit la cap ca ei nu mai merg acolo fara fir textil pe tambur... adevarul este ca am asistat la rupturi ceva de groaza...

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 20 Mai 2004 17:49

rupturi????? :-)))) unde pe dunare ???????????????
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns